Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

3,3/5 (118 ocen)

Podłoże pod gailardię nadobną należy odpowiednio przygotować, a więc oczyścić z chwastów, uprawić, w razie konieczności wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, który jest doskonały przy konieczności poprawy struktury podłoża. Sadzonki wysadzamy zachowując odstępy co około 30 cm.

Przy uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie gailardia nadobna jest bardziej absorbująca ze względu na konieczność systematycznego podlewania oraz nawożenia. Przy niewielkiej ilości podłoża jest to niezbędne, aby cieszyć się zdrowo wyglądającą rośliną.

Kwitnienie rośliny możemy przedłużyć usuwając przekwitłe kwiatostany.

Gailardie

Gailardie

 

Choroby i szkodniki


Gatunek nie jest podatny na choroby, ale przy deszczowej aurze mogą pojawić się problemy i zmiany chorobowe wywołane przez grzyby. Monitorujmy rośliny, aby na czas zareagować.

Zastosowanie


Gailardia nadobna doskonale sprawdzi się jako wypełniacz luk na rabacie bylinowej. Doskonale odnajduje się w towarzystwie bylin jak i roślin jednorocznych. Przepięknie prezentuje się na tle trawnika. Niezależnie czy rabata będzie jednogatunkowa, czy wielogatunkowa widok z jej udziałem wart jest uwagi. Poza ogrodem może być uprawiana w pojemnikach i stanowić dekorację balonu i tarasu. Nadaje się także na kwiat cięty.

Gailardie

Gailardie

Uwagi końcowe


Z pewnością dopełnieniem słonecznej rabaty będzie także gailardia oścista, zwana trwałą. Jest przykładem byliny krótkowiecznej, zachwycającej dwubarwnymi kwiatami. Osiąga nawet do ponad 70 cm wysokości. Należy zaznaczyć, że jest ona rzadko spotykana w ogrodzie, zdecydowanie częściej możemy podziwiać mieszańca gailardię wielkokwiatową. Powstała w wyniku skrzyżowania gailardii ościstej z gailardią nadobną. Jej czerwono - żółte kwiaty mogą osiągać nawet do 10 cm średnicy. Podobnie jak Gaillardia aristata jest przykładem krótkowiecznej byliny.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz