Nasiona zatrwianu - charakterystyka, odmiany, siew, zbiór i ceny

Jesteś tutaj:

Nasiona zatrwianu - charakterystyka, odmiany, siew, zbiór i ceny

3,5/5 (76 ocen)

Nasiona zatrwianu (Limonium), wysiane na rabatach, stanowią gwarancję długiego kwitnienia. Ten niezawodny kwiat letni, doskonały do uprawy na świeże bukiety i do suszenia, jest dostępny w szerokiej gamie nasyconych kolorów. Aby cieszyć się zdrowymi i pełnymi wigoru roślinami, dowiedz się, jak wybierać ich nasiona, w jaki sposób je wysiewać i ile trzeba zapłacić za wykwalifikowany materiał siewny.


Popularne odmiany


Zatrwiany to rośliny jednoroczne, osiągające od 40 do 70 cm wysokości i kwitnące od lipca do końca września. Klasyczna odmiana, ciesząca się wieloletnim uznaniem ogrodników, to zatrwian wrębny (L. sinuatum) niebieski o licznych chabrowych kwiatach. Najładniej wygląda on w kompozycji z innymi zatrwianami wrębnymi: białym, karminowym, łososiowym i żółtym – aby uzyskać zróżnicowaną kompozycję, warto nabyć od razu mieszankę nasion. Godne uwagi są również zatrwian Suworowa (L. suworowii) o pasteloworóżowych kwiatach zebranych w długie, wałeczkowate kłosy, zatrwian Pereza (L. perezii), który wykształca wielobarwne, wiechowate kwiatostany w kolorach fioletowym, niebieskim i białym, oraz zatrwian tatarski o drobniutkich, gwiazdkowatych, śnieżnobiałych kwiatach.


Charakterystyka nasion zatrwianu


Gładka, błyszcząca powierzchnia nasion zatrwianu przyjmuje ciemnobrązowy kolor. Ich kształt określa się jako silnie wydłużony, pałeczkowaty, o zaostrzonych końcach. Rozwijają się w suchych jednonasiennych torebkach. W 1 g mieści się 350-1600 nasion, w zależności od gatunku.

Zdolność kiełkowania nasion wiąże się ze sposobem ich przygotowania. Nasiona poddane skaryfikacji, czyli ścieraniu twardej powierzchni, kiełkują znacznie obficiej, a ich zdolność do wydania wschodów ocenia się na 70%. W przypadku nasion nieotartych wartość ta spada do 40%. Większość producentów nasion sprzedaje nasiona otarte. Dzięki uszkodzeniu zewnętrznej warstwy łupiny materiał siewny lepiej chłonie wodę i szybciej rozpoczyna intensywny rozwój.


Uprawa zatrwianu w celu pozyskania nasion


Wszystkie gatunki i odmiany zatrwianu w uprawie na nasiona wysiewa się najpierw do inspektu. Rozsadę wysadza się na pole pod koniec drugiej dekady maja, w niezbyt dużych odstępach rzędu 25-30 cm, ponieważ rośliny są obcopylne. Sadzonki potrzebują przepuszczalnego podłoża zasobnego w próchnicę i wapń, na tyle zwięzłego, by w okresie letnich upałów nie przesychało całkowicie. Licznych kwiatów i nasion wysokiej jakości można się spodziewać wyłącznie na stanowiskach słonecznych.


Zbiór nasion


Zbiory nasion zatrwianu przeprowadza się od lipca do września. Są one ukryte w torebkach, znajdujących się pod kielichami kwiatowymi. Materiał siewny przedstawicieli tego rodzaju zalicza się do mało trwałych i zachowuje użyteczność tylko przez rok po zbiorze. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz