Jak i kiedy wysiewać nasiona kaktusów? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy wysiewać nasiona kaktusów? Podpowiadamy!

3,4/5 (230 ocen)

Kaktusy należą do roślin szczególnie cenionych  przez osoby zajmujące się amatorską uprawą roślin ozdobnych. Wielu miłośników zieleni, którzy średnio radzą sobie z uprawą bardziej wymagających gatunków, chętnie sięga po nasiona sukulentów, licząc na to, że pozyskane z nich rośliny ozdobią im mieszkanie przy minimalnym nakładzie pracy. Choć kaktusy zasłużenie cieszą się opinią łatwych w uprawie, jeśli chcemy, by pięknie nam kwitły, musimy poświęcić im nieco więcej uwagi.
Ponieważ rodzina Cactaceae wręcz przytłacza mnogością gatunków i odmian, warto zakupić mieszankę nasion. Umożliwi nam to uzyskanie na okiennym parapecie ciekawej kompozycji.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Jeżeli chcemy, by nasiona kaktusów miały jak najwyższą jakość, musimy je kupować wyłącznie w renomowanych sklepach. Zwracajmy uwagę na to, od których producentów pochodzą i czy są właściwie opisane. Sprawdźmy, czy na nasionach nie widać śladów rozwijającej się choroby oraz czy nie kruszą się po dotknięciu.

Nie zdziwmy się, gdy po otworzeniu paczki z nasionami okaże się, że poszczególne sztuki różnią się wyglądem. Zdarza się bowiem, że okazy należące do tego samego gatunku wydają nasiona o odmiennych cechach fizycznych.


WYGLĄD NASION


Nasiona kaktusów różnią się nieco w zależności od tego, do którego gatunku należą. Mają jednak pewne cechy wspólne. Przede wszystkim są przeważnie drobne – porównuje się je często z ziarnami maku, choć mogą być jeszcze mniejsze. Niektóre gatunki wytwarzają nasiona  o średnicyok. 2 mm, a na przykład u opuncji okazują się one wyraźnie większe (i dodatkowo spłaszczone, co upodabnia je do ziarenek soczewicy). Nasiona opuncji wyróżniają się też kolorem łupiny – podczas gdy u innych kaktusów jest ona czarna lub brązowa, u tego gatunku pozostaje żółta. Kolejną specyficzną cechę nasion kaktusów stanowi rodzaj ich powierzchni. U niektórych gatunków jest ona gładka i połyskująca, a u innych – matowa i szorstka, często pokryta dołeczkami lub garbkami. Na łupinach wszystkich nasion zawsze widać znaczek.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Najważniejsze zalecenie w uprawie kaktusów brzmi: nie dopuść do przegrzania się nasion, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich zdolność kiełkowania. Aby nasiona kaktusów dobrze kiełkowały, trzeba uważać, by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała w przypadku gatunków ciepłolubnych 25°C, a w przypadku gatunków górskich 20°C. Co więcej, u niektórych gatunków, np. u astrofytów, za optymalną temperaturę kiełkowania uznaje się 15°C.

Pamiętajmy również, że najlepiej kiełkują nasiona świeże, choć w przypadku niektórych kaktusów (np. echinokaktusów) materiał siewny dojrzewa długo, nawet przez dwa lata (!). Nasiona większości gatunków kiełkują jednak po tygodniu od wysiania, u astrofytów zaś – już po dwóch dniach. Jeżeli nie wykorzystamy materiału siewnego w ciągu miesiąca od jego pozyskania, to jego zdolność kiełkowania spadnie, by powrócić do poprzedniego stanu dopiero po upływie ok. pół roku.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Nasiona kaktusów najczęściej umieszcza się w doniczkach. Pojemniki powinny mieć dużo otworów odpływowych i kolor inny niż czarny, który pochłania duże ilości światła słonecznego, co może poskutkować przegrzaniem systemu korzeniowego roślin. Kaktusy nie lubią gleby zbyt urodzajnej, dlatego najlepiej kupować im specjalną ziemię dla sukulentów. Można też samemu przygotować substrat – wystarczy zmieszać ze sobą ceglane kruszywo, piasek i przesiany, nieodkwaszony torf. Poza tym podłoże powinno łatwo nasiąkać i szybko przesychać. Najistotniejsze jest jednak to, żeby ziemia była sterylna. W tym celu należy ją przez godzinę wyprażać w piekarniku, a następnie odłożyć na dwa tygodnie do odleżenia.

Warto wiedzieć, że dorosłe kaktusy można przesadzać do gruntu – idealnie sprawdzają się w ogródkach skalnych. Do tego celu wybierajmy wyłącznie odmiany wytrzymujące duże spadki temperatur. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz