Jak i kiedy wysiewać nasiona kaktusów? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy wysiewać nasiona kaktusów? Podpowiadamy!

3,4/5 (229 ocen)

KIEDY SIAĆ NASIONA?


Nasiona kaktusów można wysiewać w szklarni praktycznie przez cały rok, jednak w okresie zimowym wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia przez szkodliwe drożdżaki. Z tego też powodu za najkorzystniejsze terminy uznaje się bardzo wczesną wiosnę (marzec, ewentualnie luty) bądź późne lato (od połowy sierpnia do połowy września). Na parapecie w domu nasiona wysiewa się z kolei albo od stycznia do maja (jeśli pojemniki są na wybranym stanowisku dobrze doświetlone), albo tylko w kwietniu i maju (jeśli dostęp do światła jest słaby). Pamiętajmy przy tym, że promienie świetlne powinny być rozproszone, gdyż silne słońce może zniszczyć siewki.


JAK SIAĆ NASIONA?


Do siewu nasion potrzebujemy pojemników o głębokości co najmniej 5 cm, a to dlatego, że między dwucentymetrową warstwą podłoża a taflą szkła, którą przykryjemy kiełkujące kaktusy, powinny pozostać 3 cm przerwy. Nasiona tuż przed siewem płuczemy, dezynfekujemy i suszymy, a na samym końcu zaprawiamy (np. preparatami z kaptanem). Materiał siewny rozmieszczamy niezbyt gęsto na powierzchni podłoża i nie przysypujemy – musimy go tylko lekko docisnąć. Wyjątek stanowią nasiona opuncji, które należy przykryć półcentymetrową warstwą ziemi.


ZBIÓR NASION


Do zbioru nasion kaktusów powinniśmy przystąpić dopiero wtedy, gdy będą dojrzałe. Moment ten nastąpi, kiedy pełną dojrzałość osiągną owoce, w których znajduje się materiał siewny. Najłatwiej jest oczywiście w przypadku gatunków, u których owoce same pękają i przez szczeliny widać luźno rozmieszczone nasiona, np. u astrofytów. Są też kaktusy, których owoce miękną i rozpływają się, wypuszczając tym samym nasiona na zewnątrz. U innych gatunków z kolei, np. u melokaktusów, owoce wraz z nasionami są po osiągnięciu dojrzałości wystrzeliwane na pewną odległość.

Widać więc, że już sama ocena stopnia dojrzałości nasion bywa kłopotliwa. Problemów niejednokrotnie nastręcza też  postać i konsystencja owoców. Z owoców suchych nasiona wydobywa się bardzo łatwo i można od razu spakować je do papierowych torebek, a następnie odłożyć do suchego i przewiewnego pomieszczenia. Trudności pojawiają się w przypadku owoców mięsistych, które trzeba opłukać zaraz po zebraniu. Nigdy nie zwlekajmy z tą czynnością, ponieważ wilgotny miąższ może zapleśnieć. Wypłukany materiał siewny warto też przed spakowaniem zanurzyć w roztworze dezynfekcyjnym, np. w nadmanganianie potasu.


ODMIANY


Kaktusy zachwycają rozmaitością form, więc w bogactwie gatunków i odmian każdy może znaleźć coś dla siebie. Większość kaktusów wywodzi się z terenów obu Ameryk, gdzie możemy je spotkać na kamienistych pustyniach oraz na terenach wysokogórskich – rosną nawet w Andach na wysokości powyżej 4000 m n.p.m.

Do rodziny kaktusowatych obecnie zalicza się ponad 120 rodzajów obejmujących kilkaset gatunków. Przykładowo do rodzaju Mammillaria należy ok. 350 gatunków, a do rodzaju Opuntia – ok. 300. Jest wiele cech, na podstawie których możemy odróżniać te sukulenty, ale najbardziej oczywista to ich kształt. Warto wiedzieć, że na przykład astrofyta – meksykańskie kaktusy – wyglądają jak gwiazdki, a kaktus Cefalocereus senilis (nazywany „głową starca”) jest w całości pokryty srebrzystymi włosami, które przypominają brodę sędziwego mężczyzny.


CENY


Przykładowe ceny nasion kaktusów:

•    kaktus (mieszanka gatunków) – ok. 3,1–3,3 zł/0,2 g,
•    kaktus meksykański Mammillaria (mieszanka gatunków) – ok. 6,7–6,9 zł/50 szt.

Tutaj kupisz nasiona kaktusów - mieszankę odmian

BIBLIOGRAFIA

1.    Abramowicz M., Hinz S., Uprawa kaktusów, wyd. Glob, Szczecin 1989, s. 25–28, 75–80.

2.    Fleischer Z, Schütz B., Kaktusy, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, warszawa 1990, 35–36, 168–177.

3.    Nasiennictwo, pod red. K.W. Duczmala i H. Tucholskiej, t. 1, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2000, s. 304–322.

4.    Rośliny w domu: kaktusy, tłum. Griszanow E., wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992, s. 4–9, 12, 24.

5.    Werner M., Minimaliści z pustyni, „Kwietnik”, nr 1/2002, s. 32–33.

6.    Woźniak J., Dzieci słońca, „Kwietnik”, nr 7/1995, s. 4–7.

7.    Woźniak J., Kaktusowe gwiazdki, „Kwietnik”, nr 12/1999, s. 26–27.

Dagmara Deska

Koniecznie zobacz