Jakie nasiona lobelii kupić, by cieszyć się obfitym kwitnieniem?

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona lobelii kupić, by cieszyć się obfitym kwitnieniem?

3,6/5 (42 ocen)

Lobelia, nazywana też często stroiczką, wytwarza śliczne grzbieciste kwiaty o szerokich płatkach dolnych i wąskich płatkach górnych. Najczęściej wybarwiają się na różne odcienie koloru niebieskiego, więc w takiej właśnie odsłonie znamy je najlepiej. Nie powinniśmy jednak ograniczać naszej wyobraźni. Dlaczego by nie zainwestować w nasiona lobelii szkarłatnej, której kwiaty mają intensywnie czerwoną, wręcz krwistą barwę? Albo w lobelię diabelski tytoń, której ceglaste kwiaty wyglądają jak trąbki?

Sklepy ogrodnicze posiadają niezwykle bogatą ofertę nasion tej wdzięcznej rośliny. Ich zakup nie jest kosztowny, a poświęcając odrobinę czasu na siew nasion lobelii możemy uzyskać piękną ozdobę ogrodu.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona lobelii kupujmy wyłącznie w sklepach, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią. To bardzo ważne, ponieważ sprzedawcy cieszący się wysoką renomą sprowadzają swój materiał siewny tylko ze sprawdzonych źródeł. Wskazane jest również zapoznanie się z wykazem certyfikowanych producentów i kupowanie nasion pochodzących z ich plantacji. Być może nie zawsze będą najtańsze, ale przynajmniej zyskamy mieli pewność co do tego, że są zupełnie zdrowe i szybko wykiełkują.


JAKOŚĆ NASION


O tym, czy nasze nasiona lobelii są dobrej jakości, przekonamy się tak naprawdę dopiero w trakcie uprawy. Po czym poznamy wysoką jakość? Między innymi po tym, że nasiona szybko wykiełkują, a pozyskane z nich rośliny będą się cechowały dużym wigorem i niską wrażliwością na stres spowodowany zmiennymi warunkami środowiskowymi.


WYGLĄD NASION


Nasiona lobelii mają mikroskopijne rozmiary. Jeśli porównamy je na przykład z nasionami maku, to okaże się, że są średnio dwa razy mniejsze. Przybierają zazwyczaj ciemnobrązowy kolor, a w kształcie są wydłużone.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Aby wykiełkować, nasiona lobelii potrzebują dziennej temperatury minimalnej na poziomie co najmniej 13°C. Jeśli nie dysponujemy ogrzewaną szklarnią, to zamiast przeprowadzać siew w najwcześniejszym możliwym terminie (późną zimą), powinniśmy przenieść jego termin na koniec marca lub nawet na początek kwietnia.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Nasiona lobelii należy wysiewać do skrzynek umieszczonych w szklarni. Opcja ta jest polecana, jeśli możemy pozwolić sobie na siew pod koniec zimy. Materiał siewny, po który sięgniemy na wiosnę, najlepiej natomiast umieścić w pojemnikach ustawionych w ciepłym inspekcie. Siewki można przenieść na miejsce stałe dopiero w drugiej połowie maja, gdy miną przymrozki. Lobelie uprawiane jako rośliny jednoroczne nadają się na obwódki, rabaty oraz do wiszących koszy i skrzynek balkonowych.

Nie zapominajmy, że lobelie cenią przede wszystkim ciepło i światło. Poza tym potrzebują piaszczysto-gliniastego, stale lekko wilgotnego podłoża o o wysokiej zawartości składników pokarmowych.


KIEDY SIAĆ NASIONA?


Terminy siewu nasion są różne w zależności od konkretnego gatunku:

•    lobelia przylądkowa – wysiew do skrzynek na początku marca; do zabiegu można jednak przystąpić nawet w styczniu,
•    lobelia okazała – wysiew w pomieszczeniu w lutym,
•    lobelia szkarłatna – siew wiosenny (marzec–kwiecień),
•    lobelia diabelski tytoń – wysiew jesienią bądź zimą do donic przetrzymywanych w pomieszczeniu.

Większość gatunków lobelii kwitnie przez całe lato – od czerwca do sierpnia. Z kolei lobelia szkarłatna zawiązuje kwiaty nieco później, od lipca do września. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz