Jakie nasiona lobelii kupić, by cieszyć się obfitym kwitnieniem?

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona lobelii kupić, by cieszyć się obfitym kwitnieniem?

3,6/5 (42 ocen)


TECHNIKA SIEWU


W trakcie wysiewania nasion lobelii szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, by nie wciskać ich głęboko w glebę. Są na tyle małe, że wystarczy je rozsypać na powierzchni podłoża, a następnie tylko delikatnie uklepać. Nie zaleca się przykrywać ich ziemią. Ponieważ lobelie nie rozrastają się zbyt mocno, młode rośliny można w późniejszym okresie rozsadzić w gruncie co mniej więcej 15 cm.


ZBIÓR NASION


Zbiór nasion lobelii jest o tyle trudny, że są one bardzo małe, a poza tym dojrzewają nierównomiernie. Zaleca się więc zbierać je ręcznie, gdy są jeszcze w owocostanach. Warto rozłożyć wokół stanowiska z roślinami włókninę. W razie gdyby nasiona się osypały, o wiele łatwiej będzie je znaleźć na płachcie materiału niż na niczym niechronionej ziemi.

Zebrane owocostany należy odłożyć do wysuszenia na półki w suchym, ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Gdy będą całkowicie pozbawione wilgoci, należy je rozkruszyć i wysypać z nich nasiona. Słusznym krokiem będzie ich oczyszczenie – z racji  mikroskopijnego rozmiaru najlepiej zrobić to na bardzo gęstym sitku, wyłożonym na przykład ligniną.


ODMIANY


Obecnie do rodzaju Lobelia zalicza się ponad 300 gatunków roślin jednorocznych, bylin zielnych i krzewów. W naszej strefie klimatycznej uprawia się lobelie, które w swoich ojczystych stronach są bylinami. Ze względu na ich małą tolerancję na chłód w Polsce najczęściej traktuje się je jak rośliny sezonowe. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się między sobą pokrojem, wysokością, kształtem i kolorem kwiatów oraz liści, a także poziomem mrozoodporności.

W Polsce najszerzej znana jest lobelia przylądkowa (L. erinus). Zaliczające się do niej odmiany można podzielić na takie o pokroju wzniesionym (np.: White Lady, Crystal Palace, Rosamund czy Riviera Lilac) oraz takie o pokroju zwisającym (np. serie: Cascade, Fountain, Regatta czy Sapphire). Poza tym wysoko ceni się u nas lobelię okazałą (L. speciosa), lobelię szkarłatną (L. cardinalis) i lobelię diabelski tytoń (L. tupa).


CENY


Przykładowe ceny nasion lobelii:

•    lobelia przylądkowa (mieszanka kolorów) – ok. 2,7–2,9 zł/0,2 g,
•    lobelia zwisła (karminowoczerwona) – ok. 3,1–3,3 zł/0,1 g,
•    lobelia zwisła (szafirowoniebieska) – ok. 3,1–3,3 zł/0,2 g,
•    lobelia zwisła (mieszanka kolorów) – ok. 3,1–3,3 zł/0,1 g,
•    lobelia biała White Lady – ok. 2,1–2,3 zł/0,1 g.

 

Szeroki wybór nasion lobelii znajdziesz tutaj

BIBLIOGRAFIA

1.    Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 5, wyd. Agora SA, Warszawa 2008, s. 29–30.

2.    Latkowska M., Lobelie małe i duże, „Kwietnik”, nr 6/2002, s. 45–47.

3.    Nasiennictwo, pod red. K.W. Duczmala i H. Tucholskiej, t. 1, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2000, s. 304–322.

4.    Oszkinis K., Kwiaty od A do Z, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1979, s. 176–177.

5.    Puczel U., Nie tylko niebieskie, „Działkowiec”, nr 11/2009, s. 8–9.

6.    Rausch A., Leksykon Daumonta. Byliny: pochodzenie, środowisko, sadzenie, pielęgnacja, wyd. Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, Warszawa 2006, s. 188–189.

Dagmara Deska

Koniecznie zobacz