Uprawa pelargonii z sukcesem

Jesteś tutaj:

Uprawa pelargonii z sukcesem

3,7/5 (71 ocen)

Dorosłe egzemplarze latem mogą rosnąć nawet na ostrym słońcu. Najlepiej zapewnić im jasne słoneczne stanowisko, które nie grozi poparzeniem liści. Jeżeli uprawiamy kwiat zimą w doniczce, musi on także mieć jasne stanowisko. W okresie zimowym pelargonia najlepiej będzie się czuła przeniesiona tam, gdzie temperatura wynosi ok. 10-15 stopni Celsjusza. W okresie letnim pelargonia wymaga  obfitego nawożenia i podlewania. W zimie nie nawozimy rośliny, a podlewanie minimalizujemy i dostosowujemy do warunków przetrzymywania kwiatu.

Pelargonia potrzebuje podłoża bogatego w substancje odżywcze i wapń. Podłoże może być wzbogacone gliną lub piaskiem. Ważne, by było przepuszczalne. Dla zachowania ładnego pokroju, roślinę trzeba przycinać. Inaczej będzie się wybijała w górę, co nie wygląda dobrze.

Pelargonia

Pelargonia


Najczęstsze choroby pelargonii

 

  • Jeżeli szybko zauważymy niepokojące objawy w wyglądzie naszej rośliny,  z pewnością uda nam się zapanować nad atakiem choroby czy szkodnika. Na co trzeba zwracać więc uwagę?
  • Żółte plamy pojawiające się na liściach oraz ich deformacja czy też wyrastanie dużej liczby niewielkich pędów z szyjki korzeniowej wskazuje na chorobę wirusową bądź zakażenie bakteryjne. Niestety zaatakowane rośliny trzeba zniszczyć, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, czynnik patogenny szybko zaatakuje pozostałe okazy.
  • Czerwona barwa uszkodzonych pędów może świadczyć o plamistości spowodowanej bakterią. Choroba atakuje egzemplarze osłabione, narażone na zbyt dużą wilgoć  w powietrzu oraz mające mało światła. Zatrzymać jej rozwój możemy jedynie zmieniając warunki życia rośliny na  korzystniejsze.
  • Jeżeli po poruszeniu rośliny zauważymy wzlatujące białe muszki, znaczy to, że roślinę zaatakował mączlik szklarniowy. W takiej sytuacji potrzebować będziemy specjalnego środka do zwalczania insektów.
  • Zaczerwienienie liści może wskazywać na to, że roślinie jest  w danym miejscu zbyt chłodno.
  • Jeśli nie kwitnie, za to bujnie rozwijają się na niej liście, oznacza to, że zastosowaliśmy zbyt dużo nawozu azotowego.

 

Uprawa pelargonii

Uprawa pelargonii


Inne odmiany


Do innych ciekawych odmian pelargonii, która ozdobi nasze balkony czy tarasy zaliczyć możemy:

Pelargonia bluszczolistna

To niezwykle okazała roślina ze zwisającymi pędami, wiec najlepiej będzie wyglądać w skrzynkach powieszonych przy barierce balkonowej lub pojemnikach, w których można będzie wyeksponować jej cechy charakterystyczne. Jej liście zgodnie z nazwą przypominają liście bluszczu.  Kwiaty mają barwę różową lub czerwonofioletową i są zebrane na długich pędach. Odmiana będzie dobrze się czuła w przewiewnym, ale jasnym miejscu. Zniesie nawet wysoką temperaturę, ale w zimie, dobrze ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Musimy pamiętać, że w okresie letnim potrzebuje dużo nawozu oraz wody, a także niezwykle żyznego podłoża.  Jeżeli przez jakiś czas będzie musiała znieść brak wody, również przeżyje. Trzeba ją chronić przed zbyt silnym wiatrem. Zbyt długie pędy można przycinać, a to co obetniemy wykorzystać jako sadzonki do uprawy kolejnych egzemplarzy.

Odmiana jest podatna na ataki mszyc, które można spłukiwać z rośliny niezbyt mocnym strumieniem wody. Na łodydze mogą pojawić się też czarne plamy świadczące o bakteryjnej plamistości. Zakażone rośliny trzeba szybko zniszczyć. Wśród pelargonii bluszczolistnych możemy wyróżnić takie odmiany jak: Ville de Paris dark Pink czy Happy Face Velvet Red.



Vancouver Centennial

Ta nietypowa odmiana charakteryzuje się liśćmi w kształcie gwiazdek oraz dwoma rodzajami kwiatów. Położone niżej są szerokie i mają ząbki zaś te wyższe są węższe i rozwidlają się. Kwiaty przybierają barwę żywoczerwoną. Także liście są koloru wpadającego w  oranż. Najpiękniej wyglądają jesienią. Roślinę rozmnaża się z sadzonek. Potrzebuje jasnego stanowiska i sporo wilgoci.

Unikajmy polewania liści, ponieważ wilgoć może spowodować wystąpienie plam na roślinie. Odmiana wymaga nawożenia w lecie i trzeba to czynić co dwa tygodnie. Kiedy tylko zauważymy pojawienie się pąków kwiatowych, należy rozpocząć dostarczanie nawozów potasowych, aż do końca kwitnienia. Jeżeli będziemy usuwać część pędów a także zwiędłe kwiaty, roślina będzie efektowniejsza, ponieważ silniej się rozkrzewi i będzie bujniej kwitła.

Drobnokwiatowa  Angeleyes Bicolor

Jest pelargonią o niedużych kwiatach, która, jak sama nazwa wskazuje, posiada płatki w dwóch kolorach.  To ostatni krzyk mody ogrodniczej. Jej kwiaty są nieduże, ale za to kwitnie naprawdę obicie. Wygląda to niezwykle dekoracyjnie i niebanalnie. Ta odmiana jak inne pelargonie potrzebuje stanowiska pełnego słońca, żyznego podłoża i sporej ilości wody. Poza tym nie jest zbyt trudna w uprawie czy wymagająca,. W skrzynkach balkonowych będzie wyglądała naprawdę ciekawie i oryginalnie. Jej "kuzynka" Angeleyes Viola także ma piękne płatki, o lekko fioletowej obwódce i różowym środku.

Pelargonie będą wyglądały jeszcze efektowniej, jeśli w jednej skrzynce połączymy kilka kolorów jednej odmiany. Dzięki temu przez całe lato będziemy się cieszyć naprawdę niesamowitym widokiem obficie kwitnących kwiatów. Z pewnością pelargonie będą modne przez kolejne lata z racji swego piękna i łatwości w uprawie.

Pelargonie w doniczkach

Pelargonie w doniczkach

Marta Niegierewicz

Wysokiej jakości nasiona pelargonii kupisz tutaj
 

Koniecznie zobacz