Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

Jesteś tutaj:

Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

3,5/5 (2211 ocen)

Zabiegi pielęgnacyjne


Hortensja krzewiasta nie sprawia większych kłopotów w uprawie i jest dość odporna na choroby i szkodniki, choć czasem może u niej wystąpić jedna z popularnych chorób grzybowych (np. mączniak lub szara pleśń). Krzewy warto natomiast systematycznie nawozić, wykorzystując do tego celu zarówno kompost (poprawiający strukturę gleby i wzbogacający ją w próchnicę) jak mieszanki nawozów mineralnych, najlepiej przeznaczonych specjalnie do nawożenia hortensji.

Hortensja drzewiasta


Cięcie


Ze względu na dość rozłożysty i gęsty pokrój, hortensja drzewkowata wymaga systematycznego cięcia. Zabieg najlepiej wykonać wczesną wiosną (III-IV), na samym początku wegetacji, skracając wszystkie pędy nad 2-3 oczkiem i całkowicie usuwając pędy przemarznięte, słabe i chore. Wykonując takie cięcie, nie należy się obawiać utraty kwiatów, gdyż roślina tworzy je na jednorocznych pędach wyrosłych w danym sezonie wegetacyjnym i tylko zyska na tak przeprowadzonym zabiegu.


Rozmnażanie


Hortensję krzewiastą najlepiej rozmnażać wegetatywnie za pomocą sadzonek zielnych pobieranych od VI-VII i ukorzenianych w wilgotnym podłożu, na lekko cieniowanym stanowisku.

Kwitnąca hortensja drzewiasta


Zastosowanie


Ze względu na swój okazały pokrój, hortensja krzewiasta najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach i parkach krajobrazowych, sadzona jako soliter na tle ciemnego ogrodzenia lub zielonego trawnika. Niższe odmiany znakomicie nadają sie do uprawy także w małych, przydomowych ogrodach. Hortensja krzewiasta bardzo dobrze komponuje się z innymi gatunkami hortensji (np. bukietową, ogrodową i kosmatą.), tworząc wraz z nimi piękne i oryginalne kompozycje. Może być też sadzona w zestawieniu z mniejszymi roślinami preferującymi półcieniste stanowiska np. paprociami i funkiami. Z hortensji drzewiastej można też utworzyć okazałe, nieformowane żywopłoty, które jednak lepiej sprawdzają się w dużych ogrodach lub na większej przestrzeni. Kwiaty po przekwitnieniu długo pozostają na pędach, po ususzeniu stanowiąc oryginalną, zimową ozdobę ogrodu. Nadają się także na suche bukiety.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz