Przesadzanie kaktusów - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Przesadzanie kaktusów - praktyczne wskazówki

3,5/5 (271 ocen)

Kaktusami nazywa się potocznie rośliny należące do rodziny kaktusowatych. Do tej wielkiej rodziny zalicza się około 200 rodzajów, w tym 2000 gatunków. Różnorodność kaktusowatych sprawiła, że zainteresowanie tymi egzotycznymi roślinami znacznie wzrosło i po dziś dzień różne gatunki kaktusów są sprowadzane z ich rodzinnych terenów – Ameryki Północnej i Południowej. Obecnie kaktusy można spotkać na wszystkich kontynentach, przede wszystkim jako rośliny ozdobne, ale również jadalne i lecznicze. Kaktusy stały się łupem kolekcjonerów oraz smakoszy egzotycznej kuchni, którzy sporządzają wina i sałatki z jadalnych części kaktusa. Niestety, duże zainteresowanie kaktusami, spowodowane ich szerokim zastosowaniem sprawiło, że wiele gatunków jest już zagrożonych wymarciem. Właśnie z tego powodu powinniśmy dbać o te piękne, zielone rośliny i zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. W tym artykule zajmiemy się sposobami przesadzania kaktusa, ponieważ dla wielu posiadaczy tej rośliny jest to czynność dość kłopotliwa. Jak się okazuje kaktusy są tylko z pozoru roślinami bardzo wytrzymałymi; tak naprawdę mają bardzo delikatną strukturę, a zwłaszcza korzenie, które z łatwością można uszkodzić. Co więcej, podczas przesadzania nie tylko można uszkodzić roślinę, ale także okaleczyć dłonie przez ukucie kolców i haczykowatych cierni. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak skutecznie i bezpiecznie przesadzić kaktusa.

 

Kiedy przesadzać?


Kaktusy nie lubią częstego przesadzania, więc powinno się to robić tylko w szczególnych wypadkach. Kaktusa przesadzamy po pierwsze kiedy nie mieści się w doniczce, po drugie kiedy roślina została zaatakowana przez szkodniki i chcemy ją ratować poprzez przesadzanie do świeżej ziemi, i po trzecie kiedy ziemia jest zbyt stara i zmieniła swoją strukturę, np. jest zasolona.

Warto wiedzieć, że częściej należy przesadzać młodsze egzemplarze kaktusa, które szybko rosną, co ok. 2 lata, natomiast te starsze i wyrośnięte kaktusy - co 5 lat. Pamiętajmy, że nie zależnie od tego jak często przesadzamy kaktusy, należy co jakiś podsypywać je nową, świeżą ziemią. Dzięki temu unikniemy zmiany struktury gleby i korzenie będą odpowiednio dotlenione.


Przygotowanie do przesadzania


Kaktusy można przesadzać o prawie każdej porze roku z wyjątkiem okresu kwitnienia. Najlepiej to robić na wiosnę, kiedy zaczyna się okres wegetacji. Ważne, żeby do przesadzania odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim na kilka dni przed przesadzeniem rośliny powinno się ją przesuszyć, tzn. przez tydzień należy zaprzestać jej podlewania. Przesadzanie kaktusów z wysuszonej ziemi jest o wiele łatwiejsze. Następnie warto zabezpieczyć nasze ręce przed skaleczeniem i przygotować rękawice z grubego gumowego lub skórzanego materiału. Jeżeli nie mamy takich rękawic można po prostu użyć improwizowanych chwytek z grubej tektury albo kilka razy złożonej gazety. Warto też przygotować doniczkę. Doniczka powinna być dopasowana kształtem do bryły korzeniowej kaktusa i powinna być od niej niewiele większa. W zależności od tego jakiego kaktusa posiadamy, doniczka może być podłużna i pionowa albo płaska i pozioma. Łatwym sposobem na sprawdzenie, czy dacznika ma odpowiednie rozmiary jest włożenie starej doniczki do nowej. Jeżeli stary pojemnik łatwo wchodzi do nowego, to znaczy, że kupiona doniczka ma odpowiednie rozmiary. Dodatkowo doniczka do kaktusa musi mieć na dnie dziurki, dzięki którym woda nie będzie zalegała. Kaktusy nie znoszą wilgoci - nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni.

 

Sposób przesadzania


Sposób przesadzania jest dość łatwy, jednak należy pamiętać, żeby delikatnie obchodzić się z rośliną. Doniczkę z kaktusem należy obrócić do góry dnem i następnie wytrząsnąć rośliny. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na ciasną doniczkę, należy wyciągnąć rośliny szczypcami albo ręką zabezpieczoną rękawicą. Ziemię znajdującą się na korzeniach należy otrząsnąć, jednak nie powinno oczyszczać się korzeni zbyt dokładnie, ponieważ łatwo je naruszyć. Uszkodzone i podgniłe korzenie powinno się usunąć, a te przerośnięte podciąć. Kaktusa nie przesadzamy od razu do nowej doniczki – należy odczekać ok. 5 dni, aby rany na przyciętych korzonkach zaschły. Po tym czasie kaktusa przesadzamy do odpowiednio przygotowanej ziemi. Na dnie doniczki wysypujemy ok. 2 cm żwirku, a następnie wysypujemy specjalną ziemię do kaktusów albo sami przygotowujemy mieszkankę ziemi ogrodowej z domieszką drobnego piasku. W ziemi wyrabiamy wgłębienie i umieszczamy kaktusa tak, żeby cała bryła korzeniowa była przykryta ziemią, natomiast nasada kaktusa z górnym pędem powinien znajdować się na zewnątrz. Podczas dosypywania ziemi do doniczki należy nią potrząsać, żeby podłoże równomiernie rozsypało się pomiędzy korzeniami. Tak usypaną ziemię należy dobrze przyklepać za pomocą łopatki albo łyżeczki.

 

Pielęgnacja


Ważnym elementem pielęgnacji jest podlewanie. Przed i po przesadzaniu kaktusa nie powinno się go podlewać przez kilka dni. Roślina musi najpierw dobrze osiąść w ziemi i dopiero wtedy można ją podlać, chociaż na początku niezbyt obficie. Uszkodzone korzenie mogą zacząć gnić w wyniku nadmiernego podlewania. Na wierzch podłoża można wysypać również keramzyt, która zapobiegnie osiadaniu wody u nasady kaktusa. Niektóre gatunki kaktusów są bardzo wrażliwe na wilgoć, dlatego tego typu zabiegi są niezbędne.

Jeżeli chodzi o nawożenie stosujemy je raczej tylko w przypadku wyrośniętych egzemplarzy, które nie lubią częstego przesadzania. Ziemię nawozimy właśnie po to, aby wzbogacić jej strukturę i uniknąć niepotrzebnego przesadzania z powodu wyjałowienia podłoża. Do ziemi można dodać superfosfatu albo nabyć specjalnie skomponowane nawozy do kaktusów w specjalistycznych sklepach. Pamiętajmy, żeby nie nawozić rośliny przed i po przesadzaniu.

Jeżeli przesadzamy kaktusa ze względu na jego matowy kolor i powolny wzrost, to przy przesadzaniu warto zastosować zabieg pielęgnacyjny na korzenie. Wystarczy na kilkanaście minut zamoczyć bryłę korzeniową w ciepłej wodzie, tak żeby nasada kaktusa nie dotykała wody. Ten zabieg jest łatwym i tanim sposobem na wzmocnienie osłabionych korzeni.

Koniecznie zobacz