Doniczki do kaktusów - jakie wybrać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Doniczki do kaktusów - jakie wybrać? Sprawdź!

3,5/5 (66 ocen)
Kaktusy to popularne i znane na całym świecie rośliny, których kolebką z której rozprzestrzeniły się na wszystkie kontynenty jest Ameryka. Ogromne tereny kontynentów amerykańskich to obszar, na którym występują niemal wszędzie. Ekspansja tych roślin nie zatrzymała się jedynie na Europie, lecz dotarła do najodleglejszych zakątków naszego globu. Należą do grupy roślin zwanych sukulentami, których cechą charakterystyczną jest umiejętność gromadzenia dużej ilości wody w tkankach miękiszowych, co umożliwia im egzystencję na terenach o ujemnym bilansie wodnym. Klimat europejski nie należy jednak do najkorzystniejszych dla tej grupy roślin, czego dowodem są problemy w uprawie nawet u doświadczonych miłośników kaktusów. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji niezwykle istotne jest również naczynie, w którym je umieścimy. Uniknięcie błędów już na tym etapie, pomoże w lepszym rozwoju rośliny. 
 

Gdzie wysadzać kaktusy?

 
Kaktusy najlepiej prezentują się wysadzone bezpośrednio na zagony. Jest to istotnie zwłaszcza w przypadku kaktusów rosnących kolumnowo i drzewiasto. Kaktusy kolumnowe (np. cereus) sadzone bezpośrednio na zagon notują w szklarni roczny przyrost w okolicach 1 m. Warto sadzić kaktusy po kilka sztuk do pojemników. Próby pobierania pokarmu przez kaktusy za pomocą korzeni zmusza je do rywalizacji, co powoduje szybszy wzrost.  Za duże naczynia nie są funkcjonalne, ponadto ciężko się je przenosi. Naczynia o niewielkiej głębokości należy stosować do młodych roślin, natomiast głębokich naczyń do starszych, lub posiadających palowe korzenie. Standardowym naczyniem do posadzenia kaktusów pozostaje jednak doniczka. 
 

Doniczki 

 
O wyższości doniczki nad innymi naczyniami świadczy fakt, że używając doniczki traktujemy każdą roślinę indywidualnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykrycia choroby lub zaatakowania przez szkodniki, gdyż wtedy możemy bez przeszkód odizolować ją od innych, zdrowych roślin. Współcześnie stosuje się niemal wyłącznie doniczki plastikowe, które są bez wątpienia dużo bardziej praktyczne od doniczek ceramicznych. Te tradycyjne, wypalane z gliny posiadają liczne wady, m.in. są porowate, co powoduje parowanie wody przez ścianki. Ziemia szybko wysycha, co wymaga częstszego podlewania. Wraz z częstym podlewaniem dostarczamy do ziemi wapń alkalizujący podłoże, co jest bardzo niekorzystne dla roślin. Gdybyśmy jednak z jakichś względów byli zmuszeni do uprawy kaktusów w doniczkach ceramicznych, należy pamiętać o umieszczeniu ich w przepuszczalnym podłożu o stałej wilgoci, które zatrzyma nadmierne parowanie wody, poprzez przesiąkanie wilgoci z podłoża do środka doniczki. Posługując się nowymi doniczkami ceramicznymi konieczne jest ich kilkugodzinne wymoczenie w lekko zakwaszonej wodzie. 
 
Plastikowe doniczki ograniczają wyparowywanie wilgoci jedynie do górnej warstwy ziemi. Proces wysychania nie jest tak szybki, a gleba pozostaje kwaśna przez długi czas. Najważniejszą rzeczą jest zadbanie o właściwy odpływ nadmiaru wody, poprzez zrobienie otworów o odpowiedniej szerokości na spodzie. Rozmiar doniczki zależy od wielkości kaktusa oraz jego systemu korzeniowego, tak aby korzenie mogły swobodnie się zmieścić. W przypadku roślin kulistych doniczka powinna być jedynie nieznacznie większa od średnicy kaktusa. Lepsze będą doniczki mniejsze od tych za dużych, gdyż te drugie mogą powodować zakwaszenie i zamulenie substratu co w konsekwencji prowadzi do gnicia i powstawania grzybów. Naczynia stworzone z plastiku nie muszą być umieszczane w ziemi. Podobnymi właściwościami do doniczek plastikowych wykazują się naczynia blaszane (np. używane dawniej w przypadku kaktusów puszki po konserwach). Są wytrzymałe, dlatego warto zainwestować trochę większą kwotę, aby móc cieszyć się ich obecnością przez długi czas. Należy przy tym pamiętać o zrobieniu otworów do odpływu nadmiaru wody, które powinny znaleźć się w każdym narożniku.

Koniecznie zobacz