Żywe kamienie - litops

Jesteś tutaj:

Żywe kamienie - litops

3,5/5 (93 ocen)

Podlewanie bardzo oszczędne i ograniczone do okresu wzrostu rośliny, a więc w okresie wiosenno - letnim aż do jesieni. Po przekwitnięciu zaprzestajemy podlewania i nie podlewamy przez okres zimy. Podlewanie należy wznowić w momencie pojawienia się młodych liści, a więc w kwietniu/ maju. Pomiędzy jednym a drugim podlaniem podłoże powinno dobrze przeschnąć. Podlewamy stosując miękką i letnią wodę.

Jeżeli przesadzamy roślinę każdego roku nawożenie nie jest wymagane.

Żywe kamienie przesadzamy wiosną w momencie, kiedy roślina wytworzy nowe liście. Przy przesadzaniu uważajmy na korzenie! Po przesadzeniu podłoże warto uzupełnić dekoracyjnym żwirem, który jeszcze bardziej podkreśli piękno tych roślin. Do uprawy Lithops wykorzystujemy płytkie pojemniki.




Rozmnażanie

 
Z pewnością najprostszym sposobem na rozmnożenie żywych kamieni jest wysiew nasion. Nasiona wysiewamy wiosną w odpowiednie, mocno przepuszczalne podłoże np. ziemię do kaktusów.  Możemy je delikatnie przysypać gruboziarnistym piaskiem. Temperatura podłoża powinna być na poziomie około 20°C. Pamiętajmy o jasnym stanowisku. Po około kilku dniach powinny ukazać się pierwsze młode rośliny. Te maleństwa zakwitną dopiero po upływie 2- 3 lat.

Poza rozmnażaniem generatywnym można skorzystać z wegetatywnych sposobów rozmnażania. Rozrośnięte okazy można podzielić, a w przypadku mniejszych ukorzenić pobraną sadzonkę. Sadzonkę pobieramy w okresie wiosennym, a stanowi ją para liści. Po przeschnięciu (około trzy dni) sadzonkę sadzimy w doniczce z przepuszczalnym podłożem.

Żywe kamienie - litops

Żywe kamienie - litops

Najczęstsze problemy w uprawie żywych kamieni


Litopsy chorują zazwyczaj w wyniku błędów uprawowych, a przede wszystkim nadmiernego podlewania oraz wilgoci. Osłabione rośliny padają także ofiarą przędziorków, ziemiórek , tarczników, wełnowców, a także nicieni.

W przypadku nadmiernego podlewania najczęściej dochodzi do gnicia korzeni, roślina czarnieje.

Uprawa kamyka na zbyt zacienionym stanowisku może zakończyć się brakiem kwitnienia, a także zbytnim wyciągnięciem się rośliny oraz  jej jasnym wybarwieniem.

Wszelkie choroby grzybowe zazwyczaj są konsekwencją nadmiernej wilgoci, a pękające rośliny to efekt zbyt obfitego podlewania, a także nawożenia rośliny.


Uwagi końcowe


Żywe kamienie najpiękniej będą komponować się z innymi sukulentami w płytkich i obszernych misach w przemyślanych kompozycjach.

Nasiona żywych kamieni do kupienia tutaj
 

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz