Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (1188 ocen)

Kolejnym problemem może by brak kwitnienia, który najczęściej jest wynikiem zbytniego zacienienia, a także nadmiernego nawożenia, powodującego, że roślina bujnie się rozrasta, ale nie ma to przełożenia na intensywność kwitnienia.

Wygłodzona roślina, może ograniczyć ilość wydawanych kwiatów, a także zaprzestać kwitnienia. W tym wypadku cała roślina wygląda nieciekawie, liście są blade, niewyrośnięte, brak w nich „życia”. Jasne liście mogą być także konsekwencją zbytniego nasłonecznienia.

Zbyt niska temperatura objawi się czernieniem liści, stają się one bardziej zwisające. Żółknące i zasychające liście, to najprawdopodobniej efekt zbyt suchego podłoża oraz zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Charakterystyczne, brązowawe, liczne plamy, z czasem zlewające się, mogą oznaczać, że naszą roślinę poraziła antraknoza. Przy jej zwalczaniu nie obędzie się bez zastosowania środka grzybobójczego. Przed wykonaniem oprysku u samej podstawy ścinamy zainfekowane liście.

Z chorób grzybowych może pojawić się także szara pleśń, której sprzyja nadmierna wilgotność. Jedną  z najgroźniejszych chorób jest fytoftoroza- konsekwencją choroby jest brązowienie liści, korzenie gniją, podobnie łodyga. Zgnilizna korzeni jest charakterystyczna także dla zgorzeli zgnilakowej. Konsekwencją choroby jest utrata rośliny. Objawy to żółknące i zamieranie liści od wierzchołka.

Biorąc pod uwagę szkodniki, to anturium, może zostać porażone przez takie szkodniki jak m.in. tarczniki, przędziorki, wciornastki, mszyce, mączliki, wełnowce.


Uwagi końcowe


Anturium to jeden z piękniejszych, roślinnych akcentów, który warto wykorzystać w mieszkaniu, jeżeli tylko, będziemy w stanie zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę, a także wyższą wilgotność powietrza, która jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu tej tropikalnej rośliny.

Wielką zaletą anturium jest jej długie kwitnienie, a także trwałość kwiatów ciętych, które można przetrzymać w wazonie nawet do miesiąca.

Roślina dobrze czuje się łazience, a poza tym w pewnym zakresie pochłania toksyczne substancje, znajdujące się w powietrzu, jednocześnie należy do grupy roślin trujących.

Ponieważ korzenie często wypychane są z doniczek i stają się widoczne, koniecznie należy je nakryć mchem torfowcem, aby nie przesuszać tej części rośliny.

Anturium nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz