Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (1188 ocen)

Stanowisko


Anturium Scherzera wymaga jasnego stanowiska, ale nie może być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Stawiamy je w takim miejscu, w którym nie będzie narażone na przeciągi, na które  jest wrażliwe.


Podłoże


Podłoże tak jak w przypadku pozostałych, wspomnianych w artykule gatunków i mieszańców anturium, powinno być przepuszczalne, a poza tym kwaśne (pH 5,0- 5,5). Sami możemy sporządzić mieszankę, stosując odkażony piasek, torf czy też mech torfowiec. Oczywiście łatwiej będzie nabyć ziemię dla rododendronów i uzupełnić ją materiałem rozluźniającym np. grysem. Mieszanka musi być próchnicza i wysoce przepuszczalna.


Przesadzanie


Wczesną wiosną przesadzamy roślinę, przede wszystkim wówczas, gdy widzimy korzenie niemieszczące się już w doniczce. Młody okaz przesadzamy, co roku, a starsze, co dwa, a nawet trzy lata.  Pamiętajmy, że anturium wymaga grubej warstwy drenażu.


Temperatura


Roślina dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej na poziomie 18- 22 (24)°C, wymaga stałej temperatury, tak więc unikajmy znaczących wahań. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Poza tym anturium lubi „ciepłe nogi”, a przecież temperatura podłoża jest niższa od temperatury powietrza o około 2- 3 °C. Pamiętajmy o tym, gdyż ma to znaczenie i może mieć związek z kiepską kondycją rośliny.

Anturium - Anthurium

Anturium - Anthurium

Podlewanie i wilgotność powietrza


Podlewanie dostosowane do temperatury, najważniejsze, aby nie przesuszyć podłoża, ani nie przelać. Podlewamy miękką letnią wodą, a nie zimną! Wyższą wilgotność powietrza, możemy uzyskać poprzez postawienie doniczki na podstawce, wypełnionej kamykami i wodą, ale w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą. Poza tym lepsze warunki do rozwoju zyska anturium, jeżeli będzie uprawiane w licznej grupie roślin, gdzie panuje przychylniejszy jej mikroklimat.


Nawożenie


Roślina podatna na zasolenie, nie przesadzamy z ilością nawozu. Nawożenie w okresie wegetacji – od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym o niewielkim stężeniu.
 

Wybrane odmiany anturium Scherzera

‘Sunshine’- odmiana o jaskrawo czerwonej pochwie, doskonale odbijającej się na tle błyszczących liści.

‘Arabella’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Artus’- odmiana o czerwonej, charakterystycznej pochwie z czerwonym kwiatostanem w formie kolby.

‘Wardii’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

‘Tessa’- zachwyca czerwienią, wyraziście odbijającą się na tle liści.

‘Arinos’- odmiana ciekawa kolorystycznie, ze względu na zieloną pochwę.

‘Album’- pochwa biała.

‘Stephanie’- pochwa różowa.

‘Amazon’- pochwa czerwona.

‘Arabella’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

‘Artus’- odmiana o czerwonej pochwie  z czerwonym kwiatostanem, w formie kolby.

‘Wardii’- odmiana o czerwonej pochwie.

‘Rustica’- odmiana o czerwonej pochwie z  charakterystycznie poskręcanym kwiatostanem.

 

Anturium powabne (Anthurium crystallinum)

 

Gatunek o ciekawych, niezwykle dekoracyjnych liściach, na których widoczne są jasne nerwy, które doskonale prezentują się na tle zieleni. Liście sercowate, duże, osadzone na długich ogonkach. Zielonkawe kwiatostany z niewielką zieloną pochwą, mało widoczne, dlatego też, gatunek uprawia się, wyłącznie dla dekoracyjnego ulistnienia.

Anturium powabne, także wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, jasnego stanowiska, ale nie narażajmy rośliny na bezpośrednie nasłonecznienie. Radzi sobie w temperaturze pokojowej, ale unikajmy spadków temperatury poniżej 18°C.


Rozmnażanie


Anturium  najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin, z sadzonek pędowych, a nawet z nasion. Pamiętajmy o tym, że powinny to być nasiona gatunku, gdyż rośliny uzyskane z odmiany, nie powtarzają cech rośliny matecznej, tak więc nigdy nie wiadomo, co się uzyska z takich nasion. Poza tym uprawa anturium z nasion jest czasochłonna, a rośliny zakwitają dopiero po kilku latach.

Przy rozmnażaniu anturium poprzez sadzonki pędowe, najlepiej wykorzystać ogrzewaną mnożarkę, którą wypełniamy przepuszczalnym, odkażonym podłożem. Temperatura powinna wynieść około 25-30°C.

Jak już wcześniej wspomniano, anturium najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin, w momencie wiosennego przesadzania rośliny.

Anturium

Anturium

Anturium - problemy w uprawie (choroby i szkodniki)


Anturium wymaga wilgotnego powietrza oraz odpowiedniej temperatury. Błędy na tej płaszczyźnie, generują najwięcej problemów. Osłabiona roślina, staje się bardziej podatna na szkodniki, których nie brakuje. Dlatego bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja anturium.

Najwięcej problemów w uprawie anturium, związanych jest z przebarwieniami liści, które mogą prowadzić do utraty rośliny. Najczęstszym przypadkiem przebarwień jest zbyt niska wilgotność powietrza, dlatego też, należy podejmować wszelkie działania, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Podstawowe sposoby na podwyższenie wilgotności powietrza, zostały wspomniane już wcześniej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz