Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria

Jesteś tutaj:

Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria

3,5/5 (393 ocen)

Sansewieria jest bardzo tolerancyjna na płaszczyźnie temperatury. W okresie wegetacji doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej. Optymalna temperatura waha się w granicach 18 - 25°C. W okresie zimowym warto temperaturę utrzymywać na poziomie około 15°C – 16 °C i nie narażać rośliny na niższe spadki, mimo, że krótkotrwale zniesie obniżenie temperatury, nawet do 10°C.

Szczególnie należy zadbać o podłoże dla sansewierii, gdyż przy zbyt mało przepuszczalnym może dojść do zalegania wody i zagniwania, a to najczęstszy sposób uśmiercenia tej „żelaznej rośliny”. Tak więc w przypadku ziemi uniwersalnej, warto uzupełnić ją gruboziarnistym piaskiem bądź żwirem.

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Pielęgnacja sansewierii


Sansewieria nie należy do wymagających roślin doniczkowych, tak więc jej pielęgnacja nie jest zajmująca i bez żadnych obaw można wyjechać na urlop, bez konieczności zapewnienia jej dodatkowej opieki. Roślina z pewnością polecana dla początkujących oraz tych wszystkich, którzy kochają rośliny, ale nie mają zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych sansewierii zaliczymy podlewanie, nawożenie, czyszczenie liści oraz przesadzanie.

Każdy, kto miał okazję przyjrzeć się roślinie z bliska wie, że charakteryzuje się mięsistymi liśćmi oraz kłączem. Organy te gromadzą m.in. wodę, co wynika z biologii sansewierii, dostosowanej do warunków naturalnych, charakterystycznych dla jej ojczystych stron. Podlewanie powinno być oszczędne, dostosowane do wymagań i warunków danego okazu. Między jednym, a drugim podlaniem podłoże powinno przeschnąć. Pamiętajmy, że bardziej zaszkodzimy roślinie nadmiarem wody niż jej krótkotrwałym brakiem.

Sansewieria nie ma wygórowanych wymagań także na płaszczyźnie nawożenia. Roślinę w okresie letnim nawozimy np. płynnym nawozem wieloskładnikowym  co 14-21 dni.

Liście należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką. Nie stosujmy środków nabłyszczających!
Ponieważ roślina charakteryzuje się silnym rozrostem korzeni, należy szczególną uwagę zwrócić także na przesadzanie. Pamiętajmy, że silne, rozrastające się kłącza są w stanie zniszczyć słabą doniczkę! Sansewierię, należy sadzić w masywnych pojemnikach, ale nie za obszernych. Przesadzamy zależnie od potrzeby, a więc wówczas, kiedy mamy wrażenie, że system korzeniowy rośliny, niemalże rozsadza pojemnik - częstotliwość przesadzania zazwyczaj co 2- 3 lata. Przy przesadzaniu należy pamiętać o drenażu!

Sansewieria

Sansewieria

Rozmnażanie sansewierii


Sansewierię rozmnażamy poprzez sadzonki oraz podział starszych roślin:

Rozmnażanie poprzez sadzonki

Mało problematyczne rozmnażanie. Wystarczy odciąć zdrowy liść u jego nasady następnie pociąć je na kilka odcinków, których długość powinna wynieść około 5- 6 cm. Przy tej metodzie bardzo ważne jest, aby daną sadzonkę sadzić zawsze dolną stroną, w przepuszczalnym podłożu (np. mieszanka torfu z piaskiem bądź ziemia do kaktusów). Warto zastosować ukorzeniacz. Sadzonki ukorzeniają się po kilku tygodniach przy temperaturze na poziomie około 20°C.

Czy wiesz że …

Poprzez sadzonki rozmnażamy sansewierie o zielonych liściach, ponieważ nawet przy rozmnożeniu tym sposobem sansewierii o barwnych liściach, uzyskane rośliny utracą kremowo żółte przebarwienia. W przypadku barwnych odmian , należy zastosować rozmnażanie poprzez podział starszych roślin.

Rozmnażanie poprzez podział

Zależnie od wielkości rośliny, możemy podzielić ją nawet na kilka części. Przy dzieleniu należy użyć ostrego nożyka, którym podzielimy kłącze. Miejsce cięcia należy posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Warto odczekać, aż rana przeschnie, nim ponownie posadzimy ja w podłożu. Możemy także rozmnożyć sansewierię poprzez pojedyncze odrosty, które należy odciąć wraz z kawałkiem kłącza.

Sansewieria (Sanseweria, Wężownica)

Sansewieria (Sanseweria, Wężownica)

Najczęstsze problemy w uprawie sansewierii


Jak już wspomniano sansewierie to mało wymagające rośliny doniczkowe, które wiele zniosą i nie należą do chorowitych gatunków. Niestety nawet najbardziej odporne rośliny, przy znaczących błędach uprawowych mogą wylądować w koszu bądź na kompostowniku.

Przede wszystkim należy unikać przelania, które zakończy się gniciem korzeni i śmiercią rośliny. Jeżeli doprowadzimy do takiego stanu należy sprawdzić stan bryły korzeniowej, usunąć gnijące części kłącza, posypać węglem drzewnym ewentualne miejsca cięcia, odczekać aż bryła przeschnie i wówczas na nowo posadzić. Często przy gnijących liściach wystarczy usunąć liście i przesuszyć podłoże, a następnie skromniej podlewać. Pamiętajmy, że przy zbyt mokrym podłożu na liściach pojawiają się ciemne, brązowawe plamy.

Jeżeli liście marszczą się to oznaka zbytniego przesuszenia.


Na parapecie okna na południowej wystawie, może dojść do poparzeń liści, tak więc lepiej unikać tej wystawy, ponieważ mieszkanie to nie naturalne warunki i akurat palące słońce nie będzie służyło roślinie.

Osłabione rośliny mogą paść ofiarą wełnowców, które łatwo rozpoznamy ponieważ owady pokryte są woskową wydzieliną, przypominającą kłaczki waty oraz tarczniki, kryjące się pod tarczką. Oba szkodniki żywią się sokiem roślinnym i można je zwalczyć stosując m.in. środki owadobójcze.

W zbyt ciemnym pomieszczeniu pstrolistne okazy będą tracić charakterystyczne dla swej formy przebarwienia.

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindrica

Uwagi końcowe


Oryginalny kształt liści, połączony z ciekawą kolorystyką oraz minimalnymi potrzebami sprawia, że sansewierie są uprawiane w mieszkaniach, biurach, galeriach handlowych i wielu, wielu innych miejscach. W każdym z tych miejsc doskonale sobie radzą. Przy odpowiednim wyeksponowaniu dekoracyjności tych roślin bądźmy pewni, że niewielu przejdzie obok nich obojętnie.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz