Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (1895 ocen)

Na zacienionym stanowisku, roślina staje się wyciągnięta, bardziej osłabiona. Najlepiej roślinę trzymać na widnym parapecie południowego okna bądź w jego pobliżu.

Wyciągnięte rośliny, pokładające się pędy, mogą być objawem przenawożenia. Grubosze nie należą do roślin, które potrzebują obfitego nawożenia. One przystosowane są do życia w trudnych warunkach, na mało zasobnym podłożu.

Nadmiar wody, a także zbyt niska temperatura, bardzo szybko doprowadzi do zagniwania rośliny i opadania liści. Opadanie liści może być konsekwencją zbyt wysokiej temperatury, a także niedostatecznym podlewaniem. Pamiętajmy także, że część liści z czasem zamiera i opada, ale jest to proces naturalny, który nie powinien nas niepokoić, gdyż roślina wypuści nowe liście.

Zahamowany wzrost rośliny może być spowodowany brakiem nawożenia, zbyt małą doniczką, a także obecnością szkodników.


Zależnie od konkretnego gatunku, rośliny z rodzaju Crassula wykazują mniejszą bądź większą podatność na szkodniki m.in. wełnowce.

- Wełnowce

Najczęściej występujący szkodnik, łatwy do zidentyfikowania, ze względu na pokrycie woskową wydzieliną, która może przypominać kłaczki waty. Zmiany zaobserwujemy na liściach. Szkodnika usuwamy patyczkiem z nawiniętą watą, którą nasączamy denaturatem. Pamiętajmy, że każdy wacik używamy jednorazowo, aby nie doprowadzić do rozprowadzenia szkodników, larw, jaj po całym liściu. Zużyty wacik należy zabezpieczyć, aby nie stał się przyczyną przeniesienia się szkodnika na inną roślinę.

Stosowanie insektycydów może zaszkodzić roślinie, tak więc najlepiej skorzystać z tego domowego, sprawdzonego sposobu.

Możemy spotkać się także z wełnowcami korzeniowymi. Są to szkodniki trudne w zwalczaniu.

Pozostałe szkodniki mogące się pojawić na roślinie to m.in. przędziorki, mszyce, a także wciornastki.

Grubosz (Crassula)

Grubosz (Crassula)

Uwagi końcowe


Rodzaj Crassula obejmuje wiele bardzo oryginalnych gatunków, z których najczęściej spotykanym jest grubosz owalny. Zwróćmy uwagę na liczne jego odmiany, bardzo oryginalne, które przy odpowiednim doborze doniczki, zostaną jeszcze bardziej podkreślone i będą stanowić estetyczną dekorację mieszkania. Szczególnie pięknie zaprezentują się rośliny formowane.

Nie ograniczajmy się tylko do drzewka szczęścia. Mnogość gatunkowa jest olbrzymia, a wymagania tych roślin zazwyczaj niewielkie i zbliżone. Podstawą jest przepuszczalne podłoże oraz ograniczone podlewanie.

W sprzedaży pojawia się coraz więcej nowych gatunków, odmian, mieszańców. Wiele z nich to niewielkie rośliny, tak więc na małej powierzchni można uprawiać wiele bardzo oryginalnych roślin.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz