Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (1895 ocen)

Podlewanie

Crassula ovata jest podatny na zagniwanie korzeni, tak więc lepiej podlewać roślinę rzadziej, jak częściej. Najlepiej podlewać wówczas, gdy ziemia przeschnie, ale obficie, usuwając nadmiar wody z podstawki. W okresie zimy, podlewanie należy bardzo ograniczyć, zależnie od warunków panujących w pomieszczeniu. Im wyższa temperatura tym podlewanie obfitsze.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Grubosz jajowaty, jest doskonałą rośliną do formowania. Można z niego tworzyć ciekawe formy bonsai. Cięcie sprawi, że nasza roślina będzie zwarta, a tym samym zdecydowanie bardziej dekoracyjna. Roślinę możemy przyciąć w okresie wiosennym.

Rozmnażanie

Drzewko szczęścia, możemy rozmnożyć poprzez sadzonki wierzchołkowe, a nawet pojedynczy liść.

Do sadzonkowania wykorzystujemy przepuszczalne, piaszczyste podłoże, a pobrany fragment rośliny najlepiej pozostawić przynajmniej na kilka godzin do zasuszenia rany i dopiero wówczas sadzonkować w podłożu.

Rozmnażanie grubosza owalnego jest bardzo łatwe i skuteczne.

Grubosz

Grubosz

Zastosowanie


Roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, a w okresie letnim, jak warunki na to pozwalają także balkonów i tarasów. Formowanie rośliny pozwala uzyskać, niezwykle dekoracyjne drzewko bonsai.


Odmiany


Grubosz owalny występuje w licznych odmianach, a najpopularniejsze z nich to m.in.

  • Hobbit’ - bardzo oryginalna odmiana grubosza owalnego, charakteryzująca się ciekawym ulistnieniem. Liście wydłużone, rurkowate z trąbkowym zakończeniem.
  • ‘Gollum’ - odmiana podobna do odmiany ‘Hobbit’.
  • ‘Tricolor’ - odmiana o przebarwiających się liściach.
  • 'Lemon & Lime' - odmiana o ciekawie przebarwiających się liściach.
  • ‘Variegata’ - kremowe przebarwienia na liściach.
  • ‘Hummel’s Sunset’ - jedna z najpiękniej przebarwiających się odmian grubosza jajowatego.

Grubosz

Grubosz

Grubosze - pozostałe wybrane gatunki rodzaju uprawiane w warunkach domowych

 

Grubosz drzewiasty– dawniej bardzo popularny, obecnie zapomniany, czasem mylony z gruboszem owalnym. Jego liście są mniej owalne od liści Crassula ovata, bliższe okrągłym, a ich barwa szaro - srebrzysta. Tak jak grubosz jajowaty, charakteryzuje się krzewiastym, bardziej rozgałęzionym pokrojem. Może zakwitnąć. Grubosza drzewiastego uprawiamy tak jak grubosza owalnego.

Grubosz szkarłatny – rzadziej spotykany gatunek grubosza, ale ciekawy i dekoracyjny, ze względu na swoje naprzeciwległe liście, gęsto okrywające długie, wzniesione pędy, zakończone kwiatostanem. Czerwone, liczne oraz gwiazdkowate kwiaty pojawiają się wiosną. Gatunek bez większych wymagań, ale w okresie zimy, preferuje chłodniejsze pomieszczenie.

Grubosz dziurkowany - pochodząca z Afryki Południowej roślina, w naszym klimacie traktowana jest jako roślina doniczkowa. Niewielka, charakteryzuje się wzniesionymi pędami, na których osadzone są szarozielone liście. Kwitnie na biało, drobne kwiaty tworzą wiechę. Preferuje jasne stanowiska, a na okres letni może zostać przeniesiona na balkon bądź taras. W okresie zimy roślinie należy zapewnić jasne pomieszczenie i niższą temperaturę, podobnie jak w przypadku grubosza szkarłatnego.

Grubosz skalny - ciekawa roślina o cienkich, płożących się, dość krótkich pędach. Liście naprzeciwległe szarozielone, ciekawie ułożone. Bardzo oryginalny gatunek, który wzbogaci domową kolekcję sukulentów. Podczas kwitnienia zaobserwujemy drobne kwiaty, zebrane w baldachogrona. Uprawa grubosza skalnego jest zbliżona do uprawy wcześniej wspomnianych gatunków rodzaju.

Grubosz Szmidta – niewielka, ale warta uwagi roślina doniczkowa. Charakteryzuje się bardziej wzniesionym pokrojem, lancetowatymi liśćmi oraz różowymi kwiatami. Ze względu na niewielkie wymagania, polecana do domowych kolekcji roślin kaktusowatych i nie tylko .

Grubosz szablasty - jeden z najbardziej oryginalnych gatunków rodzaju. Jego dekoracyjność wynika z grubych, szarozielonych liści. W okresie letnim pojawiają się dekoracyjne kwiaty, zebrane w baldachogrona.

Grubosz widłakowaty - ciekawy sukulent o rozłożystym pokroju. Pędy pokładające się bądź wzniesione, liście trójkątne, łuskowate i przylegające do pędów. Gatunek rzadszy w uprawie, ale wart uwagi, ze względu na oryginalny pokrój.

 

Grubosze – problemy w uprawie


Gatunki Crassula uprawiane w mieszkaniach nie należą do roślin wymagających. Podstawą sukcesu w ich uprawie jest zapewnienie przepuszczalnego podłoża i prawidłowego podlewania. To sukulenty, tak więc bardziej szkodzi im nadmiar wody jak jej niedobór. Warto o tym pamiętać. Poza tym roślina mało problematyczna, którą można polecić nawet amatorowi.
Nadmiar wody doprowadza do zgnilizny korzeni i utraty rośliny.

Grubosz - odmiana Hobbit

Grubosz - odmiana Hobbit

Z pozostałych problemów, które mogą pojawić się w uprawie Crassula, to m.in.:

Grubosze podatne są na poparzenia słoneczne, jeżeli od razu wystawimy roślinę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Liście stają się wówczas brązowawe.

Pamiętajmy o tym, że grubosze lubią świeże powietrze, dlatego pomieszczenia, w których uprawiamy rośliny należy wietrzyć.

Poza tym warto roślinę przenieść na balkon bądź taras, jeżeli tylko warunki na to pozwolą, pamiętając, że przed wystawieniem rośliny, a także wstawieniem do pomieszczenia, należy ją hartować, a więc łagodnie przyzwyczajać do nowych warunków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz