Dobieramy odpowiednie kwiaty do biura

Jesteś tutaj:

Dobieramy odpowiednie kwiaty do biura

3,4/5 (25 ocen)

Biuro, ponieważ jest miejscem pracy, tradycyjnie jest kojarzone z nudną i bezbarwną przestrzenią. I rzeczywiście, często przesiadujemy godzinami przed biurkiem, otoczeni białymi ścianami, regałami oraz stosami dokumentów i papierów. Brak zupełnej różnorodności jest jeszcze w miarę do zniesienia, jeżeli za oknem świeci słońce i pozytywnie nastraja nas ładna pogoda. Ale co zrobić kiedy pada deszcz, śnieg, na dworze szaro i zimno, a na ulicy chlapa? Jak rozweselić nasze biuro, w którym często czujemy się jak w klatce?

Zamiast wpadać w depresję i narzekać na migrenę, lepiej jest postawić w biurze kwiaty. Tak jest! Kwiaty wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i przede wszystkim ocieplają atmosferę wnętrza. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i uważa, że kwiaty w biurze są po prostu  nieodpowiednie  i  nieelganckie.

My chcemy udowodnić, że kwiaty w biurze są właśnie jak najbardziej wskazane, trzeba tylko dobrać odpowiednie gatunki i ustawić je w dogodnym miejscu. Oczywiście, nie musimy od razy zamieniać naszego biura w bujny ogród. Tak naprawdę wystarczy tylko jeden efektowny kwiat, żeby wnętrze biura, recepcji czy holu zmieniło zupełnie wizerunek.


Gdzie stawiać kwiaty?


Przede wszystkim kwiatów nie chowamy, nie stawiamy za regałami, czyli jednym słowem nie robimy z nich przedmiotów do gromadzenia kurzu. Kwiaty powinny stać w miejscu reprezentacyjnym, widocznym, najlepiej gdzie jest dużo przestrzeni. Pamiętajmy, że tak naprawdę kwiaty są wizytówką naszego biura i dużo mówią o naszym guście, a co za tym idzie o osobowości. Nie psujmy tego efektu i nie stawiajmy kwiatów tam, gdzie ich nie widać, gdzie zawadzają albo gdzie nie ma dla nich miejsca. Nie musimy również stawiać wszystkich kwiatów na parapecie czy w miejscu pod oknem. Istnieje wiele kwiatów, które bez problemu sobie radzą w miejscu zacienionym, a nawet preferują takie otocznie. Są to na przykład filodendrony, hoje, kliwie, aglonemy, szeflery, bromelie, trzykrotki, aspidistry, fikusy, fatsje, bluszcze, begonie, draceny, sansewierie, skrzydłokwiaty, monstery, fatsjobluszcze, kurkuligo. Do miejsc nasłonecznionych natomiast lepiej nadają się kwiaty takie jak juki, bilbergie, aloesy, palmy daktylowe, wilczomlecze kolumnowe, grubosze, agawy, peonia, pachypodia, bugenwille, laury, kalanchoe, eszewerie, noliny, gasterie.


Fikus - Figowiec Benjamina

Fikus - Figowiec Benjamina

Jakie kwiaty najlepiej nadają się do biura?


Oczywiście kwiaty sztuczne i suszone odpadają. Do biura najlepsze są świeże, doniczkowe, duże kwiaty. Duże i efektowne powinny być przede wszystkim liście, ponieważ soczysta zieleń nie tylko działa kojąco na nasz wzrok, wlepiony godzinami w ekran komputera, lecz także działa korzystnie na nasze zdrowie.

Większość kwiatów polecanych do biur ma właściwości oczyszczające i filtrujące powietrze. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w biurach znajduje się wiele substancji wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Jednym z nich jest ksylen, który działa szkodliwie na błony śluzowe oczu i nosa oraz jest szkodliwy w kontakcie ze skórą. Ksylen jest pochłaniany przez takie rośliny jak trzykrotka, arena, dracena i bluszcz. Innym szkodliwym związkiem jest formaldehyd, który podrażnia śluzówki i wywołuje kaszel. Możemy zneutralizować jego obecność np. dzięki figowcowi sprężystemu i benjamińskiemu, filodendronowi, zielistce, nefrolepisowi, wężownicy, skrzydłokwiatowi, dracenie, bluszczowi, trzykrotce czy asparagusowi gęstokwiatowemu.
Pamiętajmy, że kwiaty w biurze powinny być też wytrzymałe i nie wymagające dużej pracy. Poniżej przedstawiamy kilka kwiatów doniczkowych, które są łatwe w utrzymaniu i jednocześnie są numerem jeden jeżeli chodzi o dekoracje wnętrz biurowych.

Fikus, czyli Figowiec Benjamiński: Beniaminek swoim pokrojem przypomina drzewo, dlatego jest chętnie stosowany jako element dekoracyjny w pomieszczeniach. Efektowne są również drobne, zwisające listki, które są błyszczące i mają żywy, zielony kolor. Fikus jest skuteczną bronią w walce ze szkodliwymi substancjami; pochłania, benzen, formaldehyd i trójchloroetylen. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz