Uprawa jarmużu - wyjaśniamy najważniejsze zagadanienia

Jesteś tutaj:

Uprawa jarmużu - wyjaśniamy najważniejsze zagadanienia

3,4/5 (343 ocen)

Nawożenie


Na stanowisku słabszym jarmuż może być uprawiany w I roku po oborniku, natomiast na glebach żyźniejszych lepiej sadzić go w drugim, a nawet w trzecim roku po oborniku. Przed sadzeniem rozsady warto również zastosować dodatkowe nawożenie mineralne mieszankami z przewagą potasu, gdyż to właśnie ten składnik jest roślinie najbardziej potrzebny do wzrostu i rozwoju. Jarmuż niezbyt dobrze reaguje natomiast na przenawożenie azotem, gdyż wtedy wzrasta jego wrażliwość na niskie temperatury, a liście tracą część swoich wartości odżywczych. Polecane dawki czystego składnika poszczególnych pierwiastków w przeliczeniu na 1 ha wynoszą: 150 kg. N, 50-100 kg. P2O5, 200-240 kg. K2O, 140 kg. CaO. Jarmuż może być uprawiany po wszystkich innych warzywach (min.: sałata, szpinak, cebula, fasola, marchew, ziemniaki), z wyjątkiem warzyw należących do rodziny kapustnych.

Jarmuż - uprawa

Jarmuż - uprawa


Sposoby uprawy


W naszym kraju jarmuż najczęściej uprawiany jest z rozsady, rzadziej natomiast z siewu wprost do gruntu. Produkcję rozsady rozpoczyna się wiosną, wysiewając nasiona na rozsadnik w maju lub na początku czerwca (zaprawione zaprawą nasienną T 75 DS/WS przed zgorzelą siewek). Kiedy młode rośliny osiągną wysokość ok. 10 - 15 cm. (k. VI- połowa VII) wysadza się je na miejsce stałe zachowując rozstaw 60 - 70 cm. miedzy rzędami (dla odmian niższych wystarczy 40 – 50 cm.) oraz ok. 40 - 50 cm. w rzędzie. Siewki z reguły przyjmują się dość dobrze, dlatego straty sadzonek są minimalne. W uprawie z siewu, nasiona wysiewa się od V do VIII od razu na miejsce stałe (w zależności od planowanego terminu zbioru), zachowując odstęp między rzędami ok. 40-70 cm. (w zależności od odmiany). Kiedy rośliny podrosną, siewki przerywa się, pozostawiając w rzędzie jedną sadzonkę co 35 - 45 cm.

Jarmuż - warzywo

Jarmuż - warzywo


Zbiór


Jarmuż można zbierać późną jesienią (k. X - XI), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbiory prowadzić również zimą, gdyż większość odmian jest wyjątkowo odporna na niskie temperatury i może pozostawać w gruncie aż do stycznia następnego roku. Co ciekawe, liście jarmużu stają się znacznie delikatniejsze i smaczniejsze po przemrożeniu, dlatego najlepiej jest zbierać je po pierwszych przymrozkach. Jeśli stanowisko na którym rośnie jarmuż narażone jest na silne wiatry, warto jest rośliny w całości wykopać i zadołować w miejscu osłoniętym i lekko ocienionym, dodatkowo przykrywając liście warstwą słomy, jeśli jednak miejsce uprawy jest osłonięte, z reguły nie ma konieczności wykopywania na zimę roślin z gruntu. Niestety, liście jarmużu nie nadają się do dłuższego przechowywania, dlatego należy zbierać je krótko przed spożyciem (w temperaturze bliskiej 0°C i przy dużej wilgotności można przechowywać je tylko do 1 miesiąca).


Choroby i szkodniki


Pomimo iż jarmuż należy do bardzo wrażliwej na szkodniki i choroby rodziny kapustnych, jest warzywem stosunkowo odpornym na zagrożenia ze strony patogenów. Największe problemy w jego uprawie mogą powodować głównie mszyce, które są w stanie zniszczyć większą część plonu, dlatego rośliny trzeba uważnie obserwować i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, wybrane z aktualnego rejestru MRiRW (obecnie dopuszczone do użytku są jedynie dwa preparaty na mszyce: Decis AL. i Movento 100 SC). Czasami uprawie jarmużu może też zagrozić bielinek kapustnik, którego larwy również należy zwalczać za pomocą odpowiedniego preparatu ochrony roślin (obecnie Decis AL.).

Dobre nasiona jarmużu kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Warzywnictwo” M. Mańczak, I. Janiszewska, PWRiL W-wa 1984r.
2. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
3. „Warzywnictwo” Z. Legańska, J. Balcerzak ,Wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
5. „Uprawa warzyw w polu” Skąpski H., Dąbrowska B., Wyd. SGGW, Warszawa 1994  
 


Koniecznie zobacz