Nasiona warzyw - jakość, wybór odmian, zakup, ceny i siew

Jesteś tutaj:

Nasiona warzyw - jakość, wybór odmian, zakup, ceny i siew

3,7/5 (52 ocen)

Gdzie kupić nasiona warzyw?


Kiedy zdecydujemy, jakie nasiona chcielibyśmy kupić, pozostaje nam jeszcze wybór zaufanego źródła. Najlepiej udać się na zakupy do centrum ogrodniczego albo sklepu, cieszącego się dobrą opinią wśród klientów. Warto obejrzeć też oferty sklepów internetowych. Zaletą zakupów online jest oszczędność czasu i wygoda, wadą zaś – brak możliwości obejrzenia towaru. Z tego względu należy zaopatrywać się tylko w tych sklepach, które prezentują rzetelnie opisany materiał siewny od sprawdzonych producentów. Zwróćmy przy tym uwagę na gramaturę, czyli ilość nasion w opakowaniu, by wiedzieć, jak dużej porcji materiału dotyczy cena – zamieszczenie takiej informacji jest oznaką uczciwości sprzedawcy.


Siew nasion warzyw i produkcja rozsady


Nawet najlepsze nasiona warzyw nie wydadzą obfitego plonu, jeśli nie zapewnimy im prawidłowych warunków rozwoju. Czynników, od których zależy prawidłowe kiełkowanie, jest wiele. Wymienić należy przede wszystkim temperaturę, dostęp światła, wilgotność podłoża, jakość gleby (czyli jej zasobność w składniki pokarmowe, a także strukturę – tendencję do przesychania bądź tworzenia zastoisk wodnych) oraz ukształtowanie terenu. W naszym klimacie część popularnych warzyw, takich jak sałata, marchew czy rzodkiewka, uprawia się z siewu bezpośredniego do gruntu. Gatunki wrażliwe na stres termiczny, np. ciepłolubne pomidory, papryka czy niektóre warzywa dyniowate, pozyskuje się natomiast z rozsady, czyli siewu w inspekcie, szklarni lub w doniczkach produkcyjnych. Korzystny mikroklimat w początkowym okresie rozwoju przekłada się na wigor młodych roślin i ich późniejszą plenność.


Ceny nasion warzyw


Ceny nasion warzyw są w dużej mierze zależne od odmiany i sposobu przygotowania materiału siewnego. Najpospolitsze odmiany ustalone rzepy, kapusty, grochu, fasoli, buraków, sałaty i pomidorów można kupić już w cenie 2,00-3,00 zł za paczkę. Nieznacznie droższe mogą okazać się nasiona ogórków, papryki, cebuli i warzyw egzotycznych oraz mało znanych, takich jak tykwa, skorzonera, nietypowo ubarwione odmiany kalafiora, rzodkiewki czy oberżyny. Więcej będą także kosztować nasiona mieszańców F1. Cena materiału siewnego znacząco zmienia się również w zależności od dodatkowych zabiegów, jakim został on poddany w procesie produkcyjnym: nasiona inkrustowane oraz otoczkowane z pewnością okażą się o kilkadziesiąt procent droższe od tych jedynie wysuszonych i poddanych selekcji. Podczas zakupów zawsze zwracajmy uwagę na gramaturę nasion – jeśli rzadko spotykana i poszukiwana odmiana kosztuje tyle samo, co ta pospolitsza, prawdopodobnie cena dotyczy mniejszej ilości nasion.

Wysokiej jakości nasiona warzyw kupisz tutaj


Literatura:

1. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 371-411.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 9-10, 56-59, 86, 97-98, 160-161, 171-177, 265-273, 276-279.
3. Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski i B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 27-28, 90, 132-134, 146-147, 157-158, 171-173, 207, 218, 249, 279, 319-320, 367.

Autor: Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz