Ogród naturalistyczny - dobór roślin, pielęgnacja, architektura

Jesteś tutaj:

Ogród naturalistyczny - dobór roślin, pielęgnacja, architektura

3,9/5 (21 ocen)
Modny ogród kojarzy się zwykle ze starannie uformowanymi rabatami, równo przystrzyżonymi trawnikami i sztywno wytyczonymi ścieżkami. I chociaż zaprojektowana w ten sposób przestrzeń może wydawać się bardzo elegancka i zadbana, trudno poczuć się w podobnym ogrodzie  swobodnie, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się style naśladujące dziką przyrodę. Ekologicznym i romantycznym zielonym zakątkiem może stać się z pewnością ogród w stylu naturalistycznym. Wbrew pozorom wcale nie musi być chaotyczny i nieuporządkowany, chociaż z zasady powinny w nim obowiązywać prawa natury. Wprawdzie kluczem do sukcesu jest w jego przypadku różnorodność, jednak plan nasadzeń musi być przemyślany bardzo starannie, gdyż dla uzyskania pełnej harmonii nie wystarczy posadzić przypadkowych roślin w dowolnych miejscach, bo wtedy łatwo uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.
 

Dobór roślin

 
W ogrodzie naturalistycznym najważniejszą rolę odgrywają rośliny. Jeśli zostaną dobrze dobrane i właściwe posadzone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że unikną chorób i szkodników. Zakładając ogród naturalistyczny, powinniśmy przede wszystkim posadzić w nim gatunki stosunkowo mało wymagające, odporne na choroby i dobrze radzące sobie z warunkami panującymi w naszym klimacie, czyli niskimi temperaturami zimą i letnią suszą. Z tego względu warto postawić na gatunki rodzime lub pochodzące z podobnej strefy klimatycznej np.: niezapominajki, dzielżany, jeżówki, konwalie, barwinki, chabry, bodziszki, słoneczniki, malwy, maki, dzwonki, paprocie, naparstnice, ostróżki, łubiny, dziewanny, nagietki, krwawniki, aksamitki, a z drzew i krzewów: kaliny, derenie, brzozy, lilaki, wierzby czy lipy. Unikajmy natomiast sadzenia roślin kapryśnych (np. wielkokwiatowych powojników), mało wytrzymałych i delikatnych oraz sztucznie formowanych (np. form piennych). Wybierając odpowiednie gatunki, musimy mieć również na uwadze, że nie wszystkie są tolerancyjne w kwestii towarzystwa, czego przykładem mogą być truskawki, którym nie odpowiada sąsiedztwo kapusty, lub fasola, która źle znosi bliskość mieczyków. Są również takie rośliny, które wpływają na gatunki bardzo pozytywnie, dlatego powinny być sadzone w ich pobliżu. Należy do nich między innymi antyseptyczna lawenda, świetnie sprawdzająca się w ochronie róż przed atakami niektórych chorób, nasturcja pozwalająca sałacie uniknąć inwazji ślimaków czy aksamitka ograniczająca rozwój nicieni w uprawach warzyw korzeniowych.
 
Rośliny w ogrodzie naturalistycznym nie powinny też rosnąć pojedynczo. Najlepiej sadzić je grupami, odpowiednio stopniując ich wysokość. Gatunki zadarniające i niskie powinny znaleźć się z przodu rabaty, gdzie będą tworzyły obwódki i wypełniały puste miejsca, wyższe natomiast należy umieścić na dalszym planie. W ten sposób nie tylko otrzymamy ładną i zgrabną kompozycję, ale też zapobiegniemy nadmiernemu rozwojowi chwastów.
 

Naturalna ochrona

 
Jeśli mimo wszystko w ogrodzie pojawią się choroby lub szkodniki, do ich zwalczania wykorzystajmy metody naturalne, polegające głównie na opryskach preparatami z wyciągów roślinnych (np. pokrzywy, czosnku, cebuli, wrotyczu). Z pomocą mogą nam również przyjść owady drapieżne (np. biedronki, złotooki) i pajęczaki, dlatego warto przeznaczyć dla nich fragment ogrodu, w którym będą mogły bez przeszkód rozmnażać się, rozwijać i zimować. W takim miejscu należy bezwzględnie unikać stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, gdyż mogłyby zniszczyć nie tylko patogeny i szkodniki, ale także owady pożyteczne.
 

Pielęgnacja

 
Wbrew pozorom ogrodu naturalistycznego nie możemy pozostawić zupełnie bez opieki, gdyż szybko mógłby wymknąć się spod kontroli i zmienić w gęste, chaotyczne zarośla. Nasza ingerencja powinna być jednak dyskretna. Może polegać np. na przycięciu nadmiernie rozgałęzionego krzewu, usunięciu części zbyt rozrośniętej byliny lub dosadzeniu nowej rośliny w puste miejsce. Dla urozmaicenia kompozycji możemy też zaplanować nasadzenia kwiatów cebulowych, które wiosną pięknie ozdobią rabatę. W ogrodzie nie może również zabraknąć kompostownika – dzięki niemu zyskamy dostęp do naturalnego nawozu, więc w razie potrzeby będziemy mogli zasilić rośliny bez sięgania po sztuczne preparaty.
 

Mała architektura i ozdoby

 
Warto też pamiętać, że w ogrodzie naturalistycznym z założenia powinna dominować naturalność, dlatego nie należy w nim umieszczać plastikowych ozdób w jaskrawych kolorach (np. figurek krasnali czy zwierząt) ani wyszukanych rzeźb ogrodowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą oryginalne detale z naturalnego kamienia lub ciekawie ukształtowane korzenie. Również ścieżki, ogrodzenia, meble i altany powinny zostać wykonane z naturalnych materiałów (np. wikliny, kamiennych płytek, naturalnej cegły czy impregnowanego drewna w neutralnym kolorze), dzięki czemu będą dobrze komponowały się z resztą ogrodu.
 
Jeśli podczas zakładania ogrodu naturalistycznego postaramy się przestrzegać podstawowych zasad, w kolejnych latach nie będziemy musieli poświęcać na jego pielęgnację zbyt wiele czasu, gdyż sam o siebie doskonale zadba. Dzięki temu znacznie częściej będziemy mogli w nim po prostu wypoczywać, ciesząc się pięknymi, kolorowymi kwiatami i bliskością natury.
 
 
Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz