Jesteś tutaj:

Odmiany ogórków gruntowych i szklarniowych

1Kiedy siać i sadzić ogórki? Najlepszy termin i technika siewu

2Siew ogórków gruntowych

3Uprawa cukinii - wymagania, odmiany i zastosowanie

4Uprawa ogórków

5Uprawa papryki - wymagania, rozsada i odmiany

6Uprawa warzyw

Ogórki obok pomidorów są jednymi z najbardziej lubianych warzyw w Polsce. Chętnie sadzi się je w ogrodach i na działkach, chociaż ich wymagania są dość wysokie, a uprawa nie należy do najłatwiejszych.


Wymagania uprawowe


Ogórki, należące do rodziny dyniowatych, są roślinami ciepłolubnymi i światłożądnymi. Powinny być uprawiane na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru oraz na żyznych, próchniczych, ciepłych i umiarkowanie wilgotnych glebach, których odczyn zbliżony jest do obojętnego. Nie lubią nadmiaru wilgoci, ale też źle znoszą przesuszenie. Należy też pamiętać, że rośliny są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury i nie tolerują nawet najmniejszych przymrozków. Z tego względu najlepiej jest uprawiać je z rozsady, wysadzanej do gruntu po 15.V (lepszej jakości sadzonki, większa kontrola nad ilością roślin) lub z siewu wprost do gruntu prowadzonego również po tym terminie. Aby ułatwić sobie zabiegi pielęgnacyjne i podnieść temperaturę podłoża, zagony przeznaczone pod uprawę ogórków, dobrze jest wyłożyć czarną, przepuszczalną folią ogrodniczą lub włókniną, które nie tylko zapobiegną rozwojowi chwastów i utracie wilgoci, ale też odizolują owoce od podłoża, przez co będą one mniej podatne na zagniwanie. Uprawiając ogórki musimy mieć również na uwadze ich dużą wrażliwość na choroby, szczególnie pochodzenia grzybowego. Z tego względu należy zawsze pamiętać o zmianowaniu i nie sadzić ogórków nawet przez 3 lata na stanowisku wcześniej zajmowanym przez rośliny dyniowate (np. ogórki, dynie, cukinie, patisony). Dobrym sąsiedztwem dla ogórka są natomiast: koper, groch, fasola, burak oraz kapusta.


Dobór odmian


Dla powodzenia uprawy są jednak ważne nie tylko warunki, jakie zapewnimy ogórkom, ale również właściwie dobrane odmiany. Najważniejszymi kryteriami wyboru odmian jest ich odporność na choroby, plenność oraz sposób uprawy (gruntowe lub szklarniowe). Poza tym należy też wziąć pod uwagę przeznaczenie ogórków. Inne odmiany będą polecane do kiszenia, inne do konserwowania, a jeszcze inne nadają się na sałatki. Dobrze jest również decydować się na odmiany polskie, gdyż lepiej radzą sobie z warunkami klimatycznymi panującymi w naszym kraju.

Ogórki gruntowe

Ogórki gruntowe


Ogórki gruntowe


Wśród odmian ogórków gruntowych, odpornych na większość typowych chorób dyniowatych, (mączniaka prawdziwego i rzekomego, parcha dyniowatych, kanciasta plamistość) znajduje się wiele mieszańców oznaczonych symbolem F1oraz odmian polskich. Większość z nich jest również odporna na przedwczesne żółknięcie owoców i pozbawiona charakterystycznej goryczki.

Do uprawy poleca się szczególnie:

owoce przeznaczone do kiszenia: Borus F1 (średnio wczesna, ciemnozielone, kształtne, dość pękate owoce, z małymi brodawkami), Julian F1 (średnio późna, owoce zielone ze smugami, kształtne)

- owoce przeznaczone do konserwowania: Atals F1(wczesna, owoce kształtne, posiadające niewielkie brodawki z białymi kolcami), Chrobry (wczesna, plenna, owoce zielone, kształtne, o niewielkiej ilości małych brodawek), Kmicic (plenna, owoce smukłe, zielone, z małymi brodawkami), Śremianin (bardzo wczesna, owoce kształtne z grubymi brodawkami), Prymus F1(plenny, o regularnych, średniej wielkości owocach, posiadających wyraźne brodawki), Izyd F1 (plenna, długoowocująca, owoce ciemnozielone z małą ilością niewielkich brodawek)

- owoce przeznaczone na korniszony: Anulka F1 (średnio wczesna, plenna, owoce krótkie, jasnozielone, z małymi brodawkami), Rufus F1 (średnio wczesna, owoce drobne, kształtne, z dużą ilością drobnych brodawek), Tytus F1 (średnio wczesna, plenna, owoce krótkie, zielone z niewielką ilością brodawek)

- owoce przeznaczone na kiszenie i do konserwowania: Cezar F1(średnio wczesna, ciemnozielone owoce z wyraźnymi brodawkami, długi termin zbiorów), Soplica F1 (średnio wczesna, bardzo plenna i długo owocująca, owoce o regularnych kształtach i niewielkich brodawkach na skórce), Aladyn F1 (plenna, owoce krótkie z małymi brodawkami), Odys F1 (średnio wczesna, plenna, owce smaczne, kształtne i wysmukłe, posiadające na skórce niewielkie brodawki), Polan F1 (plenna, owoce kształtne, zielone z grubymi brodawkami), Parys F1 (plenna, owoce kształtne, zielone z jasnymi smugami i niewielką ilością brodawek).

- owoce do bezpośredniego spożycia, sałatkowe: Dar (owoce ciemnozielone, kształtne, średniej długości z małymi brodawkami), Delicjus (średnio wczesna, dość duże, ciemnozielone owoce, skórka prawie bez brodawek), Olimp F1 (wczesna, owoce ciemnozielone, długości ok. 13-17 cm., dość grube i smaczne, skórka z niewielką ilością brodawek)

Ogórki szklarniowe

Ogórki szklarniowe

Ogórki szklarniowe


Ze względu na to, iż w uprawie amatorskiej przeważają ogórki gruntowe, wybór odmian przeznaczonych do uprawy pod osłonami jest znacznie mniejszy. Wiele z nich to rośliny mieszańcowe, o długich owocach, przeznaczonych do bezpośredniego spożycia lub na sałatki.

Wśród odmian dostępne są:

- Atos F1 (plenna, wczesna, owoce dł. ok. 28-30 cm., o gładkiej, zielonej, błyszczącej skórce),
- Skierniewicki (wczesna, owoce ciemnozielone, z gładką skórką, dorastające do ok. 15-17 cm. dł.)
- Dukat F1 (owoce smaczne, ciemnozielone, długie, dorastające do ok. 32-36 cm.)
- Inez F1 (średnio wczesna, znosząca spadki temp. do ok. 14-16 °C, owoce ciemnozielone, o gładkiej skórce, dł. ok. 18-20 cm.)
- Lech F1 (średnio wczesna, owoce jędrne, o gładkiej, ciemnozielonej skórce, dorastające do ok. 24-28 cm, smaczne)
- Orion F1 (wczesna, plenna, owoce dł. 20-22 cm., z zieloną, lekko bruzdowaną skórką, bez brodawek, smaczne).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz