Jesteś tutaj:

Jak urządzić przedpokój w bloku?

1Aranżacja nowoczesnego przedpokoju

2Dobieramy wieszak do przedpokoju

3Dobór tapety do przedpokoju

4Funkcjonalne oświetlenie w przedpokoju

5Jak praktycznie i efektownie urządzić korytarz?

6Jakie kolory ścian w przedpokoju?

7Jakie lustro wybrać do sypialni, salonu, przedpokoju i łazienki?

8Lustro w przedpokoju - nieoceniona rola

9Meble do przedpokoju - równie istotne

10Podłoga w przedpokoju - domowe skrzyżowanie dróg

11Wykończenie ścian w przedpokoju

Przedpokój w mieszkaniu w bloku zazwyczaj jest bardzo mały, a często również nieustawny. Wciśnięty między kilka pokoi, kuchnię, łazienkę i drzwi wejściowe. Nieraz sytuacja okazuje się tak trudna, że już dwie osoby szykujące się do wyjścia mają problem ze swobodnym poruszaniem się w nim. Dlatego funkcjonalne i zarazem estetyczne urządzenie takiego przedpokoju to prawdziwa sztuka. Warto jednak podejść do tego z należytą uwagą, to odwdzięczy się elegancją i komfortem.

Podpowiadamy więc, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów i sprawić, by nawet w małym przedpokoju było wygodnie i elegancko.


Szafa jak mini garderoba


W przedpokoju lubimy mieć pod ręką wierzchnie ubrania i buty. Dlatego w wielu mieszkaniach głównym wyposażeniem w tym pomieszczeniu staje się szafa, najlepiej z drzwiami przesuwnymi dla zaoszczędzenia miejsca. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami, zmieści się trzydrzwiowy model i wówczas w szafie, oprócz garderoby i butów wygospodarujemy miejsce na deskę do prasowania, żelazko, czasem też na odkurzacz i inne akcesoria.

Dobrze jest, kiedy i wielkość, i wygląd szafy komponuje się z wystrojem całego przedpokoju. Powinna pasować również do drzwi wejściowych i do pozostałych pomieszczeń. Bardzo źle się dzieje, kiedy wyposażenie przedpokoju wydaje się kwestią przypadku. Szafa nowoczesna, lustro rustykalne, drzwi w stylu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dywan w stylu góralskim, a lampa w stylu młodzieżowym. Naprawdę czasem spotyka się taki bałagan i pomieszanie. Wówczas, i tak już mały przedpokój, jeszcze bardziej kurczy się pośród chaotycznie dobranych przedmiotów.

Jeśli natomiast z rozwagą zastanowimy się nad wyborem każdego elementu i ustawimy tu tylko to, co jest nam naprawdę niezbędne, a wszystko odpowiednio do siebie pasujące, przedpokój wyda się uporządkowany i dzięki temu bardziej przestronny.


Lustro


Oprócz szafy, jest drugim bardzo ważnym elementem wyposażenia przedpokoju. Korzystamy z niego wielokrotnie każdego dnia. Czeszemy się, dobieramy ubranie i dodatki, sprawdzamy swój wygląd przed wyjściem z domu. Im większe lustro, tym lepiej, ale nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na takie, które obejmuje całą sylwetkę. Najczęściej więc spotykamy tu lustra, w których widać połowę człowieka. Lustro, oprócz oczywistej funkcji, może spełniać też rolę dekoracyjną oraz optycznie powiększać przestrzeń przedpokoju.

Przedpokój w bloku

Przedpokój w bloku

Pozostałe wyposażenie przedpokoju


W małych przedpokojach lepiej jest nie przesadzać z nagromadzeniem zbyt wielu mebli. Umieśćmy tylko to, co naprawdę jest niezbędne. Jeśli mamy szafę i lustro, to ewentualnie można pomyśleć jeszcze o niewielkim stoliku pod lustrem (albo niewielkiej szafce), na którym da się położyć akcesoria takie, jak grzebienie, szczotki, klucze itp. Jeśli wystarczy miejsca, zamocujmy kilka wieszaków i szafkę na buty i kapcie. Niektórzy decydują się na to, by zamiast kilku mebli, ustawić jeden, garderobę, która wyposażona jest w lustro, wieszaki, półki na akcesoria i półki na czapki oraz na buty.


Podłoga i ściany


Na podłogę w małym przedpokoju wybiera się najczęściej panele z drewna, z PVC, parkiet, wykładziny, płytki ceramiczne. Warto postarać się, aby pasowała nie tylko do ścian, mebli i drzwi, ale także do podłóg, jakie są w pozostałych pomieszczeniach. Musi być odpowiednio wytrzymała, gdyż po przedpokoju dużo chodzi się w butach wyjściowych. Najlepiej jest wybrać ciemną podłogę, która w połączeniu z jasnym sufitem i ścianami da efekt większej przestronności.

Ściany przedpokoju, to również bardzo ważna sprawa. Mogą być wykończone na wiele sposobów. Bardzo atrakcyjne są na przykład tynki dekoracyjne, tapety lub fototapety (także te z efektem 3D), panele z drewna, korek, płytki ceramiczne czy ze sztucznego materiału. W małym przedpokoju ściany, jak już zaznaczyliśmy, raczej powinny być w jaśniejszych odcieniach.

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Oświetlenie


Przedpokoje w bloku bardzo rzadko mają okna. Zazwyczaj są pomieszczeniami umieszczonymi pośrodku mieszkania pomiędzy pokojami, kuchnią i łazienką. Tymczasem ze względu na swoje funkcje, przedpokój wymaga starannego oświetlenia i to nie tylko górnego. Wskazane są również punktowe światła. Można w tym celu wykorzystać tradycyjne kinkiety o nastrojowym świetle lub nowoczesne lampki halogenowe. Jedno na pewno powinno znaleźć się przy lustrze, pozostałe można umieścić nad drzwiami wyjściowymi (gdzie często przychodzi odbierać przesyłki i podpisywać potwierdzenia) oraz przed szafą, aby łatwo było wyszukać właściwe ubranie. Wszystkie lampki (lub reflektorki) powinny mieć ten sam styl i komponować się z całym wystrojem pomieszczenia.


Kształt i wielkość przedpokoju


W mieszkaniach w bloku przedpokoje mają różną wielkość i kształt. Bywają wąskie i długie, kwadratowe, prostokątne lub takie o nieregularnych kształtach (z wnękami). Każdy z nich wymaga trochę innego podejścia.

W małym, zbliżonym w kształcie do kwadratu, przedpokoju warto lustro powiesić na wprost drzwi wejściowych, co sprawi, że optycznie będzie wydawał się dłuższy. Drzwi do poszczególnych pomieszczeń dobrze jest pomalować na kolor zbliżony do koloru ścian w przedpokoju, dzięki czemu nie będą kontrastować ze sobą i jeszcze bardziej pomniejszać przestrzeń.

W wąskim i długim przedpokoju natomiast można dłuższe ściany pomalować na jasny kolor, a krótsze na ciemniejszy, co optycznie skróci całe wnętrze. Skutecznym sposobem na oszukanie proporcji jest zastosowanie podwieszanego sufitu, w którym umieszczone są lampki halogenowe.

Przedpokój z wnękami aż prosi się o zabudowanie szafą, szafkami i półkami, co pozwoli na nadanie mu bardziej regularnego kształtu. Półki warto oświetlić punktowymi reflektorami, co nie tylko doświetli pomieszczenia, ale zamaskuje jego mankamenty.

Szafka w przedpokoju

Szafka w przedpokoju

Tego nie wolno!


Mieszkając w bloku nie jesteśmy zwolnieni z zadbania nawet o bardzo mały przedpokój. Zróbmy z niego nie tylko funkcjonalne pomieszczenie, ale także miłą „wizytówkę” mieszkania i całej rodziny. Niech będzie dla gości estetyczną zapowiedzią miłego spotkania z domownikami.

Oto kilka rzeczy, których lepiej unikać w małych, blokowych przedpokojach:

- nie pozostawiajmy na wierzchu zbyt wiele odzieży wierzchniej (kurtek, butów, czapek), a chowajmy je w szafie i szafkach,

- zamaskujmy drzwi do toalety i łazienki, które zazwyczaj mieszczą się na wprost drzwi wejściowych (kupmy na przykład takie drzwi, jak do pokojów),


- nie wieszajmy wielu ozdób na ścianach,

- to nie jest dobre miejsce na postawnie rowerów i wózków,

- nie umieszczajmy też tam legowiska dla psa czy kocich kuwet.

Komoda w przedpokoju

Komoda w przedpokoju

Ile kosztuje urządzenie przedpokoju?


To zależy od tego, jak gruntownie podejdziemy do zadania. Jeśli w grę wchodzi układanie podłogi, malowanie (tapetowanie) ścian, montowanie szafy wnękowej, odpowiedniego oświetlenia i zakup pozostałego wyposażenia, to całość wymaga stosunkowo sporej inwestycji, bo od 2.000 do 5.000 zł. Mniej wydamy na same meble, lustro i oprawy na oświetlenie. Tu można już zmieścić się w przedziale cenowym od 500 do 2.000 zł. Nie oznacza to, że przedsięwzięcie niemożliwe jest do zrealizowania tańszym kosztem, jak i o wiele wyższymi nakładami finansowymi.
 

Koniecznie zobacz