Nasiona roślin egzotycznych do siewu - warte uwagi

Jesteś tutaj:

Nasiona roślin egzotycznych do siewu - warte uwagi

3,4/5 (37 ocen)

Nasiona roślin egzotycznych zajmują szczególne miejsce wśród dostępnego na polskim rynku materiału siewnego. Traktuje się je zazwyczaj jako ciekawostkę dla doświadczonych miłośników i kolekcjonerów roślin. Ponieważ pochodzą z dalekich rejonów świata, otacza je nimb tajemnicy: gatunki egzotyczne wydają się wymagające i trudne w uprawie, jednak dzięki swojej oryginalności oraz niedostępności przyciągają uwagę. Podpowiadamy, gdzie i w jakiej cenie można nabyć nasiona roślin egzotycznych o potwierdzonej kiełkowalności, jak je wysiewać i co może z nich wyrosnąć.


Pojęcie roślin egzotycznych


Pod pojęciem roślin egzotycznych kryje się niezmierzone bogactwo różnorodnych gatunków. Mianem egzotycznego można nazwać nie tylko okaz wywodzący się z dalekiego kraju w innej strefie klimatycznej (np. bambus, kaktus, palmę bądź inne drzewko czy tropikalne pnącze), ale i każdą roślinę osobliwą oraz dostatecznie oryginalną, by wyróżniać się na tle gatunków pospolicie u nas uprawianych. Warto o tym pamiętać, prowadząc poszukiwania ciekawych roślin w sklepach ogrodniczych, zwłaszcza internetowych. Jako nasiona roślin egzotycznych można potraktować zarówno materiał siewny pozyskany z tzw. żywych kamieni, jak i... poczciwą kapustę ozdobną.


Jak zdobyć nasiona roślin egzotycznych?


W Polsce uprawa roślin egzotycznych z nasion jest uznawana za zajęcie dla hobbystów, a ponieważ wiele z tych gatunków wykazuje specyficzne wymagania środowiskowe, na zakup ich materiału siewnego decydują się nieliczni. Z tej przyczyny większość działających w Polsce producentów nasion wzbogaca swoją ofertę przede wszystkim o nowe odmiany warzyw i znanych kwiatów ogrodowych. Planując zakup nasion roślin egzotycznych warto zapoznać się z asortymentem producentów takich, jak Legutko i Vilmorin. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie poszukiwań od sklepów internetowych. Sprzedawcy dbający o stałe rozszerzanie oferty mają na swoich stronach internetowych zazwyczaj specjalne działy, w których pod nazwą „rośliny egzotyczne” bądź „rośliny niesamowite” znajdziemy najciekawsze gatunki, dopuszczone do sprzedaży w Polsce.


Ceny nasion roślin egzotycznych na polskim rynku


Ponieważ nasiona roślin egzotycznych nie cieszą się dużym popytem i zazwyczaj są dość trudne w pozyskiwaniu, ich ceny nie należą do niskich. Za 1 g nasion mrozoodpornego bambusa, polecanego do uprawy w gruncie, zapłacimy nawet 17,00 zł, podczas gdy materiał siewny od potężnych palm, np. waszyngtonii nitkowatej, kosztuje 3,50-4,00 zł za kilka sztuk nasion. Ambitni wielbiciele sukulentów, pragnący samodzielnie uprawiać kaktusy, powinni przygotować się na wydatek rzędu 5,00-6,00 zł za 0,05 g materiału nasiennego. Nieco tańsze są rzadko spotykane odmiany egzotycznych owoców i warzyw, które kosztują po 2,50-3,50 zł za 1-2 g (np. dynia ozdobna, ogórek melonowy, arbuz o żółtym miąższu, miechunka pomidorowa, tykwa pospolita).


Siew nasion roślin egzotycznych


Nasiona roślin egzotycznych wysiewa się zazwyczaj w mieszkaniu, w doniczkach nakrytych szkłem albo miniszklarenkach, w podłożu odpowiednio przepuszczalnym, lekkim i chłonącym wilgoć. Każdy gatunek ma inne, właściwe sobie wymagania środowiskowe, dlatego aby jego uprawa była efektywna, należy dowiedzieć się, w jakich warunkach rozwija się w swoim środowisku naturalnym. Materiał siewny od renomowanych producentów jest sprzedawany zazwyczaj z krótką instrukcją uprawy, zamieszczoną na odwrocie opakowania. Znajdziemy tam informacje dotyczące m.in. terminu siewu, pielęgnacji rozsady oraz potrzeb dorosłych okazów.

Ciekawe odmiany nasion roślin egzotycznych do nabycia tutaj

Literatura:

1. Heitz H., Kögel A., 200 najpiękniejszych roślin doniczkowych, Warszawa 2005, s. 5-10.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 13-16.
3. Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 319.
4. Wielka encyklopedia roślin, red. C. Brickell, Warszawa 1996, s. 392-416.
5. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, red. A. Bernat, Warszawa 2004, s. 72-75.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz