Jesteś tutaj:

Uprawa czosnku

1Czosnek ozdobny

2Sadzenie czosnku wiosną i jesienią

3Uprawa cebuli

4Uprawa malin

5Uprawa ogórków

6Uprawa pomidorów

7Uprawa pora

8Uprawa roślin doniczkowych

9Uprawa szpinaku

10Uprawa truskawek

11Uprawa warzyw

0/5 (0 ocen)

Czosnek jest bardzo przydatnym warzywem. Po pierwsze pomaga przy przeziębieniach, ułatwiając leczenie, po drugie zapobiega im. Jednak pomimo tak pozytywnych właściwości niechętnie go jemy. Główną przyczynę stanowi fakt, że ma ostry smak, który trochę piecze w język oraz po jego spożyciu z naszych ust wydziela się mało przyjemny zapach.

Poza pomaganiem ludziom warzywo pomaga, także roślinom. Warto posadzić je na każdej grządce, ponieważ swym zapachem odstrasza szkodniki, które  atakują warzywa. Gdy jednak nie posadziliśmy czosnku na rabacie i pomidory oraz inne warzywa zaatakowały na przykład mszyce to warto opryskać je wyciągiem z czosnku.

Roślina pochodzi z Azji. Zalicza się ją do warzyw cebulowych. Należy do rodziny amarylkowatych.


Uprawa czosnku


Czosnek powinien rosnąć na słonecznym i ciepłym stanowisku. W suche dni należy regularnie go podlewać, ponieważ źle znosi przesuszone podłoże. Poza tym, gdy zawiązują się główki czosnku, roślinę należy częściej podlewać, nie żałując wody.

Warzywo sadzimy z ząbków czosnku, które oddzielamy od główki. Najlepsze są takie ząbki, z których wyrasta zielona łodyżka. Wyrośnie ona, gdy główki czosnku poleżą przez dłuższy czas w cieple.

Sadzenie warzyw do gruntu odbywa się na przełomie marca i kwietnia, lub w listopadzie. Wiosenne sadzenie wykonuje się, gdy ziemia jest ciężka. Natomiast jesienne sadzenie odbywa się w każdym innym przypadku. Czosnek posadzony w listopadzie lepiej rośnie. Ząbki czosnku sadzimy w rowkach, zachowując między nimi odstęp około dwudziestu centymetrów. Warzywo lubi rosnąć w przewiewnej, gliniasto – piaszczystej ziemi. Warto wzbogacić ją kompostem. Podłoże, w którym rośnie roślina należy regularnie odchwaszczać


Czosnku nie sadzimy w miejscu, które uprzednio zajmowały: ziemniaki oraz warzywa cebulowe. Natomiast możemy go uprawiać po takich roślinach, jak: bób oraz fasola.

 

Uprawa czosnku

Uprawa czosnku

Gdy czosnek zaczyna kwitnąć to usuwamy z niego pąki kwiatów oraz kwiaty, które osłabiają warzywo. Robimy to po to, aby wyrosły nam dorodne główki czosnku.

Warzywo zaczynamy zbierać, gdy łodygi czosnku zaczynają żółknąć i schnąć. Wykopujemy wtedy całe warzywo z ziemi i pozostawiamy do przeschnięcia na słońcu główkę z łodygami. Po przeschnięciu główek pleciemy czosnkowe warkocze. Warkocze ładnie wyglądają, powieszone w kuchni. Zdobią ją. Czosnek po zbiorze przechowujemy w piwnicy.   

Warzywo zawiera w sobie dużo witamin i soli mineralnych. Uprawiamy je jako roślinę jednoroczną.

Czosnek poza odstraszaniem mszyc, odstrasza, również muchy i komary, które tak bardzo dokuczają nam latem, dlatego warto posadzić go przy miejscach, w których odpoczywamy. Poza tym roślina ma właściwości pozwalające ograniczać tkankę tłuszczową oraz bakteriobójcze. Wspomaga, także nasze trawienie i działa przeciwzakrzepowo. Pomaga, także przy zgadze. Warzywo najlepiej smakuje w kanapce. Jest także dobrym dodatkiem do ogórków konserwowych.

Kupując  w sklepie czosnek warto wybierać pojedyncze duże główki. Nie kupujmy czosnku pochodzącego z Chin, który rozpoznamy po rodzaju opakowania. Są to trzy główki czosnku zapakowane w białą siateczkę. Takie warzywo jest niesmaczne. Ze względu na to, że jest zapakowane nie możemy go dokładnie obejrzeć.

Czosnek

Czosnek

W kuchni warzywo dodaje się do kiełbas, mięs oraz zup.

Czosnku nie powinny jeść kobiety w ciąży.

Jeżeli nie mamy ogródka to możemy posadzić czosnek na balkonie w średniej wielkości doniczce.


Warzywo warto spożywać szczególnie na jesieni w okresie największej zachorowalności na grypę i inne podobne choroby.

Poza czosnkiem uprawianym jako warzywo, w ogródkach możemy, również wysiać z nasion lub posadzić cebulę czosnku ozdobnego. Dużo roślin jest mrozoodpornych. Czosnek ładnie pachnie i ma bardzo dekoracyjny kwiatostan, który można zasuszyć i dodać do bukietu z suszonych kwiatów.

Świeże kwiaty czosnku ozdobnego dodaje się w kwiaciarniach do bukietów, ponieważ nadają im lekkości.

Agnieszka Krakowiak 

Koniecznie zobacz