Pożyteczne owady w ogrodzie i przed domem

Jesteś tutaj:

Pożyteczne owady w ogrodzie i przed domem

3,8/5 (8 ocen)

Widząc niektóre owady część ludzi reaguje na dwa sposoby, albo uciekają przestraszeni jego wyglądem, albo chcą od razu go ubić. O ile pierwsze zachowanie może być zrozumiałe, kiedy dany insekt wyposażony jest w aparaty, którymi może nas zaatakować lub po prostu strasznie wygląda, o tyle w drugim przypadku powinniśmy się najpierw zastanowić, czy pośrednio nie wyrządzamy krzywdy sobie samym. Owady w naszym ogrodzie lub przed domem są nie tylko szkodnikami. Niejednokrotnie bywają one bardzo pożyteczne, a ich wpływ na nasze uprawy wręcz zbawienny, dlatego też warto zapoznać się z krótkimi charakterystykami tych, których nie zaszkodzi mieć wśród swoich upraw.

 

Pszczoła miodna - zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce wśród pożytecznych owadów w naszym ogrodzie. W skład typowej pszczelej rodziny oprócz królowej wchodzą również robotnice i trutnie. Tworzą one całe społeczeństwo, a o ich życiu napisano już niejedną publikację. Warto się nimi zainteresować szczególnie dlatego, iż funkcje jakie pełnią w naszym życiu nie są bez znaczenia. Przede wszystkim w czasie zbierania przez nie nektaru, zapylane są kwiaty, które w dzięki temu są w stanie wytworzyć owoce. Według badań naukowców, jeżeli w jednym momencie zabrakłoby pszczół, w krótkim czasie wyginęłoby ¾ populacji roślin. Doprowadziłoby to do znacznego deficytu żywnościowego na całym świecie. Albert Einstein kiedyś wypowiedział słowa, które bardzo dobitnie określają rolę tych owadów w naszym życiu: „bez pszczół człowiekowi pozostaną jedynie cztery lata życia”. Zgodnie z analizami naukowców pomylił się tylko o kilka lat, a populacja ludzka byłaby w stanie przetrwać około 10 lat.

Dodatkowymi pożytecznymi dla człowieka efektami pracy pszczół są: wytwarzanie miodu, który spożywamy, produkcja kitu pszczelego, działającego leczniczo (tak zwany propolis), tworzenie wosku, używanego np. do robienia świec, a także produkcja używanego przez człowieka w celach spożywczych i medycznych nektaru oraz mleczka pszczelego.

Niestety doniesienia z ostatnich dekad potwierdzają, iż populacja pszczół cały czas maleje. Ma to związek najprawdopodobniej z postępującą chemizacją rolnictwa oraz zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez człowieka. Biorą pod uwagę rolę tych owadów w naszym życiu oraz negatywny wpływ, jaki sami na nie wywieramy, stajemy się niejako odpowiedzialni za utrzymanie ich populacji w zdrowiu.

Trzmiel - owad ten wyglądem przypomina pszczołę, która pokryta jest gęstymi włoskami w kolorze czarnym z żółtymi pasami. Jego rola jest również bardzo ważna, ponieważ dzięki narządom gębowym jest w stanie zapylać większe kwiaty, z którymi nie poradzą sobie ich mniejsze towarzyszki.

Biedronki - znamy kilka gatunków tego owada i wszystkie są pożyteczne dla człowieka. W skład ich diety wchodzą przede wszystkim mszyce, które atakują nasze uprawy, ale nie tylko. Żywi się również larwami i jajami innych szkodników, takich jak rośliniarki, motyla, czy osnui. Czasami potrafi zjeść innego owada, np. stonkę ziemniaczaną.

Biegaczowate - jest to cała rodzina drapieżnych chrząszczy, które w swojej diecie posiadają wiele, nawet większych od siebie owadów roślinożernych, niszczących nasze uprawy. Nie pogardzą również ślimakami, dżdżownicami, czy niedużymi płazami. Dzięki temu uznawane są za pożyteczne. Polują głównie w nocy. Do rodziny tej zaliczają się między innymi takie gatunki jak biegacz ogrodowy, biegacz gajowy, biegacz górski, biegacz fioletowy, biegacz złocisty, tęcznik mniejszy, czy tęcznik liszkarz.

Ważki - ważki odgrywają dosyć ważną role w naszym życiu. Ponieważ należą do owadów drapieżnych, a jednocześnie zamieszkują okolice zbiorników wodnych, żywią się głównie larwami, a także owadami wodnymi. Zjadają między innymi spore ilości larw komarów, dzięki czemu w pewien sposób ograniczają populację tego uciążliwego insekta.

Mrówka rudnica - pomimo, iż większość mrówek nie jest pożyteczna, a bardzo często wręcz ma negatywny wpływ na nasze uprawy, ten gatunek zaliczany jest raczej do tych dobrych. Występuje głównie w lasach i żywi się między innymi larwami owadów. W ten sposób znacząco zmniejsza ilość szkodników. Mrówki z jednego mrowiska w ciągu doby mogą zjeść dziesiątki tysięcy larw.

Złotooki - bardzo charakterystyczny owad, który nie raz potrafi wlecieć nam do mieszkania przez otwarte okno. Posiada całe zielone ciało oraz przeźroczyste, duże w stosunku do tułowia skrzydła. Pożyteczna działalność tego insekta dotyczy jego larw, które żywią się między innymi mszycami, wełnowcami oraz wciornastkami.

Dziubałek gajowy - jest jednym z pluskwiaków, które żyją wśród owocowych drzew i krzewów. Pożerają między innymi takie owady jak przędziorki, owocówki, zwojkówki, namiotniki i miodówki, ale głównie na wczesnych etapach ich rozwoju - jaja, larwy, gąsienice. Nie pogardzą również innymi małymi szkodnikami.

Dobroczynek szklarniowy - może nie do końca jest to owad występujący w naszych ogrodach, ale warto o nim wspomnieć. Dorasta zaledwie do maksymalnie 0,4 mm długości. Jest natomiast bardzo drapieżny, co wykorzystywane jest w uprawach szklarniowych. Sprowadzony został do nas sztucznie, ponieważ w warunkach polowych naturalnie nie występuje w Polsce. Jego pożyteczna rola polega na żywieniu się przędziorkami, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na uprawy takich roślin jak pomidory, ogórki, papryka, a także chryzantemy, gerbery oraz róże.

 

Jak zatem możemy stwierdzić, nie wszystkie owady są naszymi wrogami i powinniśmy się dwa razy zastanowić zanim któregoś z nich rozgnieciemy pod butem, albo uderzymy gazetą. Niektóre z nich są bardzo popularne, a dzięki ich działaniom możemy co roku liczyć na bujny wzrost naszych roślin, obfite zbiory i dobrą kondycję ogrodu.
 

Koniecznie zobacz