Dąb szypułkowy - opis, odmiany, uprawa i wymagania

Jesteś tutaj:

Dąb szypułkowy - opis, odmiany, uprawa i wymagania

3,3/5 (146 ocen)

Zastosowanie


Jak już wspomniałem dąb szypułkowy nie jest powszechnie sadzony w ogrodach, ale ze względu na swój malowniczy pokrój, a także długowieczność od dawna uwzględniany był w nasadzeniach parkowych.  Często sadzony przy drogach, sprawdzi się jako drzewo alejowe. Ze względu na liczne odmiany, nasadzenia dębu szypułkowego stają się bardziej zróżnicowane i coraz częściej spotykane także w ogrodach. W ostatnich latach w Polsce wzrasta udział dębu w strukturze lasów liściastych.

Dąb szypułkowy ze względu na swoje rozmiary zawsze wzbudzał podziw i ciężko bez emocji spojrzeć na potężne dęby,  które rosną w otaczającym nas krajobrazie. Nie dziwi więc, że w dawnych czasach drzewa te były wyróżnione, stanowiąc element wierzeń ówczesnej ludności. Bardzo często sadzony jest jako drzewo pamiątkowe.

W leśnictwie owoce dębu wykorzystywane są jako karma dla zwierzyny leśnej.

Od setek lat dęby cenione są także ze względu na twarde i trwałe drewno, wykorzystywane m.in. w budownictwie, meblarstwie, a także traktowane jako wartościowe drewno opałowe o dobrej kaloryczności.

W medycynie ludowej kora dębu ceniona była ze względu na jej właściwości m.in.  ściągające, przeciwzapalne, a także bakteriobójcze.

Tekst: Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz