Dąb szypułkowy - opis, odmiany, uprawa i wymagania

Jesteś tutaj:

Dąb szypułkowy - opis, odmiany, uprawa i wymagania

3,3/5 (146 ocen)

Stanowisko


Dąb szypułkowy wymaga podłoża głębokiego, świeżego, a przy tym żyznego. Dobrze rośnie na glebach gliniastych do piaszczysto gliniastych. Mimo że znosi czasowe zalanie, to jednak źle rośnie na podłożu bagnistym, a także suchym, zbyt piaszczystym, niedostatecznie wilgotnym. Wymaga stanowisk słonecznych.


Uprawa i pielęgnacja


W sprzyjających warunkach dąb zazwyczaj rośnie bezproblemowo. Jeżeli nie zadbamy o dobre stanowisko, drzewo możne słabo rosnąć, a także prezentować się mało atrakcyjnie.

Decyzja o posadzeniu dębu na posesji powinna być dokładnie przemyślana, aby drzewo nie stało się w przyszłości problemem, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń.

Może młode rośliny mają niewielkie przyrosty roczne, ale po kilku latach rosną o  wiele szybciej. W tej fazie rozwoju także są podatne na mączniaka prawdziwego, który je osłabia, ogranicza wzrost, a także zwiększa podatność drzewek na przemarzanie młodych pędów.

Dąb szypułkowy w zasadzie nie powinien być przycinany, a wszelkie tego typu zabiegi wykonuje się wyłącznie w razie konieczności.


Rozmnażanie


Aby rozmnożyć dąb szypułkowy wystarczy wysiać dojrzałe żołędzie. Łatwo kiełkują i bez problemu można uzyskać siewki. W pobliżu starych dębów, nie brakuje  licznych samosiejek. Zbiór dojrzałych żołędzi należy przeprowadzić na przełomie września i października. Nasiona można od razu wysiać w przepuszczalne podłoże na głębokość około 5 cm. Zimą nasiona przejdą naturalną stratyfikację. Można wysiać bezpośrednio w grunt bądź w pojemniku, który najlepiej zadołować w ogrodzie. Nasiona wysiewane w kwietniu, wcześniej muszą przejść stratyfikację. Odmiany rozmnażane są m.in. poprzez szczepienie.


Choroby i szkodniki


Dąb szypułkowy bardzo często porażany jest przez mączniaka prawdziwego (Microsphaera alphitoides). Mączniak jest chorobą grzybową stanowiącą zagrożenie szczególnie dla bardzo młodych drzew, które w przypadku silnego porażenia mogą nawet zamierać, stają się bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe. Na porażonych liściach widoczny jest białawy nalot. Porażone drzewa mają mniejsze przyrosty, są osłabione, bardziej podatne na inne choroby oraz szkodniki. Porażone liście zasychają i przedwcześnie opadają. W momencie zaobserwowania pierwszych zmian chorobowych należy wykonać oprysk odpowiednim fungicydem.

Kolejną bardzo groźną chorobą jest zamieranie pędów. Podobnie jak mączniak prawdziwy jest to choroba grzybowa. Niestety doprowadza ona do zamierania drzew, nawet bardzo dorodnych. Objawem choroby są brązowiejące i opadające liście, a także wodniste, brunatne plamy. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, porażone drzewa się usuwa.

Poza chorobami dąb szypułkowy jest narażony na liczne szkodniki. Z pewnością wielu z nas miało okazję zaobserwować na dębowych liściach zmiany w formie galasów, które stanowią  schronienie larw błonkówek z rodziny galasówkowatych. Za kuliste, duże galasy o średnicy do 2 cm,  odpowiedzialna jest galasówka dębianka. Za szyszkowate galasy odpowiedzialny jest letyniec szysznica, a za drobnie, liczne, żółte i spłaszczone galasy na spodniej stronie liści rewiś dębowy. Szkodniki zwalcza się stosując oprysk, a także usuwając i niszcząc liście z galasami.

Na liściach mogą pojawić się także mszyce (m.in. zdobniczka dębowa), szkodniki minujące (np. skoczonos dębowiec), miseczniki (misecznik dębowy), motyle (np. zwójka zieloneczka oraz omacnica dębowa). W przypadku pojawienia się szkodnika, należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz