Uprawa szparagów - najważniejsze informacje

Jesteś tutaj:

Uprawa szparagów - najważniejsze informacje

3,2/5 (311 ocen)

Nasiona wysiewa się na rozsadniku na początku kwietnia. Po wschodach siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w odległości 10 cm od siebie, aby miały miejsce do wzrostu. Na jesieni obcina się górne części pędów, a rozsadnik przykrywa się liśćmi lub słomą. Na wiosnę następnego roku karpy szparagów są gotowe do wysadzenia na miejsce stałe. Wykopuje się je z rozsadnika na przełomie marca i kwietnia. Karpy do dalszej uprawy powinny mieć minimum 15 długich korzeni i kilka dużych pąków.

Karpy szparagów kupowane od producentów zwykle są zaprawiane środkami grzybobójczymi (fungicydami) zapobiegającymi chorobom grzybowym, a szczególnie fuzariozie. Sadzi się je w kwietniu. Późniejsze sadzenie skutkuje znacznie mniejszym przyjmowaniem się karp z powodu niedoboru wody i zbyt wysokiej temperatury.

Uprawa szparagów

Uprawa szparagów

Szparagi bielone i zielone


Wyróżnia się dwie metody uprawy szparagów – na szparagi zielone oraz na szparagi bielone. Pierwsza z nich jest znacznie mniej wymagająca, natomiast uprawa szparagów bielonych wymaga znacznie więcej zabiegów agrotechnicznych. Konieczne jest usypanie wałów ziemi nad rzędami roślin najpóźniej w momencie pojawienia się pierwszych wypustek. Bez względu na typ uprawy jesienią poprzedzającą sadzenie karp glebę nawozi się obornikiem i głęboko przekopuje. Należy także przygotować bruzdy do sadzenia karp. W tym celu wykopuje się rowy o szerokości 40 cm i głębokości 25 cm. Pomiędzy rowami zachowujemy odległość 150 cm. Ziemię usypujemy po dwóch stronach rowu, a na jego dnie usypujemy kopce ziemi w odstępach 35 cm. Karpy układamy na kopczykach tak aby znalazły się one 10-15 cm pod powierzchnią gruntu. Na końcu kopczyki z karpami przysypujemy glebą, wyrównujemy i podlewamy.


Pielęgnacja


Po posadzeniu karp w pierwszym i drugim roku wykonujemy jedynie zabiegi usuwania chwastów oraz nawożenie. Jesienią usuwamy zaschnięte pędy szparagów. Warto pamiętać, że w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, małe i słabo jeszcze ukorzenione karpy są bardzo wrażliwe na niedobór wody, dlatego też wymagają regularnego podlewania.

Szparagi

Szparagi

Zbiór szparagów


Pierwsze zbiory szparagów przeprowadzamy dopiero w 3 roku uprawy i kontynuujemy je przez kolejne 10 lat. W pierwszych i ostatnich latach plonowanie szparagów jest mniejsze. Decyzję o rozpoczęciu pierwszego zbioru dokonujemy pod koniec wegetacji drugiego roku uprawy. Rośliny będą gotowe do zbioru w następnym roku jeśli osiągną co najmniej 150 cm wysokości i wytworzą po kilka grubych pędów. Jeśli będą mniejsze to pierwszy zbiór warto opóźnić o jeden rok.

Zbiory szparagów przeprowadza się najczęściej pod koniec kwietnia lub w pierwszych dniach maja, gdy pędy osiągną długość 15-20 cm. Pędy szparagów (wypustki) wycina się za pomocą ostrego noża. Czynność ta jest bardzo pracochłonna, gdyż wymaga ciągłego schylania i powinna być przeprowadzana codziennie, a w przypadku szparagów bielonych nawet dwa razy dziennie (aby nie dopuścić do ich wyrastania ponad powierzchnię ziemi).

Zbiór powinien skończyć się najpóźniej 24 czerwca, aby rośliny miały zapewniony dostatecznie długi okres wegetacji i w kolejnym roku wydały obfite plony. Jak najszybciej po zbiorze szparagi powinny znaleźć się w miejscu chłodnym i zacienionym. Im wcześniej nastąpi ich schłodzenie tym dłużej będzie można je przechowywać.  

Dobre nasiona szparagów kupisz tutaj

Autor: Paweł Romanowicz

Koniecznie zobacz