Piły ręczne - zastosowanie, rodzaj i podział

Jesteś tutaj:

Piły ręczne - zastosowanie, rodzaj i podział

4/5 (3 ocen)
Prace w ogrodzie możemy zaliczyć do wymagających zadań, którym należy poświęcić dużą ilość czasu oraz energii. Cykl rozwoju roślin i zmieniające się pory roku sprawiają, że w zależności od miesiąca występują inne rodzaje czynności, które musimy wykonać. Jedno jest pewne – roboty nie brakuje, niezależnie od pogody za oknem. Część prac wykonywana jest za pomocą specjalnych narzędzi, bez których cały proces byłby niemożliwy. Jednym z takich przypadków jest piła – czy ktoś z nas wyobraża sobie przycinanie drzew lub krzewów nie mając w pobliżu tego urządzenia? Taka sytuacja byłaby niewątpliwie trudna. Piły bywają przydatne również w warsztatach, na budowach czy w pracach domowych. Posiadanie własnego egzemplarza to z pewnością dobry pomysł, gdyż mając swój dom i podwórko prędzej czy później będziemy zmuszeni do skorzystania z jego pomocy. Decydując się na zakup warto wcześniej zorientować się, jaki rodzaj piły będzie nam potrzebny, oraz wybrać odpowiedni model. Niniejszy artykuł postara się przybliżyć pokrótce zastosowanie oraz klasyfikację pił ręcznych. 
 

Zastosowanie piły

 
Piła jest narzędziem przeznaczonym do cięcia materiałów, przede wszystkim drewna, kamienia itp. Cięcie odbywa się z użyciem ostrza, na które składają się ząbki. Ostrze wprawiane jest w ruch za pomocą pracy ludzkich mięśni, bądź - w przypadku innych rodzajów piły - korzystając z energii elektrycznej, parowej, za pomocą spalin itp. Piły napędzane elektrycznie stanowią zagrożenie, zarówno ze względu na możliwość przypadkowego doznania obrażeń, jak również porażenia prądem. Ma to niewątpliwie wpływ na niesłabnącą popularność tradycyjnych pił ręcznych, mimo tego, że ich obsługa wymaga poświęcenia o wiele większej ilości energii. Istotny jest również fakt, że niektórych rzeczy po prostu nie da się zrobić inaczej, niż z użyciem ręcznej piły, lub jest to proces znacząco utrudniony. 
 

Podział i rodzaje pił 

 
Piły ręczne możemy podzielić w oparciu o kilka kwestii. Pierwszą z nich jest zadanie, jakie stawiamy przed wybranym egzemplarzem. Wyróżniamy bowiem piły do metalu, szkła, drewna itp. Rodzaj materiału, jaki przyjdzie ciąć pile determinuje jej konstrukcję oraz kształt i trwałość ostrza. Te przystosowane do metalu mają liczne, ostre ząbki, które znajdują się pod kątem prostym względem przeznaczonego do cięcia fragmentu. Piły do drewna przeznaczone do szybkiego cięcia będą miały duże ząbki, natomiast chcąc wykonywać precyzyjne ruchy powinniśmy zdecydować się na ostrze o niewielkich rozmiarach ząbków. Możemy również nabyć piły przystosowane do konkretnych czynności wykonywanych w drewnie, jak np. wycinanie otworów. Warto wiedzieć, że istnieją również uniwersalne piły do drewna, którymi wykonamy każdy rodzaj pracy. Kolejnym elementem, na podstawie którego dokonuje się klasyfikacji pił ręcznych jest ich budowa. Ten dział obejmuje np. piły kabłąkowe. Rodzaj ten składa się z dwóch elementów – brzeszczota, czyli ostrza wyposażonego w ząbki oraz kabłąka, tj. ramy narzędzia, która jest odpowiednio wygięta. Istnieją również tzw. piły poprzeczne, a wśród nich piła w stylu „moja-twoja”, służąca do przeżynania większych części drewna. Taki model wyposażony jest po obu stronach w drewniane rączki, natomiast ząbki ostrza są rozwiedzione. Jego działanie polega na przeciąganiu ostrza przez dwie osoby trzymające oba końce w rękach z jednej strony na drugą. Do podziału ze względu na budowę możemy dorzucić jeszcze takie rodzaje pił jak płatnice czy grzbietnice. Kolejnym ważnym elementem, na podstawie którego dokonuje się klasyfikacji jest rodzaj ostrza. Dotyczy to zarówno kształtu jak i wielkości ząbków. Mogą one być wygięte łukowato lub rozwiedzione, drobne i gęsto rozmieszczone lub duże, a nawet kwadratowe. Zdarza się, że ząbki do zadań wymagających większej wytrzymałości są odpowiednio wzmacniane. Rodzaj ostrza ma decydujący wpływ na szybkość i jakość cięcia. Chcąc dokonać zakupu piły, trzeba również wziąć pod uwagę rękojeść narzędzia. Warto, żeby było komfortowe i dobrze trzymało się naszej dłoni, gdyż niewygodny uchwyt może przysporzyć nam niepotrzebnego dyskomfortu, podczas i tak już wymagającej pracy.  
 

Podsumowanie

 
Niektóre prace fizyczne wykonywane na podwórku, w ogrodzie czy na budowie niosą ze sobą konieczność posłużenia się narzędziami. Jednym z produktów, które są niezastąpione w swojej roli jest piła. Pomimo olbrzymiego wyboru, jakie oferują producenci klasyczne, ręczne piły nadal mają swoich zwolenników. Ich klasyfikacji możemy dokonać na podstawie konstrukcji, przeznaczenia oraz rodzaju zastosowanego ostrza. Wybór odpowiedniego modelu piły jest skomplikowany - w szczególności dla osoby nieznającej tematu – dlatego przed zakupem warto przeanalizować kwestie, które mogą okazać się pomocne podczas podejmowania decyzji. Liczne odmiany dostępne na rynku sprawią, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Koniecznie zobacz