Łopaty, zgarniacze i szufle do śniegu - odśnieżanie posesji

Jesteś tutaj:

Łopaty, zgarniacze i szufle do śniegu - odśnieżanie posesji

3,8/5 (5 ocen)

Chociaż odśnieżanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności to w zimie staje się koniecznością. Czym usuwać śnieg z podjazdów czy wejść do budynków? W jaki sprzęt warto zainwestować?


Obowiązkowe odśnieżanie


Odśnieżanie nie jest wyłącznie kwestią estetyczną i decydującą jedynie o naszym bezpieczeństwie. Nie można zatem uznać odśnieżania za czynność nieobowiązkową. Jako właściciele nieruchomości jesteśmy zobligowani do usunięcia śniegu.

Ponadto warto wiedzieć, że znajdujący się tuż za granicą naszej działki chodnik również wymaga odśnieżenia. Niekiedy stanowi to spore wyzwanie dla właścicieli nieruchomości. Oddzielający pas zieleni pomiędzy chodnikiem, a prywatną posesją lub możliwość płatnego parkowania na chodniku zwalniają właścicieli z obowiązku usunięcia śniegu. Znacznie częściej zmagają się oni jednak z tym zadaniem…


Łopata do śniegu


Zasadniczo łopata przeznaczona do odśnieżania może znacząco ułatwić lub utrudnić pozbywania się śniegu z nawierzchni. Oznacza to, że wybierając łopatę do śniegu należy uwzględnić nie tylko czynnik cenowy. Tani asortyment bardzo często nie jest wygodny w użytkowaniu i przestaje być przydatny już po jednym sezonie.  Z tych względów najlepiej zdecydować się na łopatę, która pozwoli na nabieranie dużej ilości śniegu, a równocześnie nie będzie zbyt ciężka.

Przeważnie największym zainteresowaniem cieszą się łopaty aluminiowe. Są one znacznie bardziej wytrzymałe od tych, których głowice wykonane są z tworzywa sztucznego. Ponadto producenci aluminiowych łopat podkreślają, że nadają się one nie tylko do nabierania śniegu, ale również do kruszenia lodu, co jak wiemy w zimie okazuje się bezcenne. Trzonek łopaty może być wykonany z drewna lub z aluminium. Coraz częściej trzonki aluminiowe dają możliwość regulacji, znacząco ułatwiając odśnieżanie zarówno osobom wysokim jak i niskim.

Ceny łopat do śniegu rozpoczynają się już od około 20 zł. Poszukując jednak rozwiązań nieco lepszych jakościowo trzeba będzie zapłacić co najmniej 50 zł.


Zgarniacz


Myśląc o odśnieżaniu nie powinno się zapominać również o innych sprzętach, dzięki którym nakład sił nie musi być tak duży jak w przypadku typowej łopaty. Warto pomyśleć zatem o specjalnie skonstruowanych do tego zadania zgarniaczach. W zależności od rodzaju i wielkości zgarniaczy wykorzystuje się je do odśnieżania mniejszych bądź większych powierzchni. Znajdują one również zastosowanie podczas usuwania śniegu z dachów.

Zgarniacze wyróżniają się uchwytem, który pozwala na wykorzystanie dwóch rąk do pracy, ale również specjalnymi rolkami, zapewniającymi swobodne ruchy sprzętem. To właśnie stanowi przewagę zgarniaczy nad tradycyjnymi łopatami. Praca ze zgarniaczem jest znacznie wygodniejsza – to szczególnie istotna informacja dla właścicieli dużych nieruchomości, które wymagają odśnieżania. Najczęściej szerokość głowicy zgarniacza wynosi 80 cm, natomiast głębokość około 40 cm. Zgarniacze przeznaczone do typowej pracy na dachach są mniejsze, a ich szerokość wynosi około 60 cm.

Oczywiście w miarę podwyższenia komfortu korzystania rośnie również cena. Ceny zgarniaczy zaczynają się od około 60 zł.


Szufla


Warto już na wstępie podkreślić, że szufla jest szczególnym typem łopaty wykorzystywanej do odśnieżania posesji. Wyróżnia ją oczywiście głowica, która wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej łopaty. Szufla charakteryzuje się stosunkowo szerokim ostrzem, dzięki czemu jest w stanie rozbić więcej zamarzniętego śniegu. Ponadto jej większa pojemność umożliwia załadowanie większej ilości śniegu.

Szufle do śniegu (podobnie jak łopaty) mogą mieć głowice aluminiowe bądź tworzywowe (podobnie jeżeli chodzi o trzonek). Równocześnie istotna ze względów praktycznych jest także rękojeść w kształcie litery D. Umożliwia ona pracę również w rękawiczkach, co jak wiadomo w zimie jest niezwykle przydatne.

Ceny szufli rozpoczynają się od około 50 zł. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz