Siekiery - jaki rodzaj wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Siekiery - jaki rodzaj wybrać? Podpowiadamy!

4,7/5 (6 ocen)
Prowadzenie gospodarstwa domowego wiąże się z koniecznością posiadania licznych narzędzi. Jednym z najpowszechniej występujących jest siekiera, pojawiająca się już od tysięcy lat w towarzystwie człowieka. Pełni ona wszechstronną funkcję i oprócz tradycyjnego rąbania drewna może przydać się nam w wielu pracach ogrodniczych. W kulturze siekiera bywa przedstawiana jako symbol „prawdziwego mężczyzny” i ciężkiej pracy, głównie ze względu na fakt, że wykonywane przy jej pomocy czynności nie należą do najprostszych i najlżejszych. Jednocześnie sprawia ona, że dużo rzeczy staje się o wiele łatwiejszych, przez co jest tak bardzo pożądana. Podobnie jak większość narzędzi, poszczególne egzemplarze siekiery różnią się od siebie m.in. ciężarem, rozmiarem czy rodzajem tworzywa. Wybór poszczególnego rodzaju wiąże się z konkretnymi cechami narzędzia oraz determinuje sposób, w jaki będzie ono funkcjonować, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie modele dostępne są na rynku oraz przeanalizować sytuacje, w których będziemy wspomagać się siekierą, aby móc wskazać tą najbardziej odpowiednią dla rodzaju wykonywanych przez nas prac. 
 

Budowa i funkcja siekiery

 
W języku polskim funkcjonuje powiedzenie „prosty jak budowa cepa”, mające w zamyśle wskazywać na banalną konstrukcję danego przedmiotu lub podkreślać prostotę jakiegoś zjawiska. Analogicznie moglibyśmy wypowiedzieć się o siekierze, gdyż jej konstrukcja również nie należy do najbardziej skomplikowanych. W jej skład wchodzą dwa elementy: zaostrzona z jednej strony głowica, mająca pełnić funkcję elementu tnącego oraz trzonek (zazwyczaj drewniany) na którym jest osadzona. Głównym zadaniem stawianym przed siekierą jest podział drewna i z tym jest ona w głównej mierze kojarzona. Poza tym, istnieje szereg prac wykonywanych w ogrodzie, przy których obecność siekiery będzie z pewnością pomocna. 
 

Rodzaje siekier

 
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju, powinniśmy zastanowić się, do jakich celów będziemy używać nowego nabytku, tak aby móc odpowiednio wybrać najtrafniejsze rozwiązanie. Jeśli są to czynności klasyczne w postaci rozprawiania się z drewnem, wtedy pomocna okaże się siekiera rozłupująca. Nieco cięższa i o dłuższym trzonku jest w większym stopniu dostosowana do tego rodzaju pracy. Gdybyśmy stanęli przed wyzwaniem oczyszczenia terenu lub w najbliższym czasie mamy zamiar przemierzyć dżunglę warto zaopatrzyć się w będącą odmianą siekiery maczetę, która pomoże uporać się z roślinnością. Gęste zarośla to pożywka dla tego typu siekiery, nazywanej również karczownikiem. Precyzyjne prace stolarskie oraz budowlane to obszar działania siekiery ciesielskiej – specjalna konstrukcja wpływa na jej funkcjonalność i dokładność. Siekiera turystyczna to idealne rozwiązanie dla podróżujących, jak również pracujących w ogrodzie. Przygotowanie ogniska oraz wycinka drobnych korzeni dzięki temu poręcznemu i lekkiemu narzędziu nie będą problematyczne. Do tych samych czynności posłuży nam tzw. toporek, czyli niewielka siekiera przystosowana do pracy jedną ręką. Rzadziej spotykanym rodzajem siekiery jest siekiera dwustronna, wyposażona w ostrza po obu stronach głowicy. Cechy wszystkich wyżej wymienionych skupia w sobie siekiera uniwersalna – świetna do prac przydomowych, przeznaczona dla tych, którzy potrzebują solidnego narzędzia, bez konieczności wyboru jego przeznaczenia. Ten rodzaj cechuje się wyważoną wagą oraz rozmiarem. Przy podejmowaniu decyzji należy również wziąć pod uwagę jakość materiałów, z których wyprodukowano siekierę, a także firmę, która podjęła się produkcji. Również nie bez znaczenia będzie cena oferowanego produktu, jednak ta w olbrzymiej większości powiązana jest z poziomem, który prezentuje poszczególny model, w myśl zasady „im lepsza jakość, tym więcej pieniędzy”. Jest to decyzja indywidualna, choć warto pamiętać, że czasami warto przeznaczyć więcej środków, aby móc dłużej cieszyć się obecnością danego produktu.
 

Podsumowanie

 
Siekiera jest niezwykle przydatnym narzędziem, które stale towarzyszy nam przy pracach domowych. Jej budowa oraz przeznaczenie są niezwykle proste, a mimo to w pewnych czynnościach jest niezastąpiona. Wybór siekiery powinien być przemyślany i dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy, gdyż poszczególne egzemplarze różnią się od siebie. Jakość produktu jest ściśle powiązana z materiałami użytymi do produkcji, na co również warto zwrócić uwagę. Bez względu na wszystko, siekiera jest narzędziem, które – jeśli jeszcze nie jest w naszym posiadaniu – powinno na stałe zagościć w obrębie naszego gospodarstwa domowego, gdyż prędzej czy później jej użycie okaże się konieczne. 

Koniecznie zobacz