Kiedy przycinać bukszpan? Optymalny termin i technika

Jesteś tutaj:

Kiedy przycinać bukszpan? Optymalny termin i technika

3,5/5 (388 ocen)

Ten zimozielony krzew od wieków jest uznawany za doskonały materiał na żywopłoty oraz rzeźby roślinne – topiary. Wiedza o tym, kiedy przycinać bukszpan, a kiedy zrezygnować z tego zabiegu, pozwoli w pełni wykorzystać jego walory dekoracyjne i zapewnić mu warunki do zdrowego wzrostu.


Termin cięcia


Bukszpan bardzo dobrze znosi częste cięcie, dlatego w razie potrzeby można formować go co 4 tygodnie przez niemal cały okres wegetacji. Przedstawiciele rodzaju Buxus rosną powoli, więc jeśli nie chcemy nadawać naszym krzewom skomplikowanych form, dwa cięcia w ciągu roku wystarczą, by utrzymać je w ryzach. Tak właśnie traktujemy młode żywopłoty, które formujemy na przełomie marca i kwietnia oraz w lipcu, by pobudzić je do wytwarzania licznych nowych pędów. Częstego cięcia wymagają też topiary – ich kształty koryguje się 3-4 razy w roku. Ostatni zabieg przeprowadzamy najpóźniej na początku września. Pamiętajmy, że im częściej przycinamy bukszpany, tym obfitszego podlewania i nawożenia wymagają.


Cięcie sanitarne


Pędy suche, złamane lub wykazujące jakiekolwiek niepokojące zmiany możemy usuwać przez cały okres wegetacji. Zasadnicze cięcie sanitarne warto przeprowadzić wczesną wiosną, razem z pierwszym zabiegiem formującym. Uschniętą część uszkodzonego pędu ucinamy tuż nad zdrowym drewnem, najlepiej nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.

Oryginalnie przycięte bukszpany

Oryginalnie przycięte bukszpany


Cięcie po sadzeniu


Termin pierwszego cięcia zależy od tego, o jakiej porze roku posadziliśmy bukszpan. Przy sadzeniu wiosennym skracamy pędy naszego krzewu zaraz po przeniesieniu go do gruntu. Gałązki okazów rosnących pojedynczo można przyciąć o 1/3. Jeśli mamy kilka krzewów, posadzonych w formie żywopłotu, zaleca się bardziej radykalne cięcie – aż o połowę długości pędów. Dzięki temu rośliny wytworzą liczne przyrosty i ładnie się zagęszczą. Pamiętajmy przy tym, że wiosenny termin sadzenia nie jest dla roślin zimozielonych najodpowiedniejszy, ponieważ krzewy wymagają wtedy szczególnie obfitego podlewania. Zakup bukszpanów lepiej odłożyć na koniec lata – rośliny posadzone w sierpniu lub na początku września zdążą się ukorzenić przed zimą, będziemy mogli je też przyciąć.

Jeśli posadzimy krzewy dopiero jesienią, z cięciem należy poczekać do następnej wiosny. Większość odmian bukszpanu jest wrażliwa na znaczne spadki temperatury, a świeżo skrócone pędy drewnieją powoli, przez co stają się podatne na uszkodzenia mrozowe.


Cięcie w kolejnych latach


Jeśli zależy nam na uzyskaniu gęstych krzewów, warto przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu przycinać bukszpan dwu- lub trzykrotnie w ciągu roku. Skracamy wtedy o 1/3 lub 1/4 wszystkie pędy rośliny, aby osiągnąć pożądany kształt. Częste cięcie spowolni wprawdzie i tak niezbyt szybki wzrost krzewu, ale znacznie poprawi jego walory dekoracyjne. Starsze, okazy przycinamy rzadziej.

Bukszpan w doniczce

Bukszpan w doniczce

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz