- 1/3
- Następne
Bukszpany to popularne, zimozielone, liściaste krzewy stosowane powszechnie jako rośliny żywopłotowe. Najbardziej popularnym gatunkiem jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), a oprócz niego sadzony jest w ogrodach bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla). Z bukszpanu, dzięki jego drobnym listkom, gęstemu pokrojowi i dużej zdolności regeneracji można uzyskać różne ciekawe kształty. W tej formie popularny był już w czasach renesansu, gdzie tworzono z niego strzyżone partery ogrodowe. Można z niego stworzyć zarówno wysokie, jak i niskie bariery. Bukszpan można sadzić również na obwódkach rabat i obrzeżach ścieżek, czy schodów. Bukszpany dobrze sprawdzają się uprawiane zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach.
Wybór stanowiska
Bukszpan posiada niewielkie wymagania pod względem miejsca pod uprawę. W naturze rośnie na glebach wapiennych, ale udaje się również na podłożach o odczynie lekko kwaśnym. Najlepsze są gleby próchniczne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Można sadzić go na stanowisku zarówno silnie zacienionym, jak i słonecznym, lecz musi być osłonięte od wysuszających zimowych wiatrów.
Wybór materiału roślinnego
Do wyboru dostępny jest materiał kopany z gołym korzeniem, a także rośliny doniczkowane w pojemnikach o pojemności: 1,5 l, 2-3 l, 4-5 l, a nawet 7-15 l. Najlepiej zakupić materiał z gołym korzeniem wczesną wiosną lub jesienią – jest on wówczas zdecydowanie tańszy. W zależności od gustu i zapotrzebowania, można wybrać niżej wymienione odmiany.
Bukszpan wieczniezielony:
- odmiany silnie rosnące: Arborescens
- odmiany kolumnowe: Graham Blandy, Raket
- odmiany karłowe: Suffruticosa, Blauer Heinz
- odmiany o żółtym ulistnieniu: Latifolia Maculata, Golden China, Notata,
- odmiany o odmiennym kształcie liści: Rotundifolia (okrągłe), Angustifolia (wąskie), Kraków (wąskie), Bullata (wybrzuszone)
- odmiany o biało- i żółtopstrym ulistnieniu: Variegata, Elegantissima, Aureovariegata, Elegans, Marginata
Bukszpan drobnolistny:
- odmiany karłowe: Compacta, Faulkner, Winter Gem, Green Pillow
- odmiany o żółtym lub żółtopstrym ulistnieniu: Sunnyside, Golden Triumph
Uprawa bukszpanu
Termin sadzenia bukszpanu
Rośliny z gołym korzeniem sadzimy pod koniec lata (przełom sierpnia i września) lub wiosną. Natomiast krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny. Krzewy dobrze znoszą przesadzanie, które wykonuje się najpóźniej w kwietniu.
Sadzenie w gruncie
Bukszpany najlepiej sadzić przy pochmurnym niebie, ponieważ wtedy rośliny mniej transpirują. Sadzonki bukszpanu umieszcza się w wykopanych dołkach lub rowkach na takiej samej głębokości, jak rosły w szkółce. Wielkość dołków powinna być dostosowana do rozmiarów systemu korzeniowego, większa o ok. 1/3 bryły korzeniowej. Następnie spulchniamy wyjętą ziemię i mieszamy z kompostem ogrodniczym. Otwory po posadzeniu krzewów zasypujemy ziemią i ugniatamy, a następnie obficie podlewamy. czytaj dalej...