Pielęgnacja bukszpanu - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja bukszpanu - najważniejsze zagadnienia

3,5/5 (47 ocen)

Bukszpan jest rodzajem krzewu lub małego drzewa, które można spotkać w miejskich parkach, przydomowych ogrodach, na przestrzeni zielonej eleganckich rezydencji albo wysadzanego na przydrożnych trawnikach. Bukszpan wyróżnia się pniem pokrytym biało-szarą korą oraz gęsto wyrastającymi liśćmi o błyszczącej teksturze i ciemnozielonej lub żółto-zielonej barwie. Popularność bukszpanu wynika z jego efektownego wyglądu, którego osiągniecie nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet niedoświadczony ogrodnik może poradzić sobie z uprawą bukszpanu, jednak przy pielęgnacji tej rośliny musi się zastosować do kilku podstawowych zasad. Bukszpan ma bowiem określone wymagania dotyczące sadzenia, uprawy i pielęgnacji.


Stanowisko


Mówi się, że bukszpan wyrośnie na każdej glebie i nie groźne mu ostre słońce, głęboki cień czy też wiatr. Jest to niestety jeden z wielu mitów, z którymi można się spotkać na przypadkowych stornach internetowych czy też mało specjalistycznych poradnikach. Bukszpan najlepiej uprawiać na glebie gliniastej o pH zbliżonej do wartości 7.0. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nieprzelana, ponieważ korzenie zaczną szybko gnić, a roślina zostanie zainfekowana chorobą grzybiczną. Lepiej jest podlewać bukszpan często, ale po trochu niż raz na jakiś czas i w dużych ilościach. Ponadto, bukszpan należy eksponować na stanowisku słonecznym i jednocześnie osłoniętym od wiatru, ponieważ krzew ten łatwo przemarza. Bukszpan poradzi sobie również w półcieniu, ale przyrost masy zielonej będzie o wiele niższy niż w przypadku uprawy bukszpanu w pełnym słońcu. Bukszpan powinien być chociaż częściowo osłonięty od wiatru – można go zasadzić przy murku albo płocie.

Bukszpany

BukszpanyCięcie


Do jednego z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i dekoracyjnych należy cięcie. Ten element uprawy bukszpanu jest bardzo istotny, ponieważ krzew ten nie może rosnąć samowolnie, bez formowania. Bukszpan w naturalnym kształcie wygląda dość nieefektownie, więc warto wykonać cięcie pielęgnacyjno-dekoracyjne, chociaż dwa razy do roku.  Pierwsze cięcie wykonujemy na przełomie kwietnia i maja, kiedy roślinie nie grożą niskie, minusowe temperatury, natomiast drugie – pod koniec czerwca, tak aby młode przyrosty dobrze wyglądały przez cały sezon i zdążyły zdrewnieć przed nastaniem zimy. Można dodatkowo wykonać jeszcze trzecie, delikatne strzyżenie pod koniec sierpnia w celu wykończenia i doprecyzowania kształtu zaplanowanej dla bukszpanu figury.

Pamiętajmy, że trzecie cięcie nie jest konieczne i jest zazwyczaj wykonywane przez tych najbardziej drobiazgowych organików i miłośników bukszpanów.

Uformowane bukszpany

Uformowane bukszpany

W przypadku dwóch pierwszych cięć skracamy pędy maksymalnie o 1/3 długości. Pamiętajmy, żeby przycinać tylko w pełni rozwinięte krzewy w porze porannej albo wieczornej, dzięki czemu palące słońce nie uszkodzi świeżo skróconych gałązek.  Za każdym razem kiedy przycinamy bukszpan, należy jednocześnie nadawać mu z góry zaplanowany kształt. Najprościej jest utworzyć z bukszpanu kulę, ale przy odrobinie inwencji twórczej można uformować stożki, sześciany, figury zwierząt albo labirynty (jeżeli mamy dużo zielonej przestrzeni i czasu). Jeżeli zawodzi nas nasza wyobraźnia geometryczna, albo pierwszy raz formujemy bukszpan, warto skorzystać z gotowych szablonów, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Poprzez przyłożenie szablonu do krzewu z łatwością wrzeźbimy nożycami figurę stożka albo kuli.

 

Zobacz więcej: Formowanie i przycinanie bukszpanu

 

Podczas cięcia dobrze jest posługiwać się specjalistycznymi narzędziami, co pozwoli nam uniknąć postrzępienia, uszkodzenia lub połamania pędów. Do cięcia ręcznego używamy ostrych nożyc ogrodowych oraz sekatorów. Takie narzędzia sprawdzają się przy niewielkich gatunkach bukszpanów, które nie wymagają pracochłonnego przycinania. Jeżeli mamy do czynienia z dużymi okazami bukszpanów najlepiej jest wybrać nożyce szpalerowe, które oszczędzą nam dużo czasu i pracy przy pielęgnacji krzewu. W przypadku żywopłotów lub uprawy całej grupy bukszpanów, stosuje się nożyce elektryczne, za pomocą których łatwo doprowadzić do porządku nawet dużą ilość roślin w krótkim czasie. Przycinanie bukszpanu powinno się wykonywać pewnie i szybko, ponieważ wolne i nieumiejętne przycinanie każdego pędu może doprowadzić do okaleczenia gałązek.

Bukszpan

Bukszpan
Nawożenie


Prawidłowy rozwój bukszpanu i odpowiedni przyrost masy zielonej tej rośliny jest ściśle powiązany z jej dokarmianiem. Bukszpan powinno się nawozić, co najmniej raz w roku, wiosną np. nawozem mineralnym, dojrzałym kompostem albo wolnodziałającym nawozem specjalnie przeznaczonym do uprawy bukszpanów. Jeżeli decydujemy się na nawożenie dwu- lub trzy-etapowe, ostatnią dawkę nawozu należy podać do końca lipca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz