Pielęgnacja bukszpanu - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja bukszpanu - najważniejsze zagadnienia

3,5/5 (47 ocen)

Pamiętajmy, że nawozy czy to naturalne, czy mineralne powinny zawierać odpowiednią dawkę azotu, który korzystnie wpływa na wzrost rośliny.

Jeżeli chodzi o  bukszpan uprawiany w doniczkach, to warto go nawozić przy okazji przesadzania rośliny (raz na 2 lata). Doniczkę wysypujemy świeżym podłożem z dodatkiem nawozu o przedłużonym działaniu. Oprócz tego warto wzbogacić roślinę nawozem płynnym wiosną i po raz kolejny latem. Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu bukszpanu, tak aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Przy uprawie bukszpanów doniczkowych niezbędne są pojemniki z otworem i drenażem, aby woda nie zalegała na korzeniach.

Bukszpany doniczkowe

Bukszpany doniczkowe


Choroby i szkodniki


Bukszpan nie jest rośliną podatną na choroby, chyba że popełnia się błędy w jego uprawie, np. doprowadzi się do przelania rośliny, uszkodzenia jej podczas przycinania albo zupełnego zaniechania pielęgnacji bukszpanu. W wyniku zbyt silnego podlewania, bukszpan może doświadczyć fytoftorozy albo masowego zamierania liści i pędów. Górne części liści żółkną, brązowieją i zamierają. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy usunąć zainfekowane pędy i je spalić. Ponadto, trzeba natychmiast ograniczyć podlewanie i zastosować specjalistyczne preparaty przeciwgrzybiczne.

Oprócz infekcji grzybicznych bukszpan może być atakowany przez różne szkodniki, np. wzdymacza bukszpanowego, miodówkę bukszpanową oraz przędziorka bukszpanowaca. Szkodników pozbywa się jedynie poprzez oprysk specjalistycznymi preparatami, typu Mospilan, Cofidor albo Promanal. Wymienione preparaty poleca się używać również zapobiegawczo w celu uniknięcia ataku szkodników typowych dla bukszpanu.

Aneta Malinowska

Koniecznie zobacz