Jakie sadzonki bukszpanu wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki bukszpanu wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,4/5 (75 ocen)

Bukszpan to popularny w całej Europie wiecznie zielony ozdobny krzew tworzący niezwykle dekoracyjne szpalery ogrodowe. Kiedyś cieszył się ogromną popularnością ze względu na drewno, które ma gęste słoje i nie wypacza się nawet w trudnych warunkach, dzięki czemu idealne nadaje się do wyrobu mebli. Jego liście wydzielają charakterystyczny ostry zapach. Roślina jest trująca dla zwierząt, jednak wykorzystywana jest w homeopatii w formie nalewki na reumatyzm i infekcje dróg moczowych.

Warto mieć w swoim ogrodzie kilka krzaków bukszpanu. Roślina ta roślinie powoli i daje się dowolnie formować, a przy tym jest długowieczna, co pozwala cieszyć się jej oryginalnym kształtem przez długi czas. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach bukszpanu, przygotowując się do jego uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Wszystkie sadzonki bukszpanu przeznaczone do sprzedaży muszą mieć wystarczająco rozrośnięty i nieuszkodzony system korzeniowy. Egzemplarze muszą być zdrowe, niezwiędnięte, a ich korzenie nie mogą być przesuszone. Ważne, by rośliny były wolne od chorób i szkodników. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie liście są żywo zielone, bo to oznaka dobrego przechowywania sadzonek przez zimę. Kolejnym znakiem, że roślina jest zdrowa, są gęsto ulistnione gałązki i pędy. Kupując egzemplarz bukszpanu w doniczce nie widać co prawda korzeni, jednak są one równie ważne, co część widoczna rośliny, ponieważ to od nich zależy dobre przyjęcie się rośliny w przyszłości.


Gdzie sadzić sadzonki?


Bukszpan ma niewielkie wymagania odnośnie do stanowiska i warunków glebowych. Lubi glebę zwięzłą i zasadową, miejsca słoneczne lub częściowy półcień, jednak rośnie dobrze w każdych warunkach w glebie wilgotnej. Bukszpan nie toleruje jedynie gleby o odczynie kwaśnym. To roślina odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury nawet do -20o C. Bukszpan idealnie nadaje się na partery i żywopłoty, zwłaszcza do ogrodów w stylu francuskim, gdzie otacza grupy roślin. Można sadzić go pojedynczo lub w grupach i dowolnie formować, jak mało która roślina nadaje się bowiem do tworzenia modnych rzeźb roślinnych zwanych topiarami.


Kiedy sadzić sadzonki?


Bukszpan może być sadzony przez cały okres wegetacyjny, za wyjątkiem zimy i okresów dużych mrozów, jak też zimnych okresów jesiennych, gdy gleba nie jest już przystosowana do sadzenia i mamy pewność, że roślina się nie przyjmie.  Dobrze znosi również późniejsze przesadzanie.


Jak sadzić sadzonki?


Bukszpan sadzi się w ziemi uniwersalnej. Jeśli chcemy utworzyć niewielki żywopłot, należy wykopać rów o głębokości 30-40 cm i takiej samej szerokości. W tak przygotowanej wcześniej bruździe umieszcza się dobrze rozłożony obornik, a następnie sadzi rośliny w odległości co 25-35 cm jedna od drugiej. Jeśli chcemy mieć gęsty żywopłot, mona zmniejszyć odległość pomiędzy roślinami do 20 cm. Sadzonki z gołym korzeniem należy przed posadzeniem namoczyć na kilka godzin w wodzie. W grupie należy przewidzieć dołki o wymiarach 60 cm w każdym kierunku i zachować pomiędzy nimi odstęp wynoszący 80 cm. Jeśli sadzonki zrosną się zbytnio, można je w każdej chwili przesadzić na inne miejsce, zachowując wszystkie wymienione wcześniej zasady.


Rozmnażanie sadzonek


Najpopularniejszym sposobem rozmnażania bukszpanu jest sadzonkowanie. Sadzonki bukszpanu pobiera się jedynie ze zdrowych, silnych i dobre rozkrzewionych roślin. Wiosną i latem, najczęściej od czerwca do sierpnia, pobiera się świeże zielone sadzonki młodych przyrostów, ścinając ok. 10-centymetrowe wierzchołki pędów. Powinny być one zielone, jednak dolna część musi być wystarczająco sztywna. Ważne, by u podstawy każdego pędu pozostała stopka, a więc fragment kory starszego pędu, ponieważ ułatwia to jego ukorzenianie się. Sadzonki powinny mieć tylko kilka liści na wierzchołku, resztę usuwamy, z każdego pędu obrywając listki do połowy długości pędu. Najlepszym terminem jest lato i jesień, czyli przełom sierpnia i września, nie zaleca się natomiast pobierania sadzonek późną jesienią, ponieważ wtedy rośliny mogą nie zdążyć ukorzenić się przed zimą. Przed umieszczeniem sadzonek w glebie warto zanurzyć ich końce w ukorzeniaczu. Następnie wysadza się je do doniczek lub pojemników z mieszanką ziemi ogrodowej, piasku i torfu w równych częściach i przechowuje je w miejscu zacienionym.

Możliwe jest również rozmnożenie bukszpanu poprzez odkłady. W tym celu późną jesienią lub wczesną wiosną należy obsypać każdy krzew kopczykiem ziemi. W lecie zaczną się pod nimi tworzyć nowe sadzonki. By zapobiec wyschnięciu ziemi, należy regularnie podlewać rośliny. Zaleca się również obłożenie kopczyków ściółką. Jesienią należy rozgarnąć ziemię i wysadzić na miejsce stałe ukorzenione w ten sposób sadzonki. Kolejnym sposobem jest rozmnażanie przez podział kępy. W tym przypadku na wiosnę zaleca się podzielić starą kępę, przecinając ją nożem, i niezwłocznie zasadzić uzyskane w ten sposób sadzonki.


Przechowywanie sadzonek


Zazwyczaj ukorzenianie roślin trwa około 3-4 miesięcy, jednak przechowywanie ich w temperaturze 21o C i cieniu sprawia, że zajmie to tylko 6-8 tygodni. W tym okresie sadzonki szczególnie potrzebują wilgoci, dlatego należy dbać o stałą wilgotność gleby, uważając jednak, by nie podlewać ich zbyt intensywnie. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o sadzonki, tak by nie uschły ani nie zachorowały na choroby grzybowe. Zaleca się odrzucanie sadzonek usychających i odbiegających od normy danego gatunku. Przez pierwszą zimę sadzonki powinny być przetrzymywane  chłodnym, ale widnym miejscu, np. w piwnicy, szklarni, natomiast sadzone wiosną można przechowywać w inspekcie. Sadzenie na miejsce stałe będzie możliwe późną wiosną następnego roku. Bukszpan można trzymać w doniczkach nawet przez dwa lata, by wystarczająco się ukorzenił i rozkrzewił.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz