Jakie sadzonki bukszpanu wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki bukszpanu wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,4/5 (71 ocen)

Ceny sadzonek


Przykładowa cena sadzonek bukszpanu:

Bukszpan – 35-39 zł za 1 sztukę o wysokości 50 cm


Cięcie bukszpanu


Jeśli chcemy uzyskać niski żywopłot, należy zaraz po posadzeniu ściąć pędy o połowę długości, a przez kolejne 2-3 lata ścinać ich wierzchołki i boki, za każdym razem zwiększając objętość żywopłotu. Jeśli chcemy uzyskać formę geometryczną od początku należy nadawać krzewom wymagany kształt. Natomiast jeśli chcemy utworzyć rzeźbę roślinną , należy posadzić u podstawy specjalnej formy jeden lub kilka krzaków i rozpinać pędy na przygotowanym rusztowaniu. Potem wystarczy tylko przycinać te, które wystają poza pożądany przez nas kształt.   

Ponadto każdego roku późną wiosną, na przełomie kwietnia i maja, gdy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków, należy przeprowadzić cięcie zachowawcze i przystrzyc krzewy bukszpanu, a następnie powtórzyć to wczesną jesienią, na przełomie września i października. Odmiany wolno rosnące wymagają ciecia tylko raz, latem. Takie delikatne przycinanie wierzchołków krzewów sprawia, że roślina się zagęszcza i daje większe przyrosty roczne.


Pielęgnacja bukszpanu


Przez cały okres wegetacyjny rośliny zaleca się zasilać stanowisko nawozami płynnymi, w szczególności z żywokostu. Jesienią dobrze jest dodatkowo zasilić stanowisko dobrze rozłożonym obornikiem lub rozsypać na ziemi wokół krzewu świeże liście żywokostu, dzięki czemu gleba zachowuje wilgoć. Ponadto zaleca się obficie podlewać w czasie suszy i regularnie usuwać chwasty.

Autor: Justyna Czerwieniec

Koniecznie zobacz