Szpadle i łopaty - zastosowanie, rodzaje

Jesteś tutaj:

Szpadle i łopaty - zastosowanie, rodzaje

3,4/5 (17 ocen)
Kto posiada swój własny ogród ten wie, jak dużo wysiłku pochłania pielęgnacja i dbanie o jego rozwój. Poszczególne rośliny mają różne zapotrzebowania oraz terminy, w których należy je spełniać, co zapewnia dostateczną ilość pracy w ciągu całego roku. Wiele czynności wykonywanych w ogrodzie niesie ze sobą konieczność sporego wysiłku fizycznego. Od zarania dziejów człowiek starał się ułatwić sobie pracę, poprzez wprowadzanie coraz to nowych narzędzi, mających pomóc w realizacji założonych celów. Jednymi z takich urządzeń są szpadel i łopata – chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dzisiaj prac na podwórku bez ich obecności. Te podstawowe narzędzia są niezwykle proste w budowie oraz funkcji które pełnią, jednak wybór odpowiedniego rodzaju może przysporzyć kłopotów. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup szpadla lub łopaty? 
 

Łopata czy szpadel?

 
Choć dla wielu osób może wydawać się to oczywiste, pomiędzy szpadlem a łopatą występują różnice. Łopatą możemy nazwać narzędzie, którym nabieramy oraz przenosimy sypkie materiały, natomiast szpadel służy do kopania, co umożliwia mu jego specjalny kształt. Kopanie za pomocą łopaty jest oczywiście również możliwe, jednak wymaga większego zaangażowania. 
 

Rodzaje łopat

 
Łopaty to narzędzia goszczące w każdym domu. Przydają się zarówno w ogrodzie jak i przy pracach budowlanych, czy okołodomowych. Służą do przenoszenia sypkich materiałów. Charakteryzują się specjalnym wyprofilowaniem powierzchni główki, mającym za zadanie zapobiec zsuwaniu się nabranego materiału. Możemy wśród nich wyróżnić dwie osobne kategorie, mianowicie łopaty do śniegu oraz do węgla. Te przeznaczone do akcji zimowej posiadają większą powierzchnię wyposażoną we wzmocnioną krawędź, która może okazać się pomocna przy próbach rozbijania lodu. Łopaty do węgla (szufle) mają z kolei krótki trzonek i większą główkę. Za ich pomocą – jak sama nazwa wskazuje – możemy operować węglem, dorzucając go do pieca. Ich krawędzie są zaokrąglone, tak aby nabrana zawartość nie wypadła. Funkcjonuje także tzw. łopata do chleba, a więc szufla stworzona z drewna i odporna na wysokie temperatury, dzięki której można bez obaw umieścić produkty w piecu. Analogiczne produkty dostępne są także w wersji aluminiowej. 
 

Szpadel

 
Szpadle są jednym z rodzajów łopat. Wykorzystuje się je w szczególności w ogrodnictwie, leśnictwie, budownictwie oraz do prac gruntowych. Dzięki nim znacząco ułatwione będą czynności, takie jak np. przekopanie ogródka. Współczesne egzemplarze dostępne są głównie jako produkt wykonany z metalu, wzbogacony o drewniany trzonek. Szpadel różni się od łopaty zarówno konstrukcją jak i przeznaczeniem. Jest w zamyśle stworzony jako narzędzie służące do kopania w ziemi, dlatego jego budowa musi być odpowiednio przystosowana. Trzonek zazwyczaj jest drewniany. Jego zakończenie przypomina literę T, dzięki czemu dłoń jest lepiej dopasowana. Bywa także, że produkt posiada specjalną rączkę ułatwiającą chwyt. Zdarza się także, że powierzchnia trzonka pokryta jest gumą, dla większego komfortu użytkowania. Ważne jest również prawidłowe profilowanie trzonka, gdyż to determinuje naszą postawę podczas posługiwania się nim. Długotrwały wysiłek fizyczny, któremu towarzyszy niewłaściwa postawa ciała, może skończyć się poważnym urazem. Również część robocza szpadla różni się od tej u łopaty. Jest wyraźnie ostro zakończona oraz szeroka, a jej krawędzie wygięte są łukowato. Istnieje możliwość postawienia na niej stopy, tak aby ciężarem ciała wspomóc proces kopania i powiększyć głębokość. Mamy do wyboru dużą ilość szpadli, które różnią się od siebie kształtem, wagą, tworzywem, zakończeniem itp. i na tej podstawie można dokonywać ich podziału. Wyróżniamy m.in. szpadel ogrodowy, szkółkarski czy też kanadyjski. Każdy z nich posiada cechę, która umożliwia mu wykonywanie konkretnego rodzaju prac. Nie bez znaczenia jest także producent, od którego nabywamy towar, gdyż produkty poszczególnych firmy różnią się od siebie wykończeniem, materiałem, kolorem czy też ceną. 
 

Podsumowanie 

 
Szpadle i łopaty są nieocenioną pomocą podczas wykonywania prac w ogrodzie, na terenie gospodarstw domowych, czy też na budowie. Pomimo dużego podobieństwa różnią się od siebie i przeznaczone są do wykonywania innych czynności. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów, które wyznaczamy w oparciu o budowę, kształt, czy też zakończenie produktów. Producenci oferują całą masę różnych egzemplarzy, dostosowanych do potrzeb oraz indywidualnych preferencji kupujących. Warto poświęcić czas na przemyślenie zakupu, tak aby móc długo cieszyć się ich obecnością. 

Koniecznie zobacz