Siewniki, sadzarki i pikowniki - przydatne narzędzia ogrodnicze

Jesteś tutaj:

Siewniki, sadzarki i pikowniki - przydatne narzędzia ogrodnicze

3/5 (3 ocen)
Ogrodnictwo bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych dziedzin na polu aktywności ludzkiej. Ci, którym dane jest cieszyć się pięknym ogrodem i zadbanym podwórkiem wiedzą doskonale, ile zdrowia, czasu i energii potrzeba, aby móc napawać wzrok widokiem uporządkowanej posesji i zdrowych, kwitnących roślin. Praca ta okupiona jest niejednokrotnie olbrzymim wysiłkiem fizycznym, któremu z pomocą przychodzą artykuły ogrodnicze, mające za zadanie ułatwić te powszechne w obrębie ogrodu czynności. Wielu z prac po prostu nie lubimy wykonywać i tu również świetnie wspomóc nas mogą w tym akcesoria. Dzięki nim zyskamy czas, który będziemy mogli wykorzystać zgodnie ze swoimi upodobaniami, a jednocześnie nasz budżet nie powinien z tego powodu mieć do nas większych pretensji. Siewniki, sadzarki i pikowniki – cóż można napisać o tych ułatwiających pracę narzędziach? 
 

Z pomocą: siewnik 

 
Podczas wysiewania nasion wbrew pozorom można natrafić na wiele utrudnień. Zaopatrzenie się w ręczny siewnik może skutecznie zniwelować owe niedogodności. Stosując go przede wszystkim eliminujemy konieczności bezpośredniego kontaktu z zaprawami, którymi bywają potraktowane nasiona. Zyskujemy pewność, że skóra naszych rąk nie ulegnie uczuleniu, ani w żaden inny sposób nie będzie zagrożona. Dzięki konstrukcji siewnika równomierny wysiew będzie znacznie ułatwiony, wpłynie to także na tempo całego procesu, znacząco redukując czas potrzebny dotychczas na rozprowadzenie nasion. Pozbawiamy się tym samym możliwości marnotrawstwa materiału siewnego, o co dba mechanizm funkcjonujący w siewniku. Gdybyśmy byli zmuszeni do operowania dużo większa ilością nasion warto zdecydować się na ogrodowy siewnik na kółkach. To uniwersalne urządzenie posłużyć nam może również do wysiania trawy, rozprowadzenia nawozu, środków chemicznych, czy też piachu w przypadku akcji zimowej. Siewniki ręczne to symboliczny wydatek rzędu paru złotych, natomiast decydując się na wszechstronne siewniki na kółkach musimy liczyć się z koniecznością wydania kilku stówek. 
 

Sadzarki na ratunek 

 
Grzebanie w glebie nie należy do przyjemnych czynności. Tu z pomocą mogą nam przyjść specjalne sadzarki, przystosowane do wkopywania cebul kwiatowych. Dzięki ich posiadaniu zyskujemy pewność, że wykopane przez nas dołki nie wpłyną negatywnie na estetykę ogrodu, co często zdarza się podczas prób samodzielnego zrobienia otworu. Wdzięczne będą nam również dłonie, którym zaoszczędzimy wątpliwego zaszczytu w postaci kontaktu z brudną ziemią. Mechanizm funkcjonujący w sadzarce pozwoli na manipulację głębokością sadzenia, co sprawia że dla każdej cebulki będziemy w stanie wykopać odpowiedniej wielkości dołek. Sadzarki są prostymi urządzeniami, wykonanymi przeważnie ze stali, których cena oscylująca w granicach kilku złotych jest niewspółmierna do zysków, jakie daje użytkowanie tego produktu. 
 

Pożądany pikownik 

 
Sporo roślin potrzebuje pikowania, aby móc rozwijać się bez zaburzeń. Pikownik to narzędzie, które przyda nam się w szczególności, gdy zakładamy warzywnik lub pracujemy na rozsadniku. Dzięki niemu szybko i bez większych przeszkód zrobimy dołki potrzebne do wysiewu nasion, bądź bezpośrednio pod sadzonki. Kształt produktu pozwala na dobór odpowiedniej szerokości oraz głębokości otworu. Samodzielne próby wykopania dołka mogą wiązać się z niekoniecznie estetycznymi rezultatami w postaci chaotycznie i nierównomiernie przekopanego ogródka oraz z trudnymi do pozbycia się zanieczyszczeniami dłoni. Pikowniki są lekkie, małe i poręczne, a ich cena waha się w granicach kilku złotych. Zdecydowanie się na ten produkt sprawi, że po zestawieniu kosztów wraz z korzyściami płynącymi z użytkowania, z całą pewnością znajdziemy się na plusie. 
 

Podsumowanie

 
Praca w ogrodzie potrafi być ciężka i czasochłonna. Wielu z nas w trosce o swoje ogrody poświęca mnóstwo energii na pielęgnację roślin. Wiele z tych czynności można jednak skrócić, lub sprawić, że ich wykonywanie będzie bardziej komfortowe. Z pomocą przychodzą nam akcesoria ogrodnicze, takie jak siewniki, sadzarki czy pikowniki. Każdy z nich ułatwia nam w pewien sposób poszczególne czynności. Nabycie tych podstawowych przedmiotów pomocnych w pracach ogrodniczych nie jest trudne ani kosztowne. Za stosunkowo niską cenę jesteśmy w stanie kupić sobie odrobinę wygody oraz czasu, który poświęcilibyśmy na tradycyjne metody. W trosce o wygląd swojej posiadłości warto zaopatrzyć się w artykuły, które - choć być może nie są niezbędne - z pewnością się przydadzą. 

Koniecznie zobacz