Odmiany dyni olbrzymiej i zwyczajnej

Jesteś tutaj:

Odmiany dyni olbrzymiej i zwyczajnej

3,3/5 (74 ocen)

Odmiany dyni zwyczajnej według Krajowego Rejestru:

1. Danka Polka – odmiana przeznaczona do uprawy na nasiona. Owoce o wadze ok. 2,8 kg i okrągłym kształcie, mają pomarańczowo-zieloną skórkę. Miąższ cienki, wypełniony dużą ilością nasion, które są duże, białe, smaczne i zalecane do bezpośredniego spożycia i jako dodatek do ciast.

2. Miranda – odmiana charakteryzująca się półkrzaczastym typem wzrostu, dlatego nadaje się co uprawy również w małych ogródkach. Owoce o wadze 3-4 kg i kulisto-spłaszczonym kształcie. Skórka jest jasnozielona, marmurkowata. Miranda jest wewnątrz wypełniona grubym, jasnopomarańczowym miąższem i dużymi pozbawionymi łupiny nasionami, które nadają się do bezpośredniego spożycia lub przetwórstwa.

Dynia zwyczajna

Dynie

3. Makaronowa warszawka – przeznaczona do uprawa amatorskiej. Owoce o wadze 2-3 kg i pokroju krzaczastym. Młode owoce mają skórkę zieloną cętkowaną, która w czasie dojrzewania przechodzi w pomarańczową. Miąższ owoców jest jadalny, po wcześniejszej obróbce termicznej. Makaronowa warszawka w smaku podobna jest do cukinii.

4. Pyza – odmiana o pokroju krzaczastym, z dużą liczbą pędów bocznych. Owoce średniej wielkości i eliptycznym kształcie, gładkie. Skórka pomarańczowa z subtelną żółtą mozaiką. Warzywo dietetyczne, o kremowym miąższu. Pyza jest odporna na choroby, nie wymaga ochrony chemicznej.

Klaudia Latosik


Nasiona dynii do siewu dostępne są tym sklepie ogrodniczym online

Piśmiennictwo:  


1. J. Balcerzak, Z. Legańska: Dynia zwyczajna bezłupinowa. Dynia makaronowa. W: Warzywnictwo. Warszawa 2000,
2. J. Gajc-Wolska, J. Przybył: Dynia Olbrzymia i zwyczajna. Charakterystyka odmian. W: Warzywa dyniowate. Warszawa 2005,
 

Koniecznie zobacz