Jakie schody do ogrodu warto wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie schody do ogrodu warto wybrać? Odpowiadamy!

3,2/5 (23 ocen)

Ładne schody ogrodowe, niekoniecznie wysokie, umieszczone w odpowiednim miejscu i ciekawie wkomponowane w otoczenie, mogą być doskonałym akcentem w każdym ogrodzie. Dobrze współgrające z charakterem całości mogą się stać jego ważnym elementem. Buduje się je z bardzo różnorodnych materiałów, warto jednak wziąć pod uwagę styl ogrodu oraz wygląd domu. Architekci przyjęli wiele reguł określających wysokość i szerokość stopni. W ogrodzie najlepiej prezentują się schody szerokie i niskie. To atrakcyjny element architektury ogrodowej, należy jednak mieć na uwadze, że dla niektórych użytkowników mogą stanowić trudną do pokonania barierę architektoniczną.


Wygoda i bezpieczeństwo


Podczas projektowania i budowy schodów bardzo ważnymi aspektami są bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Należy zwrócić uwagę na to, aby można było po nich komfortowo chodzić. Wygodne schody powinny mieć stopnie o wysokości 14–16 cm i głębokość 33–35 cm. Nachylenie schodów nie powinno przekraczać 1–2 %. Schody w ogrodzie nie muszą mieć ściśle ustalonej szerokości, jednak nie powinna być ona mniejsza niż 80 cm. Aby mogły się po nich swobodnie poruszać dwie osoby, muszą mieć minimum 120 cm.

Stopnie nie tylko powinny mieć odpowiednie wymiary, lecz także muszą być dobrze widoczne. Ich krawędź powinna być wyraźnie zaakcentowana. Najlepiej, by były zrobione z innego rodzaju materiału lub odróżniały się kolorem od pozostałej nawierzchni. Dobrze też pomyśleć nad ich oświetleniem nocą. Bezpieczeństwo schodów w ogrodzie w dużej wynika z wykorzystanych do ich budowy materiałów. Liczy się też wytrzymałość. Śliska powierzchnia jest szczególnie niebezpieczna po deszczu, a także zimą. Długie i strome schody warto zapatrzyć je w poręcz.


Schody z drewna


Schody z drewna są najłatwiejsze do wykonania, jednak materiał ten nie należy do najtrwalszych. Z czasem mogą wymagać naprawy i wymiany niektórych elementów. Doskonale sprawdzą się w małych ogrodach, a najlepiej komponują się z ogrodami naturalistycznymi i leśnymi. Taki materiał najlepiej sprawdzi się na przepuszczalnym podłożu. Na glebach wilgotnych konstrukcja może szybko ulec zniszczeniu. Bezwzględnie wszystkie elementy drewniane powinny zostać zaimpregnowane, co ochroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Należy również pamiętać, że drewno może się stać śliskie, zwłaszcza jeśli schody znajdują się pod drzewami lub w zacienionym miejscu. Do budowy drewnianych schodów możemy użyć belek, desek, podkładów kolejowych czy palisad. Niewielkie, ale bardzo efektowne stopnie można zrobić z pociętego na krążki pnia drzewa.


Schody z kamienia


Najlepszym budulcem będą twarde skały, jak granit czy bazalt. Są one wytrzymałe, nie nasiąkają wodą i są mrozoodporne. Można też wykorzystać kamienie polne. Jednak rzadko mają one płaską powierzchnię, dlatego należy je umiejętnie rozłupać. Stopnie z gładkich bądź szlifowanych kamieni lub kamiennych płytek w czasie mroźnej pogody stają się bardzo śliskie, dlatego znacznie bezpieczniejsze będą nieregularnie ciosane kamienie lub płytki o chropowatej powierzchni. Ciosany kamień będzie również wyglądał bardziej naturalnie. W przypadku bardzo twardych kamieni, a zwłaszcza gładko szlifowanych płyt, należy pamiętać o lekkim zaokrągleniu krawędzi stopni. Bardzo popularne w ogrodach są również piaskowiec i wapień. Mają one jednak znacznie mniejszą trwałość, łamią się i kruszą, łatwo się brudzą i ścierają. Trzeba więc schody z nich wykonane odpowiednio zaimpregnować.


Schody z cegły


Kolejnym materiałem do budowy schodów wartym uwagi jest cegła klinkierowa. Jest ona trwała, odporna na ścieranie. Charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością. Jest mrozoodporna. Wykonana z niej powierzchnia nie jest zbyt śliska. Poza tym różnorodność dostępnych barw sprawia, że dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak naturalny kamień, drewno czy beton. Do budowy schodów możemy użyć również zwykłej cegły. Jest ona znacznie tańsza, ale niestety mniej odporna, z łatwością nasiąka wodą i z czasem murszeje. Jej trwałość możemy przedłużyć, impregnując ją bezbarwnym preparatem.


Schody z betonu


Schody betonowe są bardzo chętnie wybierane, bo łatwo nadać im pożądaną formę i fakturę. Dużą zaletą jest ogromny wybór materiałów okładzinowych, czy to ceramicznych, czy kamiennych, różniących się kolorem, wzorem lub fakturą, którymi z łatwością obłożymy beton. Możliwości są ogromne, nie będziemy mieć problemu z wyborem takich, które będą się dobrze komponowały w naszym ogrodzie, a przede wszystkim będą trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. By zbudować schody w ogrodzie, możemy również wykorzystać gotowe elementy betonowe (płyty chodnikowe czy kostkę betonową).


Budowa schodów


Budowę schodów rozpoczynamy od zmierzenia terenu, na którym mają powstać. Pozwoli nam to obliczyć liczbę stopni oraz oszacować, ile materiałów będziemy potrzebować. Pracę zaczynamy od wykonania wykopu pod fundamenty. Trzeba pamiętać o wykopie pod fundament najniższego stopnia, który będzie się znajdował na powierzchni gruntu. Pod każdy stopień usuwamy podłoże na głębokość 30–40 cm, wycinając ze skarpy ziemne stopnie. Należy je dokładnie ubić i wypoziomować, najlepiej formując spadek 1–2%, który pozwoli na dobry odpływ wody ze schodów. Poszczególne elementy schodów układamy na 15–20 cm podsypki z dobrze ubitego piasku lub cementu wymieszanego z piaskiem (w proporcji 1:10). Z kolei pod schody z cegły klinkierowej lub płytek należy wylać betonową konstrukcję. Można również wykorzystać gotowe betonowe elementy do budowy schodów. Bez względu na wybrany materiał budowę schodów zawsze rozpoczynamy od dołu.
Schody w ogrodzie mogą być bardzo dekoracyjne. Efektownie wyglądają gęsto obramowane, a nawet w części pokryte roślinami. Najlepiej wybierać takie gatunki, które nie rosną zbyt bujnie i są odporne na deptanie. Doskonale do tego nadadzą się zioła, których dodatkowym atutem będzie wspaniały aromat. Świetnie sprawdzą się rumian rzymski, mięta oraz różnokolorowe tymianki i niskopienne macierzanki. Nawet najprostszym schodom możemy nadać niepowtarzalny wygląd.

Autor: Justyna Przasnyska
 

Koniecznie zobacz