Różanecznik katawbijski - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Różanecznik katawbijski - uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,4/5 (30 ocen)

Różanecznik katawbijski zwany popularnie różanecznikiem lub rododendronem fioletowym należy do rodziny wrzosowatych. Ten zimozielony krzew jest jednym z najbardziej niezawodnych i popularniejszych różaneczników. W stanie dzikim występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce nie spotkamy go na stanowiskach naturalnych. Krzew ten doskonale sprawdza się w trudnych warunkach. Nie zaszkodzą mu słońce czy niskie temperatury. Polecany jest również jako roślina do nasadzeń miejskich. Jest jednym z piękniejszych różaneczników. Pod koniec maja wypełni nasz ogród dużą liczbą pięknych kwiatów. Sadzony pojedynczo czy w większych grupach będzie wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Można z niego stworzyć niewymagający cięcia, zimozielony żywopłot.


Charakterystyka


Różanecznik katawbijski to silnie rosnący krzew, który może osiągać do 3 m wysokości. W dobrych warunkach szybko się rozrasta. Tworzy gęsty, kulisty, lekko spłaszczony, szeroki krzew. Często jego szerokość jest większa niż wysokość. Typowe dla różaneczników, sztywne, skórzaste liście pozostają na pędach przez zimę. Eliptyczne blaszki liściowe z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, a od spodu jasnozielone i matowe. Główną ozdobę rośliny stanowią pojawiające się wiosną kwiaty, w pięknych, jasnych, różowo-fioletowych barwach. Wnętrze każdego kwiatu ma nieco jaśniejszy kolor i ozdobione jest rysunkiem. Gatunek zazwyczaj ma kwiaty w odcieniach fioletu, jednak w wyniku prac hodowców dostępne są odmiany o niezwykłych kolorach. Duże, dzwonkowate kwiaty tworzą okazałe baldachogrona na szczytach pędów. Okres kwitnienia trwa od połowy maja do połowy czerwca. Kwiaty są miododajne i chętnie odwiedzane przez pszczoły i motyle.


Wymagania uprawowe


Różanecznik katawbijski to gatunek o dużej odporności na mróz. Jest jednym z najbardziej wytrzymałych na niskie temperatury różanecznikiem. Lubi miejsca zacienione. Będzie czuł się bardzo dobrze w cieniu drzew i krzewów. Może być jednak sadzony w silnym słońcu. Najlepiej wybierać dla niego miejsca osłonięte, ponieważ jest wrażliwy na działanie suchych i zimnych wiatrów. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w próchnicę, przepuszczalnych. Można go sadzić w pobliżu oczek wodnych, gdzie będzie czuł się świetnie, ponieważ lubi zarówno wilgotne podłoże, jak i powietrze. Nieodpowiednie będą jednak gleby ciężkie i stale mokre. Ważne jest, by podłoże miało lekko kwaśny odczyn, w zakresie pH 4,0–5,5.


Uprawa i pielęgnacja


Krzewy kupione w pojemnikach najlepiej sadzić na początku maja lub pod koniec sierpnia. Podłoże pod krzew dobrze jest wymieszać z nieodkwaszonym torfem wysokim. Mogą to być również zmielona kora lub przegnite igliwie. Po posadzeniu powinniśmy roślinę obficie podlać.

Poza tym ziemię wokół krzewu warto ściółkować kora sosnową lub igliwiem. W ten sposób lekko zakwasimy podłoże i ograniczymy jego przesychanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ ze względu na płytki system korzeniowy krzew jest wrażliwy na suszę. Podczas przedłużających się okresów bez deszczu, zwłaszcza w trakcie kwitnienia, niezbędne jest podlewanie. Szczególnie wrażliwe na niedobory wody różaneczniki są w trakcie bezśnieżnej i mroźnej zimy. Często obserwowane po zimie liczne, brązowe, wyschnięte pąki i pędy nie powstały w wyniku przemarznięcia, ale przesuszenia rośliny. Dlatego ważne, by jesienią krzew obficie podlać i zabezpieczyć ściółką. W miesiącach zimowych, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera, także dobrze jest go podlać.

Od maja do sierpnia należy krzewy systematycznie nawozić niedużymi dawkami nawozów. Najlepsze będą specjalnie skomponowane mieszanki do rododendronów. Różanecznik katawbijski, podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju, nie wymaga cięcia. Jeśli jednak zabieg ten jest konieczny, powinien być wykonany tuż po przekwitnięciu kwiatów. Zazwyczaj wystarczy ograniczyć się do usuwania uszkodzonych, wyschniętych oraz porażonych przez szkodniki lub choroby pędów.


Rozmnażanie


Rozmnażanie różanecznika katawbijskiego jest dość trudne. Zazwyczaj rozmnażany jest przez sadzonki pozyskane z krzewu we wrześniu. Inną wykorzystywaną metodą jest wykonanie w lecie odkładów poziomych lub szczepienie wybranej odmiany na siewkach.


Choroby i szkodniki


Jedną z najgroźniejszych chorób różaneczników jest choroba grzybowa fytoftoroza różanecznika. Na chorych roślinach możemy zaobserwować brązowe plamy na liściach, pędach i korzeniach. Liście w charakterystyczny sposób zwijają się wzdłuż głównego nerwu. Objawia się ona również zagniwaniem podstaw pędów i korzeni. Często występują także takie choroby grzybowe, jak mączniak prawdziwy, zaraza wierzchołków pędów różanecznika i nekroza różanecznika. Do szkodników najczęściej atakujących różanecznik fioletowy należą mszyce, opuchlaki, mączlik różanecznikowy oraz kibitnik azaliaczek.

Justyna Przasnyska
 

Koniecznie zobacz