Różanecznik żółty, azalia pontyjska - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Różanecznik żółty, azalia pontyjska - uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (154 ocen)

Różanecznik żółty (Rhododendron luteum) znany również jako azalia pontyjska. Ze względu na pięknie pachnące żółte kwiaty nazywany bywa pachnącym słońcem. Gatunek ten pochodzi z Azji Zachodniej, szczególnie duże skupiska tego krzewu spotkamy na Kaukazie. Występuje również w południowo-wschodniej Europie. W Polsce jedyne naturalne siedlisko tej rośliny znajduje się w Woli Zarczyckiej koło Leżajska. Dlatego roślina ta objęta jest w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową. Krzew cieszy się dużą popularnością ze względu na ładny intensywny zapach i niezwykłe żółte kwiaty. Będzie on wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. W maju zachwycać będzie kwiatami. Jesienią zaś liście pięknie przebarwią się na żółty lub pomarańczowy kolor. Sadzony w większych grupach jest idealny do nasadzeń parkowych. Pojedyncze krzewy będą dekoracją ogrodu.


Opis rośliny


Różanecznik żółty to krzew, który może osiągać do 3 m wysokości. Młode pędy owłosione, starsze pokryte gładką korą. Jajowate, lancetowate liście, skrętolegle ułożone na pędach. Na jesieni przybierają żółtą, pomarańczową lub intensywnie czerwoną barwę. Opadają na zimę. Kwiaty pojawiają się na początku maja, zwykle przed lub jednocześnie z pojawieniem się liści. Kwiaty mają intensywnie żółtą barwę. Są lepkie i wydzielają mocny słodki zapach. Często wyczuwalny, zanim spostrzeżemy sam krzew. Lejkowate w kształcie kwiaty mają średnicę ok. 5 cm, zebrane są po kilka w krótkie kwiatostany na końcach pędów. Okres kwitnienia trwa zazwyczaj trzy tygodnie. Pojedyncze kwiaty przekwitają po tygodniu. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Na jesieni obficie pojawiają się torebki nasienne wypełnione licznymi nasionami.


Wymagania uprawowe


Różanecznik żółty - azalia pontyjska ma dobrą wytrzymałość na mrozy i mało wygórowane wymagania uprawowe. Jest gatunkiem o umiarkowanych potrzebach świetlnych. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Preferuje gleby lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i dość zasobne w próchnicę. Przed sadzeniem warto wymieszać ziemię z kompostem. Za wysoki odczyn pH podłoża możemy obniżyć, podsypując krzew kwaśnym torfem. Na glebach wapiennych rośliny mogą cierpieć na niedobór magnezu.


Pielęgnacja


Na jesieni ziemię wokół krzewu ściółkujemy kompostem. Zimą zapewni to roślinom ochronę przed mrozem. W trakcie sezonu wegetacyjnego utrzyma zaś wilgoć w glebie i ograniczy wyrastanie chwastów. Ponadto raz w roku warto zasilić je nawozem do roślin lubiących kwaśne podłoże. Choć krzew ten jest wytrzymały na niskie temperatury, zwłaszcza młode rośliny dobrze jest na jesieni okryć. Ponieważ wiosną kwiaty rozwijają się z pąków zawiązanych jesienią, wczesnowiosenne przymrozki mogą powodować duże uszkodzenia i osłabiać intensywność kwitnienia. W trakcie kwitnienia należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Zapobiegniemy w ten sposób niepotrzebnemu zawiązywaniu nasion. Pobudzimy również roślinę do dalszego kwitnienia. Różaneczniki zazwyczaj nie wymagają cięcia. Ważne jest usuwanie pędów uszkodzonych lub porażonych przez szkodniki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy wykonać cięcie np. w celu ograniczenia wzrostu. Zabieg ten przeprowadzamy w lecie, tuż po zakończeniu kwitnienia. Podczas zbyt późnego przycinania możemy usunąć pędy z już zawiązanymi pąkami, z których rozwiną się kwiaty w następnym roku.


Rozmnażanie


W dość chłodnym klimacie panującym w Polsce nasiona różanecznika żółtego nie kiełkują. Nasiona dobrze kiełkują, jeśli umieści się je w szklarni lub ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Gdzie będą miały zapewnione odpowiednie warunki. W stanie naturalnym azalia pontyjska zazwyczaj rozmnaża się wegetatywnie, poprzez odrośla korzeniowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz