Jakie nasiona tymianku kupić? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona tymianku kupić? Sprawdź!

3,9/5 (26 ocen)

Nasiona tymianku, jeśli tylko cechują się dobrą jakością, gwarantują bujne wschody żywotnych krzewinek, dostarczających ziela o uniwersalnym zastosowaniu kulinarnym oraz cennych właściwościach leczniczych. Intensywny, korzenny aromat suszonego tymianku pozwoli Ci wzbogacić smak zup, sosów i pieczeni, a dodatek liści tej rośliny uczyni dodatkowo ciężkie potrawy lżej strawnymi. Jeśli chcesz uprawiać ten mało wymagający, lecz użyteczny gatunek, podpowiemy Ci, jak i gdzie kupić wysokiej klasy materiał siewny, jak rozpoznać zdrowe nasiona, w jaki sposób je wysiać i kiedy zebrać.


Jak wyglądają zdrowe nasiona tymianku?


Tymianek (Thymus vulgaris) wydaje nasiona od drugiego roku uprawy. Mają one formę drobnych rozłupni barwy ciemnobrązowej bądź prawie czarnej i kształtu kulistego, lekko spłaszczonego. Osiągają średnicę najwyżej 1 mm, a masa tysiąca sztuk wynosi od 0,15 do 0,3 g.


Zakup nasion tymianku


Aby mieć w ogródku zdrowe i plenne rośliny, należy pozyskać nasiona tymianku z zaufanego źródła. Warto zawierzyć sprawdzonym producentom krajowym lub zagranicznym, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w branży nasiennej. Ich produkty można kupić w sklepach ogrodniczych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Kwalifikowany materiał siewny wykazuje zdolność kiełkowania równą lub wyższą niż 70%, ma wilgotność poniżej 10% i cechuje się czystością analityczną na poziomie co najmniej 98%. Ten ostatni parametr jest szczególnie istotny, ponieważ drobne nasiona tymianku trudno oddzielić od zanieczyszczeń, takich jak ziarna piasku czy drobne kamyki. Zaopatrując się u anonimowego sprzedawcy, oferującego okazyjne ceny, nie wiemy, jak duża część zakupionego materiału siewnego będzie zawierała czyste nasiona pożądanej rośliny.


Orientacyjna cena nasion tymianku


Za prawidłowo wysuszony, oczyszczony materiał nasienny o wysokiej zdolności kiełkowania zapłacimy średnio 2,80-3,50 zł (opakowanie 0,3 g). Warto zapoznać się z asortymentem sklepów internetowych, które często oferują korzystne promocje przy zakupie większej liczby paczek. Na polskim rynku dostępne są również mieszanki ziół, skomponowane pod względem wymagań uprawowych oraz walorów smakowych poszczególnych roślin – to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby tanim kosztem spróbować sił w uprawie różnych gatunków.


Kiedy i jak wysiewać nasiona tymianku?


Uprawa tymianku przynosi najlepsze rezultaty, jeśli rozpoczyna się ją od produkcji rozsady. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną na paletach wysiewnych lub w doniczkach produkcyjnych, na głębokość 0,5 cm. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne i regularnie nawilżane. Ponieważ prezentowany gatunek jest we wczesnej fazie rozwoju dość wrażliwy na przymrozki, siewki wysadza się do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, gdy osiągną 5-7 cm wysokości, po uprzednim zahartowaniu.


Zbiór ziela i nasion tymianku


Młode pędy tymianku wraz z liśćmi można zbierać przez cały sezon od drugiego roku uprawy, począwszy od kwietnia. Nasiona z kolei nadają się do zbioru najwcześniej w lipcu, gdy zaczynają brązowieć. Nie należy odwlekać zbiorów, ponieważ dojrzały materiał siewny szybko zaczyna się osypywać. Po ścięciu pędów z owocostanami trzeba dodatkowo dosuszyć je w ciemnym, ciepłym, przewiewnym miejscu, a nasiona wyłuskać i oczyścić. Na profesjonalnych plantacjach używa się w tym celu wialni i drobnych sit. Nasiona tymianku zyskują zdolność kiełkowania w bardzo krótkim czasie od zbioru i zachowują ją przez okres 5-6 lat.

Doskonałe nasiona tymianku do siewu kupisz tutaj

Literatura:

1. Kozłowski J.A. i in., Zioła z apteki natury, Poznań 2012, s. 173.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 336-338.
3. Zakrzewska A., Apetyt na zioła, „Magnolia”, 7/2014, s. 62-63.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz