Wybieramy najlepsze nasiona lubczyku do siewu

Jesteś tutaj:

Wybieramy najlepsze nasiona lubczyku do siewu

3,1/5 (46 ocen)

Nasiona lubczyku ogrodowego zaliczają się do najbardziej poszukiwanych nasion ziół. Przydomowa uprawa roślin przyprawowych i leczniczych, prowadzona obok grządki warzywnej lub nawet na balkonie, to znakomity pomysł, jeśli chcemy odżywiać się w sposób zróżnicowany i zdrowy. Młode korzenie, pędy i liście lubczyku stanowią wartościowy surowiec przyprawowy, podkreślający smak wszystkich dań słonych i pikantnych oraz pieczywa. Podpowiadamy, jak rozpoznać i gdzie kupić nasiona lubczyku wysokiej jakości oraz w jaki sposób je wysiać, by otrzymać zadowalający plon.


Jak wyglądają nasiona lubczyku?


Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest gatunkiem wieloletnim o dość silnym wigorze. Jak surowiec zielarski traktuje się wszystkie jego części – korzeń, kłącze, łodygi, liście, a także kwiaty i owoce. Owoc, czyli nasiono, składa się z dwóch płaskich rozłupek o brązowo-szarawej barwie oraz lekko żebrowanej powierzchni. Pojedyncza rozłupka osiąga długość 3-7 mm oraz szerokość 1,5-3 mm, masa 1000 nasion wynosi z kolei 3-5 g.


Jakość nasion lubczyku


Decydując się na zakup bądź samodzielną produkcję nasion lubczyku miejmy na uwadze, że materiał siewny tego gatunku bardzo krótko wykazuje przydatność do uprawy. Odpowiednio przygotowane nasiona od wysokiej klasy producentów zachowują zdolność kiełkowania przez około rok. Aby osiągnąć taką jakość, należy wysuszyć materiał siewny w specjalistycznej suszarni do wilgotności ok. 6-7%. Jego zdolność kiełkowania nie może być niższa niż 60%, a czystość analityczna powinna zostać utrzymana na poziomie ok. 96% (oznacza to, że tylko 4% badanej próbki mogą stanowić nasiona innych roślin oraz zanieczyszczenia innego typu).  Rozłupnie pozyskane we własnym ogródku zaleca się wysiać w ciągu miesiąca od zbioru.


Siew nasion lubczyku


Pod uprawę lubczyku wybierajmy stanowiska słoneczne z glebą wolną od chwastów, lekką, lecz nie piaszczystą, wilgotną, bogatą w próchnicę oraz wapń. Nasiona wysiewamy w sierpniu na rozsadnik, a siewki przenosimy na grządki wiosną kolejnego roku. Ponieważ gatunek ten rozwija się dość silnie, warto uprawiać go w rozstawie nie mniejszej niż 40 x 40 cm.


Uprawa lubczyku na nasiona


Na plantacjach nasiennych lubczyku rośliny przeznaczone do pozyskiwania nasion są wykorzystywane nie dłużej niż przez okres 3-4 lat. Aby przynosiły plony wysokiej jakości, konieczne jest zachowanie izolacji przestrzennej (minimum 1000 m) od plantacji gatunków, z którymi lubczyk mógłby się krzyżować. Ponieważ prezentowana roślina należy do owadopylnych, na terenie uprawy powinno znaleźć się kilka uli. Niezmiernie istotna jest także pielęgnacja plantacji, polegająca na regularnym odchwaszczaniu wolno rosnących siewek oraz usuwaniu okazów skarlałych, chorych i uszkodzonych. Ukoronowaniem pracy jest zbiór nasion, przypadający na sierpień, gdy zasychają baldachy kwiatowe, a nasiona w baldachach pierwszego rzędu ciemnieją. Po omłocie materiał siewny suszy się w temperaturze 25-30°C i czyści mechanicznie.


Ceny nasion lubczyku na polskim rynku


Ponieważ efektywna uprawa  nasion lubczyku wymaga dość dużych nakładów finansowych, a materiał siewny zalicza się do nietrwałych, za wysokiej jakości nasiona od renomowanego producenta zapłacimy umiarkowanie wysoką cenę – średnio 2,50-3,00 zł za opakowanie 0,5 g. Gatunek ten nie jest jednak trudny w uprawie, więc jeśli pozyskamy kilka zdrowych egzemplarzy, będziemy mogli zbierać nasiona z własnego ogrodu i samodzielnie rozmnażać nasze zioła.

Wysokiej jakości nasiona lubczyku znajdziesz tutaj

Literatura:

1. Kozłowski J.A. i in., Zioła z apteki natury, Poznań 2012, s. 98, 442-444, 496.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 321-322.
3. Zakrzewska A., Apetyt na zioła, „Magnolia”, 7/2014, s. 62-63.

Autor: Małgorzata Lasota
 

Koniecznie zobacz