Jakie nasiona rzeżuchy wybrać? Jak i kiedy je siać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona rzeżuchy wybrać? Jak i kiedy je siać? Sprawdź!

3,4/5 (59 ocen)

Nasiona rzeżuchy ogrodowej, czyli pieprzycy siewnej (Lepidium sativum) wysiewamy zawsze wiosną, w okresie Wielkanocy. Gęsty dywanik łodyżek, zwieńczonych soczyście zielonymi, owalnymi listkami, to nie tylko wiosenna ozdobna stołu, ale również źródło doskonałej i zdrowej przyprawy. Aby go uzyskać, dowiedz się, jakie nasiona rzeżuchy warto wybrać i jak prawidłowo je wysiać.


Jak wyglądają nasiona rzeżuchy?


Nasiona rzeżuchy są drobne, jajowate w kształcie i silnie spłaszczone. Wartościowy materiał siewny ma kolor czerwonawobrązowy, jest suchy i sypki, a przy tym wolny od zanieczyszczeń oraz nasion innych gatunków.


Uprawa rzeżuchy w celu otrzymania nasion


Rzeżucha zalicza się do gatunków bezproblemowych w uprawie. Jej cechą charakterystyczną jest błyskawiczne tempo kiełkowania. Nasiona rzeżuchy zaleca się wysiewać w przepuszczalnej, wilgotnej ziemi, nawiezionej kompostem. Jeśli zależy nam na pozyskaniu materiału siewnego, przeznaczmy jej stanowisko w pełni słoneczne, ponieważ dzięki dostępowi światła wykształci większą liczbę kwiatów (okazy uprawiane w celu otrzymania liści dobrze czują się także w miejscach zacienionych).

Siew przeprowadza się wczesną wiosną w rzędach wytyczonych co 45 cm. Jedynym zabiegiem, którego wymagają rośliny, jest systematyczne nawadnianie. Pędy kwiatowe rozwijają się szybko w temperaturze powyżej 15°C. Rzeżucha rozkwita od marca do lipca, w zależności od terminu siewu, wydając drobne, białe kwiaty zebrane w grona. Z nich zawiązują się wąskie, oskrzydlone łuszczyny z nasionami.


Zbiór nasion


Na plantacjach nasiennych rzeżuchy zbiory przeprowadza się z użyciem kombajnu. Po omłocie materiał siewny przenosi się do suszarni konwekcyjnych lub rozkłada cienką warstwą w ciepłym, wentylowanym pomieszczeniu. Gotowe do obrotu nasiona pakuje się do papierowych torebek z oznaczeniem gramatury oraz daty przydatności do siewu.


Gdzie kupić nasiona rzeżuchy?


Rzeżucha jest rośliną bardzo popularną, szczególnie polecaną do domowej produkcji kiełków. Z tego względu można znaleźć ją nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale również w supermarketach. Niezależnie od tego, gdzie kupujemy nasiona rzeżuchy, zwróćmy uwagę na termin ich przydatności oraz dane producenta. Aby zyskać pewność, że materiał siewny wykiełkuje obficie, warto sięgnąć po produkt sprawdzonej firmy, np. Legutko, Polan czy Vilmorin.


Siew nasion rzeżuchy – miejsce i termin


Nasiona rzeżuchy kiełkują najszybciej w temperaturze 20°C, a minimum, potrzebne im do rozwoju, wynosi 5°C. Ponieważ wydają plon bardzo szybko, można wysiewać je w gruncie kilka razy w roku, od wiosny do jesieni, a przez cały rok – w mieszkaniu, czy to w doniczce, czy na płaskiej tacy z ligniną bądź w kiełkowniku. Siew w warzywniku poleca się przeprowadzić w rządkach wytyczonych co 10-15 cm. Pamiętajmy, że i nasiona rzeżuchy, i jej wschody potrzebują stałego poziomu wilgotności podłoża. Warunek ten łatwo spełnić w domowej uprawie na ligninie, jeśli natomiast chcemy wysiać pieprzycę siewną w gruncie, wybierzmy jej miejsce lekko zacienione i umiarkowanie wilgotne. Ładnie wyrośnięte listki, gotowe do zbioru i spożycia, uzyskujemy po 14-30 dniach od siewu, w zależności od temperatury podłoża i powietrza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz