Jesteś tutaj:

Zasłony do salonu

Dobieramy efektowny żyrandol do salonu
Dywany pokojowe - rodzaje materiałów i dopasowanie do wnętrza
Estetyczna aranżacja i dekoracja okna
Firany do salonu, sypialni i kuchni
Parapety wewnętrzne - rodzaje
Prawidłowy montaż karniszy
Typy i materiał wykonania rolet okiennych

Salon jest miejscem reprezentacyjnym, do którego zapraszamy naszych gości i przyjaciół. Nie można jednak traktować go wyłącznie w takiej kategorii. Salon bowiem powinien być oazą dla nas samych. W związku z tym niezwykle ważną rolę odrywają okna oraz ich upiększenie w postaci firan i zasłon.


Wybór stylu


Przegroda jaką jest okno w znaczącym stopniu wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu. Nie może zatem dziwić fakt, że okna są tak istotne w tworzeniu swoistego rodzaju wewnętrznego klimatu.

Jednak trzeba pamiętać, że nieobojętne są także wyroby pracowni krawieckich w postaci zasłon. W zależności od własnego poczucia estetyki i dążenia do harmonii panującej w naszym salonie możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań.

• Pierwszym z nich jest styl tradycyjny. Nawiązuje on nie tyle do dekoracyjnego, co funkcjonalnego wykorzystania zasłon. Bowiem jak sama nazwa wskazuje główną rolą zasłony jest zaciemnienie pomieszczenia. Z tego typu rozwiązaniem kojarzą się zasłony ciężkie, z wytłaczanymi wzorami.

• Nieco inaczej wygląda to w przypadku zasłon nowoczesnych. Ich funkcja odbiega od funkcji zasłon tradycyjnych. Jest to spowodowane przede wszystkim możliwością zainwestowania w rolety czy żaluzje, które znacznie lepiej chronią wnętrze salonu przed niechcianymi promieniami słonecznymi. Zatem nowoczesne zasłony są głównie dekoracją okna. Dostępne materiały mogą być zarówno wzorzyste jak i gładkie, a także błyszczące i delikatne.


Zasłony nowoczesne

Zasłony

Zasłony jako element ozdobny


Na tworzony styl naszego salonu w znaczący sposób wpływa dotychczasowe wyposażenie i aranżacja. Dlatego też warto zdecydować się na takie elementy, które będą doskonale ze sobą współgrać pod względem praktycznym i wizualnym.

Najczęściej w przypadku wyboru zasłon do salonu kierujemy się popularną zasadą kontrastów. Na czym ona polega? Przede wszystkim na zwróceniu uwagi na poszczególne elementy wyposażenia, ale i na wizualny efekt odbioru całej aranżacji.

• Oznacza to, że zazwyczaj salony, których ściany oraz wyposażenie utrzymane są w jasnej gamie barw, wypada wyposażyć w kontrastujące zasłony. W związku z tym materiały powinny być ciemniejsze, a dzięki temu wytłaczany na nich wzór przyciągnie uwagę nawet najbardziej pozbawionego spostrzegawczości domownika czy gościa.

• Analogicznie dekoruje się salony, które charakteryzuje „barokowy przepych”. W takich przypadkach przeważnie decydujemy się na zasłony w jasnych kolorach (np. ecru, odcienie szarości czy zieleni). Ponadto zasłony powinny być pozbawione wytłoczonych na materiale wzorów lub jeżeli wzory występują to z pewnością jako mało widoczne.

Zasłona

Zasłona

Pomiary przed zakupem


Zasłony mogą być szyte na wymiar. W tym wypadku są w pełni dostosowane do naszych oczekiwań. Dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj wstępny pomiar.

Szerokość kupowanej zasłony powinna być dopasowana do szerokości okna. Zaleca się, aby zasłony miały szerokości równe co najmniej połowie szerokości okna. Jednak jest to rozwiązanie znacznie okrojone w formie. Trzeba zatem dodać około 15 cm zapasu, a wtedy na pewno zasłona będzie prezentowała się bardziej okazale.

Natomiast wysokość powinna wynikać z odległości karnisza od podłogi. Podobnie jak w przypadku szerokości: dodajemy kilka centymetrów zapasu.

Z racji wygody często decydujemy się na zakup wersji gotowych. Są to rozwiązania o szerokości około 1,5 m i wysokości zbliżonej do standardowej odległości karnisza od podłogi. Ponadto wersje gotowe dają nam możliwość szybkiego wizualnego odbioru.

Zasłony w salonie

Zasłony

Forma


Z pewnością nie tylko tego typu wątpliwości pojawiają się podczas kupowania zasłon do salonu. Warto bowiem wcześniej zastanowić się nad formą. Wyróżnić można tutaj dwie podstawowe formy, w których występują różne modele. Zestawienie przedstawiono w tabeli.


Tabela – Rodzaje zasłon ze względu na formę
 

Forma zasłony

Klasyczna

· metalowe kółka,

· szelki,

· troczki,

· z haczykami,

· tunele.

Z upięciami na szerokości

· chwosty,

· sznury,

· taśmy,

· bransolety.

 

Forma klasyczna pozbawiona jest upięć zasłony na szerokości. Wobec tego funkcję ozdobną pełnić będzie sposób układania się materiału w części przy karniszu. Zasłona może uzyskać różną formę w zależności od typu karnisza oraz wykończenia materiału, z którego została wykonana.

W przypadku pomieszczenia jakim jest salon wielokrotnie nie odnosimy się jedynie do tradycyjnej formy. Dlatego też upinamy zasłony na szerokości wykorzystując do tego bogatą ofertę dostępnych akcesoriów.

Zasłony w salonie

Zasłony

Ceny


Zróżnicowanie cenowe na rynku wyrobów tekstylnych jest stosunkowo duże. Najtańsze zasłony kosztują około 30 zł i są to tzw. zasłony sznurkowe. Natomiast z pewnością najdroższym rozwiązaniem są ekskluzywne zestawy gotowe wraz z firanami.

Różnice wynikają z typu materiału. Bardzo często zdarza się, że zasłony produkowane są jako urozmaicone materiały z wprowadzonymi wstawkami z woalu, organtyny czy nabłyszczanej przędzy. Producenci decydują się wtedy na podniesienie ceny.

Zasłony w salonie nie stanowią niemodnego pomysłu na wewnętrzną aranżację. Podobnie jak tapety cieszą się sporą popularnością i przeżywają w chwili obecnej swoistego rodzaju odrodzenie.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz