Jesteś tutaj:

Wąska kuchnia - jak ją urządzić?

1Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń

2Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?

3Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

4Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

5Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji

6Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?

7Salon połączony z kuchnią

0.00/5 (0 ocen)

Kuchnia długa i wąska najczęściej zdarza się w mieszkaniach w bloku i kamienicach. W domach jednorodzinnych spotyka się ją sporadycznie. Obecnie projektanci unikają takich niewygodnych dla klientów rozwiązań. Co tu kryć, kuchnia o takim kształcie nie należy do tych ulubionych, bo jest niewygodna i nieustawna. Podczas przygotowywania posiłków, trzeba się w niej więcej nachodzić. Trudno też w niej urządzić choćby robocze miejsce na spożycie śniadania czy obiadu. Na szczęście są sposoby na to, by i taką kuchnię urządzić jak najbardziej funkcjonalny. Poniżej zamieszczamy kilka sprawdzonych wskazówek, jak podejść do tego wyzwania.


Radykalne rozwiązanie – wyburzenie ściany


Sprawdzony coraz bardziej popularnym wyjściem jest decyzja o całkowitym lub częściowym wyburzeniu ściany łączącej kuchnię z sąsiednim pokojem. i Tworzy się w ten sposób otwarta, funkcjonalna przestrzeń, w której będziemy mieli pokój dzienny i kuchnię w jednym. Jeśli odpowiednio je urządzimy, na pewno wszyscy będą zadowoleni z takiego rozwiązania.

Choć wiele osób wciąż czuje opór przed tego typu rozwiązaniem, to często po zapoznaniu się z projektem, a także po obejrzeniu, jak u innych wykonano takie połączenia, podejmują strategiczną decyzję, z której zazwyczaj są bardzo zadowoleni. Jeśli tylko mamy takie możliwości, a pomysł się podoba, warto wykorzystać ten wariant. Tym bardziej, że na rynku istnieje mnóstwo produktów (armatury, mebli, urządzeń itp.), które pomogą w efektownej i efektywnej aranżacji nowego pomieszczenia.

Długa i wąska kuchnia

Długa i wąska kuchnia

Kilka praktycznych chwytów


W przypadku, kiedy nie chcemy lub nie możemy zdecydować się na połączenie kuchni z pokojem, zdani będziemy na wykorzystanie innych sprawdzonych metod urządzania wąskich kuchni. W zależność od konkretnego metrażu (zwłaszcza szerokości) można je ustawić według schematu litery L lub U, w jednej linii, w dwóch rzędach, a nawet wyczarować kuchnię z wyspą.

Przy szerokości 180 cm i mniej, właściciele najczęściej decydują się na postawienie mebli i wyposażenia kuchenne w jednej linii, czasem w kształcie litery L (wzdłuż jednej ze ścian i pod oknem). W takim wariancie należy dobrze zagospodarować sam zakręt, na przykład umieszczając tam zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Ważne jest również miejsce pod oknem, gdzie najczęściej znajdują się grzejniki. Jeśli je zasłonimy stolikiem lub szafką, musimy liczyć się ze słabszym obiegiem ciepłego powietrza w pomieszczeniu.


Kiedy kuchnia ma 240 cm i więcej, można już myśleć o zagospodarowaniu obu dłuższych ścian, a także miejsca pod oknem i wówczas będziemy mieli kształt litery U. Takie ustawienie jest korzystne z kilku powodów, optycznie i fizycznie skraca wydłużone proporcje, pozwala na funkcjonalne rozplanowanie niezbędnych mebli i sprzętu, a także daje więcej miejsca na blaty robocze, półki i szafki. Takie rozwiązanie zapewni mnóstwo miejsca na wszelkie urządzenia, garnki, zastawę, sztućce, a osobom, które będą przygotowywały posiłki zaoszczędzi dreptania po kuchni.

W przypadku wąskich kuchni, podobnie, jak w małych kuchniach, należy uważać, by nie zabudować ich całkowicie, wzdłuż i wszerz i z góry na dół. Jest to, niestety, częsty błąd, który skutkuje tym, że kuchnia staje się przeciążona i wydaje się jeszcze węższa, nieproporcjonalna i bardziej przytłaczająca.

Wąska kuchnia

Wąska kuchnia

Tricki do zastosowania


Mało kto zdaje sobie sprawę, że w wąskich i długich kuchniach bardzo ważne są kolory. Przede wszystkim należy unikać ciemnych i zdecydowanych barw, które – jak wiadomo – optycznie pomniejszają. Najlepsze zatem będą odcienie bieli, kremowe, żółte, jasnoniebieskie i delikatne szarości. Oprócz poczucia większej przestrzeni stanowią one doskonałe tło dla innych barw, które można wykorzystać w zakupionych do kuchni urządzeniach i meblach.

Nie mniej istotne jest odpowiednie oświetlenie. W wąskich kuchniach najczęściej mamy do czynienia  tylko z jednym, niewielkim oknem, więc miejsca od niego oddalone mogą nawet w dzień być niedoświetlone. Dlatego oprócz światła centralnego, należy wprowadzić oświetlenie punktowe, nad blatem kuchennym, nad kuchnią, w szafkach, na ścianie, a także na przykład jako dekoracja w innych miejscach.

Meble również mają ogromne znaczenie. W podłużnych kuchniach dobrze jest zastosować jak najprostsze wyposażenie. Wybierajmy raczej jasne kolory i proste formy, aby nie przeładować kuchni niepotrzebnymi elementami dekoracyjnymi. Zamiast stołu warto wykorzystać rozkładany blat, na przykład wysuwany z szafki lub zawieszony na ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie szafek z przeźroczystymi drzwiczkami i otwartych półek, a także relingów na powieszenie akcesoriów kuchennych.

Uważajmy również na gabaryty takich urządzeń, jak lodówka, zamrażarka, zmywarka. Nie jest dobrym pomysłem na postawienie w wąskiej kuchni szerokich i ciężkich z wyglądu sprzętów. Zdecydowanie lepiej jest wybierać mniej okazałe urządzenia, choć pewnie przyjdzie nam oszczędzać w nich miejsce. No cóż, kompromisy są konieczne w takich przypadkach. Należy zawsze wybierać racjonalnie, zwracając uwagę na to, co w danej sytuacji okaże się ważniejsze.  

Kiedy ważny jest każdy centymetr przestrzeni, dobrze jest zastanowić się nad typem drzwi. Tradycyjne, a więc uchylne, zabierają sporo cennego miejsca. Dlatego o niebo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych, harmonijkowych albo łamanych. Dzięki temu będzie można wykorzystać miejsce także przy samych drzwiach.

Nowoczesna wąska kuchnia

Nowoczesna wąska kuchnia

Meble na wymiar


Osoby, które chcą przeznaczyć na urządzenie swojej wąskiej kuchni większą kwotę, mogą pomyśleć o oddaniu jej aranżacji w ręce profesjonalisty. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług firmy produkującej meble na wymiar. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek prac, podejmowana jest rozmowa klientów z pracownikiem firmy (czeto jest to doświadczony projektant), który robi wywiad z domownikami i „wizję lokalną” pomieszczenia. Na tej podstawie ustala ostateczny pomysł na aranżację kuchni, który następnie jest podstawą do wyprodukowania odpowiednich mebli.


Jest to o tyle racjonalne i wygodne rozwiązanie, że daje możliwość zagospodarowania każdego centymetra, a jednocześnie nie grozi nam przesadzenie i przeładowanie wnętrza zbędnymi szafkami czy urządzeniami. Dlatego, jeśli tylko pozwala na to budżet, warto zastanowić się nad takim wyjściem z sytuacji.

Wąska i długa kuchnia

Wąska i długa kuchnia

Koszt urządzania wąskiej kuchni


Na wydatki związane z aranżacją podłużnej kuchni wpływa kilka rzeczy. Decyduje o tym wariant obranego rozwiązania. Na pewno najdroższy będzie ten związany z wyburzeniem ściany i połączeniem kuchni z pokojem. Natomiast wszystkie pozostałe sposoby mieszczą się w granicach urządzania standardowych pomieszczeń. Czyli na całe koszta składa się cena podłogi, malowania ścian, położenia płytek na ścianie, zakup mebli i urządzeń kuchennych. Niektórzy musza również doliczyć honorarium dla projektanta wnętrz, jeśli zdecydują się na jego usługi. Średnio więc licząc całość inwestycji powinna zmieścić się pomiędzy 5000 – 20000 zł, co nie oznacza, że nie da się taniej, a komu zależy na wyjątkowym komforcie, może wydać na to znacznie więcej.
 

Koniecznie zobacz