Jesteś tutaj:

Uprawa pora

Choroby pomidorów - zestawienie
Choroby, szkodniki i oprysk truskawek
Cięcie drzew owocowych i nie tylko
Oprysk drzew owocowych
Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom
Sadzenie drzew
Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca
Szałwia lekarska
Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Tytoń ozdobny

Uprawa pora

Por należy do roślin dwuletnich. Przez pierwszy rok uprawy tworzą się jadalne cebule i  liście. Natomiast w drugim roku roślina wytwarza pęd kwiatostanowy, z którego po przekwitnięciu otrzymujemy nasiona. Mało jest osób, które chcą uprawiać pory z wyhodowanych przez siebie nasion, dlatego por uprawia się  jako roślinę jednoroczną.


Uprawa pora


Porów nie należy uprawiać po innych porach oraz po warzywach cebulowych, grochu, fasoli tyczkowej oraz burakach ćwikłowych. Dobrze warzywa natomiast  rosną na podłożu, które poprzednio zajmowały rzodkiewki, rośliny kapustne, marchew oraz pomidory.


Stanowisko


Najlepsze będzie miejsce pół cieniste lub cieniste, raczej chłodne.


Podlewanie


Warzywo dobrze rośnie na glebach wilgotnych. Przy braku dostatecznej ilości wody pory nie udają się, są niskie plony i słabe niewyrośnięte, „suche” warzywa.


Podłoże


Najlepsza pod uprawę rośliny jest ziemia gliniasta, bogata w próchnicę oraz wodę.

Pory - zbiory

Pory - zbiory

Rozmnażanie


Warzywa możemy uprawiać z nasion, bądź z rozsady. Wysiewając  pory z nasion bezpośrednio do gruntu  powinniśmy  zrobić to  w pierwszych dniach kwietnia. Jeżeli będziemy je wysiewać w szklarni, bądź inspekcie to robimy to w marcu. Rośliny siejemy na głębokość centymetra.

Gdy rośliny wzejdą i nieco podrosną a będą rosły zbyt blisko siebie należy je rozdzielić i tak wsadzić do ziemi, aby odległość między nimi wynosiła około dwudziestu centymetrów, a głębokość około dziesięciu.

Przesadzając sadzonki trzeba uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni, szczególnie łatwo to zrobić, gdy podłoże jest bardzo suche.

Natomiast rozsady sadzimy do gruntu  pod koniec czerwca na głębokość piętnastu centymetrów i w rozstawie dwadzieścia na dwadzieścia centymetrów.


Nawożenie


Ziemię pod uprawę warzyw warto nawozić nawozami organicznymi, na przykład obornikiem. Na dobrych glebach pory uprawia się w drugim roku po oborniku, a na słabszym podłożu w pierwszym roku po nawiezieniu ziemi obornikiem. Dla prawidłowego rozwoju roślin należy je, również nawozić nawozami bogatymi w azot.


Zbiór i przechowywanie


Warzywo zbieramy z pola zanim nadejdą mrozy. Por zasadniczo jest dojrzały w okresie od sierpnia do września, jednak pełną dojrzałość osiąga pod koniec jesieni.

Rośliny przechowujemy  w suchym, ciemnym pomieszczeniu, najlepiej w piwnicy. Warzywa przeznaczone do przechowywania nie mogą być zaatakowane przez choroby ani szkodniki Muszą być, także czyste i suche, żeby nie gniły w trakcie przechowywania. Wszelkie chore egzemplarze natychmiast oddzielamy od zdrowych i wyrzucamy.

Pory

Pory

Zabiegi pielęgnacyjne


Przede wszystkim należy odchwaścić  i spulchnić ziemię przeznaczoną pod uprawę porów. Należy na to zwrócić szczególną uwagę podczas wzrostu roślin. W tym okresie musimy również pory regularnie podlewać. Nie należy, również zapomnieć o podlewaniu roślin w okresie suszy.

Na zimę warto okryć zagony z porami słomą.

Warto wiedzieć, że …

Warzywo potrzebuje do prawidłowego rozwoju azotu, którego odpowiednią ilość może zapewnić tylko właściwe nawożenie nawozami przeznaczonymi do uprawy warzyw, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Por ukorzenia się dość głęboko, dlatego kompost, którym nawozimy podłoże pod jego uprawę, również powinien być głęboko przekopany.

Plony będą duże, jeżeli wybierzemy do sadzenia dorodne sadzonki.

Pojedyncze pory będą znacznie większe jeżeli posadzimy je na grządce w znacznej odległości od siebie.  


Zastosowanie


Warzywo jest bardzo zdrowe, zawiera w sobie witaminy A, B1, B2 i C.  Poza tym roślina jest bogata w sole mineralne fosfor i wapń oraz ma w sobie dużo białka.Por używany jest jako przyprawa kuchenna albo jarzyna. Wykorzystuje się go głównie jako dodatek do sałatek lub jako sos do mięs, który bardzo wzbogaca smak potraw.

Warzywo zwiększa laktację i ma właściwości moczopędne.  Jedzenie pora pomaga w wyzdrowieniu po zatruciach pokarmowych.

Pory

Pory

Polecane odmiany


Odmiany porów dzielimy na wczesne, średnio wczesne i późne. Sadząc w ogrodzie wszystkie rodzaje odmian porów, możemy dłużej cieszyć się własnymi warzywami.

Bluvetia

Por dorasta do dwudziestu pięciu centymetrów. Jest wczesną odmianą, którą zbieramy wiosną oraz latem.

Haksa

Haksa jest dobra zarówno do jedzenia na surowo jak i do przetwarzania. Należy do odmian średnio wczesnych. Może pozostać w gruncie, aż do listopada.

Tango

Warzywa tej odmiany zbieramy na jesieni. Należy ona do późnych. Odmiana jest plenna.

Agnieszka Krakowiak
 Koniecznie zobacz