Nasiona pora - wybór, ceny, siew, odmiany, uprawa i zbiór

Jesteś tutaj:

Nasiona pora - wybór, ceny, siew, odmiany, uprawa i zbiór

3,5/5 (61 ocen)

Nasiona pora pochodzące od sprawdzonego producenta, gwarantują powodzenie uprawy tego niezwykle wartościowego, bogatego w witaminy i minerały warzywa. Podpowiadamy, w jaki sposób prowadzi się plantację nasienną pora, czym cechują się jego zdrowe nasiona oraz kiedy i jak je wysiać, by otrzymać obfity plon. Zdradzamy też ceny nasion najbardziej poszukiwanych odmian – zapraszamy do lektury!


Jak wyglądają nasiona pora?


Por (Allium ampeloprasum L. var. porrum) zalicza się do gatunków dwuletnich. W pierwszym roku po siewie wykształca cebulę, łodygę rzekomą i liście, w drugim zaś – pęd kwiatostanowy, zwieńczony dekoracyjnym, kulistym, baldachowatym kwiatostanem, złożonym z drobnych białych kwiatów. To z nich powstają nasiona, schowane początkowo w kulistych torebkach. Nasiona pora są trójgraniaste, drobne, twarde i wyraźnie pomarszczone. Przybierają kolor czarny i przypominają wyglądem nasiona cebuli. Średnia masa 1000 nasion mieści się w granicach 2,2-3,7 g.


Uprawa pora na nasiona


Pozyskiwanie wysokiej jakości nasion pora należy do zadań trudnych. Plantacje zakładane w polu spotyka się tylko w najcieplejszych rejonach kraju, gdzie panuje długie lato. Na pozostałych terenach materiał siewny produkuje się pod tunelami foliowymi. Możliwa jest przy tym uprawa pora na nasiona z siewu bezpośredniego na miejsce docelowe (w przypadku odmian zimujących) i z rozsady (w przypadku odmian letnich oraz jesiennych). Rośliny potrzebują gleby wilgotnej, średnio zwięzłej i przepuszczalnej, a przy tym żyznej, o odczynie obojętnym. Aby wykształciły pędy kwiatostanowe, konieczna jest temperatura ok. 18°C, następująca po dość długim okresie chłodów (5-15°C) i w warunkach dnia długiego. Z tej przyczyny nasiona odmian, które nie zimują w gruncie, pozyskuje się metoda wysadkową, tzn. okazy mateczne wykopuje się jesienią i przechowuje do ponownego sadzenia wiosną w temperaturze ok. 5°C. Przed sadzeniem należy przeprowadzić selekcję, by odrzucić okazy najsłabiej wyrośnięte.

Dla zachowania czystości danej odmiany niezmiernie istotna jest dostateczna izolacja plantacji od upraw pora (o 1000 m) oraz spokrewnionych z nim gatunków – czosnku i cebuli (o co najmniej 500 m).


Zbiór nasion pora


Nasiona pora osiągają dojrzałość fizjologiczną na przełomie września i października, a zatem późno w porównaniu do innych roślin czosnkowych. Baldachy odcina się wraz z fragmentami pędów w momencie, gdy ok. połowa torebek nasiennych zaczyna pękać. Następnie owocostany dosusza się w ogrzewanym pomieszczeniu z nawiewem, kilkakrotnie mieszając warstwy nasienników. Suche nasiona młóci się i czyści na wialni bądź w młynku oraz,  w razie konieczności, ponownie suszy już po zapakowaniu ich do worków. Dostatecznie suchy materiał siewny cechuje się wilgotnością na poziomie maksymalnie 10%, zdolnością kiełkowania 65% i czystością analityczną minimum 98%. Nasiona wysokiej jakości zachowują zdolność kiełkowania przez okres 2-4 lat.


Kiedy i gdzie wysiewać nasiona pora?


Nasiona pora można wysiewać bezpośrednio na zagony lub do doniczek produkcyjnych, na palety i do miniszklarenek. Materiał siewny rozmieszczamy w przepuszczalnym podłożu możliwie równomiernie i okrywamy cienką warstwą ziemi. Przy siewie bezpośrednim do gruntu optymalna głębokość wynosi 2-3 cm, rozstawa zaś – 30-40 x 20 cm. Materiał siewny dobrej jakości kiełkuje umiarkowanie szybko, a wschodów należy spodziewać się po 10-15 dniach.


Ceny nasion pora


Nasiona pora najpopularniejszych w Polsce odmian Bartek, Elefant czy Starozagorski Kamush można nabyć w cenie ok. 3,00 zł za 1 g. Więcej zapłacimy za materiał siewny odmian zimujących w gruncie, np. por Carentan 3 kosztuje 3,00-3,50 zł, a sprzedawany jest w opakowaniach o gramaturze 0,5 g. Zbliżoną lub nieco wyższą cenę osiągają nasiona ekologiczne, pochodzące z plantacji, na których nie stosuje się żadnych chemicznych środków ochrony roślin.

Dobre nasiona pora do siewu kupisz tutaj

Literatura:

1. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 370
2. Doruchowski R.W., Por [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 263-267.
3. Por [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 395-397, 402-403.  

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz